Po odstopu preobrat: bo Avstrija vendarle dobila desno vlado?

Svet 05. Jan 202515:32 > 16:23 6 komentarjev
Christian Stocker
Foto: PROFIMEDIA

Dosedanji generalni sekretar avstrijske ljudske stranke (ÖVP) Christian Stocker je po odstopu Karla Nehammerja postal začasni vodja stranke, so sporočili viri iz stranke. Stocker je nato sporočil, da je njegova stranka odprta za koalicijska pogajanja z desničarskimi svobodnjaki (FPÖ), čemur je Nehammer nasprotoval. Predsednik države Alexander Van der Bellen je medtem sporočil, da se bo v ponedeljek sestal z vodjo FPÖ Herbertom Kicklom.

Christian Stocker, ki velja za izkušenega politika, je po odločitvi izvršnega odbora ÖVP začasno na položaju nasledil Karla Nehammerja, ki je stranko vodil od decembra 2021.

Stocker je po prevzemu vodenja stranke dejal, da je ÖVP odprta za koalicijska pogajanja z desničarskimi svobodnjaki (FPÖ). ÖVP se je pripravljena pogovarjati s FPÖ, če jo bo ta povabila k pogajanjem, je dejal Stocker. Nehammer je pogajanja s svobodnjaki zavračal, rekoč da radikalci nimajo rešitve za noben problem.

Medtem je predsednik države Alexander Van der Bellen sporočil, da se bo v ponedeljek z vodjo FPÖ Herbertom Kicklom pogovarjal o možnostih oblikovanja prihodnje vlade. Kot je dejal, je namreč dobil vtis, da so glasovi znotraj ljudske stranke, ki so sodelovanje s FPÖ izključevali, zdaj postali bistveno tišji. “To pa pomeni, da se morda odpira nova pot,” je dodal.

Danes dopoldne pa se je k Van der Bellenu odpravil Nehammer, domnevno zato, da bi se odpovedal podeljenemu mandatu za sestavo vlade. “Zame je bilo pomembno, zlasti na sestanku izvršnega odbora zvezne stranke, da se lahko nadaljuje pot stabilnosti in sredine. V ta namen so bile sprejete dobre in pravilne odločitve,” je povedal za medije. Ob tem ni razkril, kako dolgo bo še ostal na kanclerskem položaju, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Alternativa pogajanjem so predčasne voltive

Nehammer se je za odstop s kanclerskega mesta in položaja vodje ÖVP odločil v soboto, potem ko so propadla koalicijska pogajanja njegove stranke s socialdemokrati (SPÖ). Po njegovih besedah nadaljevanje pogajanj ni bilo mogoče zaradi razhajanj glede ključnih točk.

Dan prej je od pogajanj odstopila liberalna stranka Neos, rekoč da v pogovorih z ÖVP in SPÖ ni videla volje za reforme, pač pa zgolj kratkoročno usmeritev do naslednjih volitev. Koalicija treh strank bi bila sicer sploh prva v zgodovini Avstrije.

Na septembrskih parlamentarnih volitvah so sicer najmočnejša stranka v državi postala FPÖ, a ker nobena druga stranka doslej ni želela sodelovati z njimi, je Van der Bellen v nasprotju z dosedanjo prakso mandat za sestavo vlade sprva podelil Nehammerju, čigar ÖVP je zasedla drugo mesto.

Alternativa morebitnim pogajanjem med FPÖ in ÖVP so predčasne volitve, na katerih pa bi, sodeč po javnomnenjskih raziskavah, svobodnjaki zmagali še bolj prepričljivo kot septembra.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje