Družboslovje vzpostavlja medčloveške odnose in nam prinaša pozitivne spremembe

Oglas 10. Feb 202213:17 > 13:34 0 komentarjev
študent
Foto: PROFIMEDIA

Ko izbiramo svojo poklicno pot, se moramo najprej vprašati, kaj želimo prispevati k svetu, kako vidimo svoje poslanstvo in kaj nas navdihuje. Če nas navdihujeta raziskovanje človeške družbe in vzpostavljanje optimalnih medčloveških odnosov, je prava usmeritev za nas družboslovje.

Če želimo kakorkoli prispevati k napredku družbe, jo je treba najprej temeljito proučiti – z zgodovinskega in sodobnega vidika. In glede na njeno aktualno stanje tudi določiti, katere spremembe bi bile lahko tiste, ki bi vodile k njenemu napredku. In napredku vseh nas.

Kaj bi želeli spremeniti?

Družba je v tem obdobju med drugim zelo pozorna in osredotočena na premagovanje neenakovrednosti, podcenjevanj, nespoštovanj, ko gre za drugo raso, narodnost, prepričanje, socialni položaj, spol, usmerjenost, vero … In prav v družboslovju se postavljajo temelji spoštovanja raznolikosti, solidarnosti in sposobnosti soočanja z drugačnimi pogledi na svet ter posledično vključenosti. Družboslovje širi svobodne misli, je nadvse pomembno za širino in vzgojo kritične misli, družboslovci so sposobni kritično presojati dogajanje v sodobni družbi in tako poskrbeti za potrebne in pomembne spremembe v njej. Le tako lahko ljudje presežemo razlike, ki so med nami, ter živimo karseda složno družbeno življenje. Ob učenju jasnega mišljenja, učenju o tradiciji, kulturi in umetnosti se ljudje povezujemo in presegamo razlike.

FDV
Promocijske fotografije

Če želimo v svetu spremembe, s katerimi bomo lahko drug ob drugem končno živeli složno, če želimo preseči krizo medčloveških odnosov, je treba torej vedno znova odpirati vprašanja etike in morale. Poleg odnosov med ljudmi, družbami, družbenimi skupinami, narodi … pa je vse bolj pomemben tudi naš odnos do okolja, do našega planeta.

Svetovna zdravstvena kriza in okoljski problemi kažejo kako nebogljene so znanstvene discipline, če delujejo same zase. Za reševanje globalnih družbenih težav je potrebno široko znanje. Sodobni izzivi so kompleksni in za njihovo reševanje potrebujemo znanje vseh disciplin. Družboslovje je povezovalec pristopov, idej in rešitev za izzive, ki so v svoji naravi vsi družbeni, jih osmišljuje in na tej osnovi ponuja rešitve. Svet potrebuje voditelje, ki so se sposobni z njimi spopasti.

Družbena ureditev je plod stoletja razmislekov o človeku in načinu življenja. “Poznavanje družbe, razumevanje sprememb v njej, človekovo odzivanje na tehnološke, informacijske in vse druge novosti v hitro spreminjajočem se svetu so ključni, če ga želimo spreminjati na bolje,” pravi prof. dr. Iztok Prezelj, dekan Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani (UL FDV), in pri tem dodaja: “Programi UL FDV študentkam in študentom ob temeljnih družboslovnih konceptih razvijajo sposobnost kritičnega razmišljanja, etičnega presojanja, vrhunske analitike sodobnih kompleksnih problemov in njihovega učinkovitega reševanja ter aktivnega zavzemanja za pravično družbo.”

FDV
Promocijske fotografije

Profesorji in znanstveniki na FDV v okviru temeljnih področij – sociologije, politologije, komunikologije, novinarstva in kulturologije – razvijajo tudi mednarodne odnose, evropske študije, obramboslovje, družboslovno informatiko, tržno komuniciranje, odnose z javnostmi, antropologijo, religiologijo in številne druge družboslovne discipline. Kot utemeljiteljica družboslovja je FDV prenovila stare in uvedla nove dodiplomske in magistrske študijske programe, ki omogočajo študij po sistemu 3 + 2 ( tri leta dodiplomskega študija in dve leti magistrskega študija).

DODIPLOMSKI ŠTUDIJSKI PROGRAMI:

Družboslovna informatika
Komunikologija – Medijske in komunikacijske študije
Komunikologija – Tržno komuniciranje in odnosi z javnostmi
Kulturologija – Študije kultur in ustvarjalnosti
Mednarodni odnosi
Novinarstvo
Obramboslovje
Politologija – Javne politike in uprava
Politologija – Študije politike in države
Sociologija
Sociologija – Kadrovski menedžment

Več informacij dobite TUKAJ.

 

MAGISTRSKI ŠTUDIJSKI PROGRAMI:

Družboslovna informatika
Evropske študije
Komunikologija
Kulturologija – Medijske in komunikacijske študije
Kulturne študije
Mednarodni odnosi
Novinarstvo
Obramboslovje in varnostne študije
Politologija – Politična teorija, globalizacijske in strateške študije
Politologija – Primerjalne javne politike in uprava
Sociologija
Sociologija – Menedžment človeških virov, znanja in organizacij
Tržno komuniciranje in odnosi z javnostmi

Več informacij dobite TUKAJ.

Na spletni strani Fakultete za družbene vede (FDV) lahko preverite, če kateri izmed študijskih programov ustreza prav vam. V petek, 11. februarja, in soboto, 12. februarja, pa se lahko udeležite spletnih informativnih dnevov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!