Cestni tek proti trail teku – poznate bistvene razlike, da se lahko odločite?

Oglas 18. Avg 202309:00
šport
promocijska fotografija

Tek čez drn in strn ali tek po cesti – kateri je pravi za vas, če poznate vse njune prednosti in slabosti? Od opreme, ki jo potrebujete, do terena, po katerem se boste podali, ter vpliva, ki ga ima eden ali drugi na vaše telo.

Ne glede na to, ali raziskujete mestne ulice ali preskakujete korenine, ena od glavnih privlačnosti teka v vseh njegovih oblikah je občutek svobode, ki vam ga daje.

Toda preden kupite nov par najboljših tekaških copat, je dobro, da veste, kateri tek vam je bolj pisan na kožo – cestni ali tek po brezpotjih?

Prednosti in slabosti cestnega teka

+ Če ste nekdo, ki se zanese na analizo svoje uspešnosti in rad dosega osebne rekorde, je dosledna narava cestnega teka morda boljša izbira, saj pri teku po brezpotjih zaradi različnih naklonov, vremena in terena primerjave rezultatov niso realne.

+ Tudi kar zadeva dostopnost in praktičnost, ima cestni tek seveda konkretno prednost. Res priročno: obujete superge in že tečete, ne da bi morali prej načrtovati pot. Ulična razsvetljava na številnih mestnih območjih vam prihrani uporabo naglavne svetilke, zavetje med zgradbami in neposredna bližina pomoči, če bi bila ta potrebna, pa pomenita, da vam s seboj ni treba nositi toliko opreme.

+ To je prav tako tek, ki zahteva veliko manj vzdrževanja obutve, saj superge ne pridejo v stik z blatom in kamenjem oziroma skalami, koreninami in drugimi ovirami, ki lahko načnejo njihov material.

– Po drugi strani pa je tek po cesti lahko bolj nevaren, predvsem zaradi prometa, zato je dobro uporabiti več odsevne opreme, kot je odsevni tekaški jopič.

– Poleg tega ponavljajoče udarjanje z nogami po trdih površinah med tekom po cesti lahko povzroči več obremenitev in poškodb, sploh če ne pustite, da vaše telo pravilno okreva.

– In potem je tu še onesnažen zrak, ki ga vdihavate, če tečete po močno prometnih območjih.

tek
promocijska fotografija

Prednosti in slabosti trail teka

+ Bistvena prednost teka po brezpotjih za vse, ki imate radi malce adrenalina, je občutek avanture. Ta vrsta teka je veliko bolj vznemirljiva kot cestni tek, saj zahteva več raziskovanja, v katerem bo užival vsak, ki ima željo po pustolovščinah.

+ Ker so pogoji pod nogami bolj raznoliki (kamenje in korenine, blatni in močvirni deli steze, skalnati predeli, breg itd.), se veliko tekačev na brezpotju ne obremenjuje preveč s tempom treninga. Tako lahko pozabite na obsedenost z najboljšimi GPS-urami, kar pomeni tudi manj tekmovanja s samim seboj in manj stresa.

+ K sproščanju pri trail teku vsekakor pripomorejo čudoviti razgledi in seveda narava z vsemi svojimi danostmi. Dokazano je bilo, da preživljanje časa v naravi zmanjšuje stres in tesnobo ter vrača energijo. Zrak je svež in počutili se boste svobodne. Močna osredotočenost na kamnito, blatno in ovinkasto pot pa vas bo zagotovo odvrnila tudi od razmišljanja o obveznostih.

+ Poti so prijaznejše tudi do vaših mišic in sklepov, saj je vsak korak drugačen, podlaga pa je običajno mehkejša in prizanesljivejša, tako da se izognete ponavljajočim se naporom in poškodbam zaradi udarcev.

+ Trail tek je prav tako bolj vadba za celotno telo kot tek po cesti in med njim porabite več kalorij, medtem ko se vaše telo trudi ohraniti ravnovesje in stabilnost na grudastem terenu.

– Poti vas lahko vodijo tudi po bolj neprijaznem terenu, kjer boste potrebovali več opreme – nepremočljiv jopič, komplet prve pomoči, dovolj ustreznih prigrizkov in izotoničnih napitkov.

– Na trail tek se ne morete samo odpraviti, ampak se morate nanj prej dobro pripraviti. To vključuje dobro telesno pripravljenost, ustrezna kakovostna oblačila in opremo, ustrezno hrano in pijačo v nahrbtniku (hidracijski in izotonični napitki, za dodatno nadomeščanje energije energijske ploščice, fige, datlji, banana …) ter osnovno prvo pomoč. Kadar tečemo sami, je pomembno tudi, da o tem, kam se odpravljamo, obvestimo družino ali prijatelje, s seboj pa vedno vzamemo tudi mobilni telefon.

tek
promocijska fotografija

Pomembna razlika med cestnim in trail tekom je v obutvi

Glavna razlika med supergami za cestne in za trail teke je sestava obutve. Obutev za tek po cesti je praviloma izdelana iz lahkega materiala, ki spodbuja hitrost in odzivnost, za trail teke pa je težja in trdnejša, da nogi nudi podporo in zaščito. Nuditi mora tudi več oprijema in stabilnosti, poleg tega pa mora biti še bolj odporna proti vodi in umazaniji – vse, kar potrebujete pri teku po razgibanem terenu in v naravi.

Odlično ponudbo tekaških superg najdete v Rossisportu. Tu boste našli tako cestne kot trail superge.

Najbolj vas bo razveselila raznolika ponudba blagovnih znamk, kot so Salomon, On, Raidlight, Salewa in Dynafit, v zadnjem času pa tudi blagovnih znamk Joma in Rossignol.

Preizkusite lahko nove modele On za cestni tek, in tudi nove modele On za trail tek.

In še namig: Salomon se je podal na pot razvoja nove trail obutve, ki predstavlja sinergijo kakovosti »speedcrossk« in inovativnih rešitev, narejenih na podlagi izkušenj športnikov.