Znanstveniki na morskem dnu odkrili novega plenilca: privabil ga je piščanec

Svet 12. Dec 202416:35 0 komentarjev
Globokomorska žival
Foto: Johanna Weston © WHOI/FACEBOOK

Znanstveniki so v temnem globokomorskem jarku odkrili novo vrsto pomorskega plenilca. Ujel se je v vabo s piščancem. Pravijo, da gre za največjega odkritega plenilca na tej globini morja.

Znanstveniki so v globokomorskem Atakamskem jarku, ki leži zahodno od južnoameriške celine, odkrili novega pomorskega plenilca. Žival so odkrili povsem naključno, so sporočili z ameriške neprofitne visokošolske ustanove Woods Hole.

Plenilec se je ujel v vabe, ki so jih v več kot 8.000 metrov globokem jarku nastavili med odpravo leta 2023. Pasti so nastavili z namenom lovljenja morskih mrhovinarjev, namesto tega pa je vaba s piščancem privabila precej ogromnega in lačnega amfipoda.

Prej še nikoli videno bitje se je ujelo v past na globini 7.902 metrov, znanstveniki pa so plenilca poimenovali Dulcibella camanchaca, kar v ježiku v Andih živečih ljudstev opisuje temo.

“Mogoče ga je privabil piščanec, mogoče pa globina, lokacija ali čas nastavitve vabe. Imeli smo tudi veliko sreče,” je povedala glavna raziskovalka Johanna Weston z Woods Hole.

Velik štiri centimetre

Najdeno bitje je zelo dobro prilagojeno na življenje v globokomorskem jarku, torej popolni temi in velikem pritisku. Čeprav nima oči, se v morskih globinah najverjetneje zanaša na druga dobro razvita čutila.

Ima vitko in gibčno telo, ki mu verjetno omogoča enostavno premikanje po morskem dnu. Njegove sprednje noge so dokaj velike in močne, podobne so kleščam. Zato so idealne za lovljenje plena. Njegova čeljust ima robustne zobe, s katerim razreže in prelomi svoj plen, opisujejo v visokošolski ustanovi.

Žival je dolga približno štiri centimetre, kar je po mnenju znanstvenikov precej veliko za amfipoda. V objavi na Facebooku so pri inštitutu tudi izpostavili, da gre za največjega do zdaj odkritega plenilca v tako imenovani hadalni coni.

Hadalna cona je globokomorski pas, ki leži na globini med 6.000 in 10.000 metrov pod morsko gladino. To območje se pojavlja le v oceanskih jarkih, vsa hadalna območja na planetu skupaj pa so velika približno toliko kot Avstralija. Na teh območjih z izjemo nekaj bioluminiscence, ki jo oddajajo živali, svetlobe ni. Temperature se gibljejo pod lediščem.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!