Vplivna znanstvena revija Science je ob koncu leta razkrila svoj izbor za znanstveni dosežek leta. Ta naziv je pripadel zdravilu lenakapavir, ki je v kliničnih študijah pokazalo izjemno učinkovitost pri preprečevanju okužbe z virusom HIV. Ker zdravilo uporablja inovativen mehanizem za napad na virus, pa lahko ta preboj potencialno izboljša tudi našo obrambo proti drugim virusnim boleznim.
Medicini je v minulih desetletjih uspelo virus HIV in bolezen aids, ki jo virus povzroča, dodobra umakniti iz zaznavnega polja povprečnega zahodnjaka. Najbolj strašljiva bolezen začetka 90. let prejšnjega stoletja nam je praktično izginila izpred oči. S sodobnimi zdravili je mogoče okužbo s HIV uspešno držati pod nadzorom. V zadnjem desetletju so na trg prišla tudi zdravila, ki okužbe v veliki meri sploh preprečijo.
Le dvakrat letno namesto vsakodnevno
A kljub tem uspehom se po svetu, predvsem v manj razvitih državah, vsako leto z virusom HIV še vedno okuži več kot milijon ljudi. Lenakapavir, ki so ga razvili v farmacevtskem podjetju Gilead, po mnenju urednikov revije Science ponuja obet bistvenega zmanjšanja te številke.
Letos so objavili rezultate dveh kliničnih študij, ki sta pokazali kar 100-odstotno in 99,9-odstotno uspešnost zdravila pri preprečevanju okužbe s HIV.
Posebnost lenakapavirja je, da ga je za trajno zaščito potrebno vbrizgati le dvakrat letno. Obstoječa zdravila za preprečevanje okužbe (zdravilo Truvada je na voljo tudi v Sloveniji) praviloma zahtevajo vsakodnevno jemanje tablet. To marsikoga odvrne od uporabe, številni uporabniki pa se ne držijo predpisanega režima.
Lenakapavir je sicer že dve leti na voljo tudi v Evropski uniji, a za drugo indikacijo – za zdravljenje že okuženih s HIV, pri katerih druga zdravila ne delujejo. Za preprečevanje okužbe bo po pričakovanjih odobren v prihodnjem letu. “Njegova cena bo odločala, kdo si ga bo lahko privoščil,” piše Science.
Napad na zaščito, ki jo uporabljajo številni virusi
Kot še poudarjajo pri Science, to ni edini razlog, da so lenakapavir izbrali za znanstveni dosežek leta. Pomembno je tudi dejstvo, da to zdravilo na virus HIV deluje na inovativen način, prek vplivanja na t.i. kapsidni protein.
Gre za ovojnico, ki ščiti virusni genetski material in mu pomaga vstopiti v gostiteljsko celico. “Številni drugi virusi imajo svoje kapsidne proteine, ki tvorijo lupino okoli njihovega genetskega materiala. Uspeh tega zdravila ponuja razburljive obete, da se bodo zaviralci kapsidov lahko borili tudi proti drugim virusnim boleznim,” so zapisali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje