3 stvari, na katere največkrat pozabimo, ko gremo na dopust

Oglas 02. Avg 202413:34 0 komentarjev
Profimedia

Počitniška sezona je tu in vsi po malem odhajamo na zaslužen oddih. Ne glede na to, ali boste počitnikovali na morju, v termah ali ob kakšnem visokogorskem jezeru, je še pred odhodom na dopust nujno poskrbeti za to, da bo vaš oddih zares brezskrben. Med pripravami bodite zato še posebej pozorni na 3 izjemno pomembne stvari, na katere večina rada pozabi.

Zadnjih nekaj dni pred odhodom na dopust je običajno najbolj hektičnih. Večina začne že kak teden dni vnaprej pripravljati sezname stvari, ki jih ne sme pozabiti vzeti s seboj, in opravil, ki jih je treba postoriti pred odhodom. Ravno na tej točki največkrat pride do težav. Pa ne (le) zaradi prevelike količine prtljage, temveč predvsem zaradi 3 stvari, na katere večina največkrat pozabi.

Veljavnost osebnih dokumentov

Ne glede na to, kam se odpravite na zaslužen oddih, morate imeti s seboj veljaven osebni dokument. Za vstop v države Evropske unije in Evropske gospodarske skupnosti ter večino Balkana bo dovolj osebna izkaznica, za preostali svet boste potrebovali potni list, ki mora biti ob vstopu v državo praviloma veljaven še vsaj 6 mesecev. Če šele nekaj dni pred odhodom na dopust ugotovite, da vam je ali bo osebni dokument potekel, lahko na upravni enoti prosite za tako imenovano prioritetno ali nujno izdelavo dokumentov. To pomeni, da sta potni list in osebna izkaznica izdelana in odpremljena na pošto v roku enega delovnega dne. Res pa je, da takšna izdelava pomeni tudi dodatne stroške, saj je ob vlogi treba plačati dvojno upravno takso.

Dobro založena potovalna lekarna

Ne glede na destinacijo potovanja je v kovčku obvezno narediti prostor za ustrezno potovalno lekarno, saj zdravniška pomoč ni vedno na dosegu roke, najbližja lekarna pa je lahko oddaljena tudi več kilometrov. Osnovna zaloga zdravil vam v takih primerih lahko pomembno olajša marsikatero težavo, zato se nikamor ne odpravite brez protibolečinskih tablet, zdravil za zniževanje temperature, sredstev proti potovalni slabosti in zdravil za črevesne ali želodčne težave.  S seboj ne pozabite vzeti obližev, gaz, povojev, razkužila in drugih sredstev za oskrbo ran, saj lahko hitro pride do odrgnin ali ureznin, tudi žulji so lahko nadležna počitniška tegoba. Nujni so še sredstvo za zaščito pred soncem, krema za nego kože po sončenju ter repelent, s katerim se boste obranili mrčesa.

Profimedia

Zdravstveno zavarovanje

Raziskava združenja britanskih potovalnih agencij ABTA je že leta 2017 pokazala, da kar 25 % ljudi potuje brez ustreznega zdravstvenega zavarovanja. Med njimi je bilo kar 22 % takih, ki so na zavarovanje enostavno pozabili. Poleg tega so številni, zlasti tisti, ki se odločijo za počitnice v Evropi, prepričani, da je za brezskrbne počitnice dovolj evropska kartica zdravstvenega zavarovanja.

Za potovanja po Evropi se zdi evropska kartica dovolj, saj ste z njo upravičeni do nujne zdravniške pomoči oziroma takojšnjega ukrepanja v navedenih državah – toda le pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže v tuji državi, in le do vrednosti, ki jo v tisti državi krije obvezno zdravstveno zavarovanje. To pomeni, da ta kartica ne krije niti stroškov zdravstvenih storitev v turističnih ambulantah na Hrvaškem, saj te nimajo sklenjene pogodbe s hrvaškim zavodom za zdravstveno zavarovanje. Prav tako boste morali sami plačati stroške morebitnega prevoza v domovino, ker evropska zdravtvena kartica krije samo prevoz do najbližje zdravstvene ustanove v tujini.

Prepoznavna modra kartica prav tako ne krije stroškov participacije. V nekaterih državah morajo namreč pacienti/zavarovanci sami prispevati določen znesek za zdravstvene storitve (npr. plačilo sprejema v bolnišnico, znesek dneva bivanja v bolnišnici, izdane recepte ipd.) Ker so slovenski zavarovanci v tujini enako obravnavani kot zavarovanci države, v kateri uveljavljajo zdravstvene storitve, so dolžni plačati tudi participacijo, ki je ZZZS ne povrne.

promocijska fotografija

Za počitnice brez skrbi, Varuh zdravja poskrbi

Prav zato si je pred odhodom v tujino pametno zagotoviti zanesljivo zdravstveno zavarovanje za tujino – pa naj gre za krajši izlet, letni dopust ali daljše potovanje. Pri Varuhu zdravja, Vzajemni, se lahko pohvalijo s pestro ponudbo zavarovanj za tujino, ki jih lahko hitro in enostavno sklenete kar prek spleta ali mobilnega telefona.

Njihove ključne prednosti so:

· široka kritja nujnih zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev (tudi v zdravstvenih ustanovah, ki niso del javnega zdravstva v obiskani državi),
· Prevoz na kliniko ali v bolnišnico, iskanje in reševanje ponesrečenih oseb ter prevoz v Slovenijo,
· asistenca 24/7 v slovenščini,
· storitev Dr. Posvet pri celoletnem zavarovanju Multitrip,
· visoke zavarovalne vsote – vse do 1.000.000 evrov in
· stroške organizacije odvetniške pomoči in prevajalca ter začasen polog varščine.

Če ste zdravstveno zavarovani za tujino pri Varuhu zdravja, Vzajemni, lahko v primeru, da potrebujete zdravniško pomoč, pokličete 24-urni asistenčni center na telefon +386 1 47 18 777 ali pišete na naslov [email protected]. V Asistenčnem centru vam bodo pomagali dobiti zdravniško pomoč in organizirati prevoz do zdravnika ali v Slovenijo. Stroške zdravljenja lahko pokrijete tudi sami: v tem primeru slikate račun in medicinsko dokumentacijo ter zahtevek za povračilo stroškov oddate TUKAJ.

Profimedia

Recimo, da ste pred odhodom na počitnice v Grčijo pri Varuhu zdravja, Vzajemna sklenili zavarovanje za tujino v paketu L, torej s skupnim kritjem v vrednosti 250.000 evrov. Ker ste med letovanjem začutili simptome, podobne možganski kapi, ste bili hospitalizirani. Posledično ste zamudili prvotno načrtovano vrnitev v domovino. Na podlagi prejetih računov vam je Vzajemna povrnila stroške v vrednosti 16.500 evrov, ki bi jih, če ne bi bili zavarovani, morali pokriti sami.

Izberite paket po svoji meri

Če se v tujini mudite večkrat na leto, je smiselno preveriti tudi pogoje celoletnega zavarovanja za tujino Multitrip. To zavarovanje je primerno je za več posameznih potovanj v tujino, ki skupno ne trajajo več kot 90 dni. Tako ste zavarovani za vsa potovanja in poslovne izlete, ki jih opravite v enem letu. A to še ni vse: če ste član programa zvestobe Varuh zdravje, ob sklenitvi Multitripa prejmete še poseben 10-odstotni popust.

Ob tem se lahko še nezgodno zavarujete v tujini za čas potovanja, in sicer tako, da klasičnemu zavarovanju za tujino pod ugodnimi pogoji priključite še dodatek za nezgodo. Ta vključuje izplačilo do 10.000 € v primeru trajne invalidnosti (nad 40 %) in dnevno nadomestilo v višini 20 €/nočitev za podaljšano bivanje v bolnišnici (do 30 nočitev za posamezni zavarovalni primer).

Profimedia

Kakšno zavarovanje izbrati, je odvisno predvsem od tega, kam in za koliko časa se odpravljate na dopust. Višina zavarovalne premije je odvisna od kraja in trajanja potovanja ter od števila oseb, ki potuje z vami. Več kot se vas zavaruje, nižja in ugodnejša je premija. Pri tem bodite pozorni predvsem na to, kaj vse je zajeto v plačano premijo in do katere vrednosti vam zavarovalnica krije stroške v primeru hujših zdravstvenih težav ter reševanja. Pri izbiri zavarovanja se zato ni dobro prenagliti – za končno odločitev naj bo bistvena vsebina zavarovanja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!