Župan Sinja je na družbenem omrežju objavil video o svoji "intervenciji" za zaščito izvira reke, ki Dalmacijo napaja s pitno vodo.
“Pred tremi leti so tukaj razglasili naravni park, zdaj pa iz tega delajo plažo,” je v začetku posnetka, ki ga je objavil na Facebooku, povedal župan hrvaškega mesta Sinj in poslanec v hrvaškem Saboru Miro Bulj.
S snemalcem je namreč obiskal izvir reke Cetine, ki napaja Dalmacijo s pitno vodo in kjer so v letošnjem vročem poletju mnogi lokalni prebivalci našli priložnost, da se ohladijo v tolmunu, kjer voda privre na površje.
“Sramota, plaža in kopanje ljudi in psov v izviru Cetine v Naravnem parku Dinara. Žalost in beda pristojnih institucij! Pristojni gospodje ali blažje rečeno, svojat, #NE-BOS-TE,” piše v naslovu njegovega videa.
V videu je pokazal, kako je nagovoril kopalce, ki so se v tistem času hladili v tolmunu oziroma v senci grmovja, ki izvir obkroža. “Kdo vam je dovolil, da se tukaj kopate?” jih je vprašal. S posnetka je razvidno, da je bilo mnogim ljudem neprijetno.
Kopalce je prosil, ali se lahko premaknejo sto metrov nižje oziroma da se ne kopajo v izviru. Nekateri so sicer županovo prošnjo pospremili s komentarji, vendar prepirov ali izgredov ni bilo. Je pa neka ženska v šali dejala, da so dovoljenje dobili od svojih prednikov. “Pradedje so vam to območje zapustili, da boste pazili nanj in ga negovali,” je na njeno pripombo odgovoril župan.
V videu, objavljenem včeraj, je Bulj večkrat poudaril, da država slabo skrbi za naravni park, in napovedal, da bo sklical novinarsko konferenco, na katero bo povabil tudi hrvaško ministrico za okolje Marijo Vučković.
“To je naravni park, oni pa se temu skupaj z narodom posmehujejo,” je med drugim dejal Bulj in pripomnil, da bi območje morali varovati redarji.
Ob odhodu je še enkrat prosil prisotne, naj se kopajo drugod. “Iz spoštovanja do naroda, zapuščine prednikov in izvira samega,” je še dejal.
Županov posnetek, o katerem je poročal hrvaški portal Dnevnik.hr, je postal viralen, zbral je več deset tisoč ogledov. Številni komentarji županovo “posredovanje” podpirajo ali pa prst uperjajo v ljudi, ki ne spoštujejo zaščitene narave, oziroma državo, ki premalo naredi za njeno zaščito.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje