
Mark Zuckerberg, glavni izvršni direktor in ustanovitelj družbenega medija Meta, je danes znova sedel na klop za priče v tožbi Zvezne komisije za trgovino. Ta podjetje obtožuje, da je kupilo aplikaciji WhatsApp in Instagram, da bi nezakonito zaščitilo svoj monopolni položaj.
Glavni izvršni direktor in ustanovitelj družbenega medija Meta Mark Zuckerberg je danes drugi dan zapored sedel na klop za priče v tožbi Zvezne komisije za trgovino (FTC). Komisija nekdanji družbeni medij Facebook obtožuje, da je s prevzemom aplikacij WhatsApp in Instagram prekršil protimonopolno zakonodajo. Tožbo je vložila kljub temu, da je Zuckerberg z velikimi donacijami ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu upal, da bo imel mir pred njegovo vlado.
Izvor preiskave in tožbe sega v leto 2020, to je v čas prve vlade predsednika Trumpa, ki se je takrat pritoževal, da Facebook zatira konservativna mnenja in posega v svobodo izražanja s cenzuriranjem očitno lažnivih ali nepreverjenih izjav.
Zuckerberg je po Trumpovi zmagi letos nakazal denar za Trumpovo inavguracijo, z njim pa se je tudi večkrat srečal, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Pred tem je že v času predsedniške kampanje počasi začel odstopati od preverjanja dejstev pri objavah na Facebooku. Kljub temu se je sodni proces začel.
Facebook je leta 2012 kupil aplikacijo za deljenje fotografij Instagram, ki je postal veliko popularnejši pri mladih kot Facebook. Dve leti pozneje je prevzel še prav tako vse bolj popularno aplikacijo za komunikacije WhatsApp.
Odvetniki Mete obtožbe zavračajo
FTC je kot dokaz predstavila Zuckerbergova elektronska sporočila, v katerih izraža skrb zaradi rasti popularnosti Instagrama in navaja, da bodo morali zadevo odkupiti za veliko denarja.
Odvetniki Mete vladne obtožbe zavračajo in trdijo, da sta obe kupljeni aplikaciji postali izjemno popularni šele po prevzemu, do katerega je prišlo med drugim zaradi tega, ker bi ju sicer prevzela druga konkurenca, na primer Google. Obe aplikaciji sta tudi po prevzemu ostali brez naročnine in brezplačni za uporabnike.
Metin odvetnik Mark Hansen je zatrdil, da v ZDA prevzemanje podjetij ni protizakonito, medtem ko tožilstvo trdi, da prevzemanje z namenom zatiranja konkurence je protizakonito. Vendar pa konkurenca na trgu družbenih medijev ni zatrta, saj Meta s svojimi aplikacijami tekmuje med drugim s TikTokom, X, YouTube in drugimi.
Sojenje naj bi trajalo več tednov, sodnik James Boasberg je datume obravnav določil do začetka julija. V vsakem primeru pa lahko traja leta, preden bo primer dokončno rešen, saj je ne glede na izid sojenja na sodišču v ameriški prestolnici Washington zelo verjetno, da se bo vsaj ena od strani pritožila.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!