Če imate svoje podjetje in svoje zaposlene, razmislite o strategijah, kako poskrbeti za njihovo (dolgoročno) zdravje, saj bo to zelo koristilo obema stranema. Seveda njim, ki bodo imeli možnost ostati zdravi na dolgi rok, pa tudi vam, ki boste z ''zdravimi zaposlenimi'' lahko prav tako dolgoročno računali na kakovostno delovno silo. Poleg tega pa so zdravstvene ugodnosti postale eden od pomembnih dejavnikov pri odločanju za delovno mesto.
1. Zaposlene je treba ozavestiti o pomenu zdravega načina življenja
Prehrana in gibanje, kakovosten spanec, izogibanje stresu oz. sprostitvene tehnike … Za zaposlene lahko organizirate delavnice ali izobraževanja, ki jim bodo podali informacije o vseh teh področjih. Če bodo zaposleni s pomočjo zaupanja vrednih strokovnjakov ozavestili, kako pomemben vpliv ima slog življenja na njihovo počutje in zdravje, bodo načelom večinoma tudi sledili.
Namig: Na Inštitutu za nutricionistiko na primer izvajajo izobraževanja o zdravi prehrani, ki so namenjena delodajalcem za podporo izvajanja programov promocije zdravja na delovnem mestu, ki jih predvideva Zakon o varnosti in zdravju pri delu kot obvezen del Izjave o varnosti in zdravju pri delu z oceno tveganja.
2. Teorijo o zdravem načinu življenja podkrepite še s prakso na delovnem mestu
Poskrbite, da si zaposleni v vašem podjetju lahko vzamejo čas za kakovostno malico, v temu namenjenem prostoru lahko zanje pripravite košare s sadjem in zelenjavo ter jim ponudite blender, v katerem si bodo lahko pripravili zdrav napitek oz. smuti …
Med delovnim časom lahko organizirate skupinsko desetminutno vadbo, ki jo lahko vodi celo kateri od zaposlenih, ki je v tem podkovan. Izvajanje gibalnih odmorov ima pozitiven učinek na gibalni sistem človeka pa tudi na mentalno kondicijo. Telovadba bo predvsem sedečim zaposlenim zmanjšala bolečine v mišično-skeletnih strukturah, zlasti v ledvenem delu hrbtenice, ramenih in vratu, ter hkrati poskrbela za uspešno spopadanje s stresom.
V delovnih prostorih jim lahko priskrbite tudi masažni stol za sproščanje, možnost umika v sobo, kjer lahko poslušajo glasbo in si malo oddahnejo, ter podobno.
3. Zdravje zaposlenih kot strateška naložba
Ker zdravi in zadovoljni zaposleni prispevajo k stabilnosti in rasti podjetja, saj so manj odsotni in bolj predani svojemu delu, lahko delodajalec danes kot naložbo v zdravje svojih zaposlenih vključi tudi zdravstveno zavarovanje. V tem kontekstu se na zdravstveno zavarovanje gleda kot na pomembno naložbo v človeški kapital, in ne kot strošek. Dobra izbira je na primer Merkur zavarovalnica, ki ponuja pakete zdravstvenih storitev, prilagojene specifičnim potrebam podjetij in njihovih zaposlenih. Ti vključujejo tako telemedicino kot preventivne preglede in rehabilitacijo. Predvsem preventivni pregledi so učinkovito orodje za zmanjšanje odsotnosti, saj omogočajo zgodnje odkrivanje zdravstvenih težav in preprečujejo daljše odsotnosti z dela.
Hkrati pa kot delodajalec o tej ugodnosti za zaposlene razmislite tudi z vidika privabljanja talentov v podjetje, saj na današnjem trgu dela plača ni več edini dejavnik, ki privablja kakovosten kader. Zdravstvene ugodnosti in fleksibilni delovni pogoji so postali pomemben del zaposlitvenih paketov, ki pripomorejo k večji kakovosti življenja zaposlenih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!