
Potem ko je lani v Zagrebu zbrala več kot 500 obiskovalcev, se konferenca Span Cyber Security Arena seli v Opatijo, kjer bo med 19. in 21. majem več kot 40 domačih in mednarodnih strokovnjakov razpravljalo o aktualnih temah s področja kibernetske varnosti in regulative.
»Tisto, kar misliš, da veš, je iluzija. Vzemi modro tabletko in vse ostane enako. Vzemi rdečo – in pokazal ti bom, kako globoka je zajčja luknja.« Ta kultni citat iz filma Matrix je morda fikcija, vendar njegov odmev v resničnosti postaja vse glasnejši – še posebej v svetu kibernetske varnosti. Danes, v času umetne inteligence, kvantnih groženj in prefinjenih digitalnih manipulacij, se ne sprašujemo več, ali živimo v matrici, temveč ali sploh vemo, kaj je naša digitalna realnost. Ob tem se odpira še eno pomembno vprašanje – kje se v tem okolju konča človeški faktor in kje se začne tehnologija?
O teh vprašanjih bo govora prav na konferenci Span Cyber Security Arena, ki bo od 19. do 21. maja potekala v Opatiji. Lansko enodnevno konferenco v Zagrebu je obiskalo več kot 500 ljudi, letošnja tridnevna izvedba pa prinaša več kot 30 ur vsebin in več kot 40 predavateljev.
V Opatijo prihaja tudi »moderni James Bond«
Konferenco bosta otvorila svetovno priznana strokovnjaka za kibernetsko varnost Ira Winkler in Martin Svik. Winkler, ki zaradi svojih inovativnih simulacij vohunjenja nosi vzdevek »moderni James Bond«, je številnim svetovnim organizacijam pomagal okrepiti informacijsko varnost. Na konferenci se bo osredotočil na pomen oblikovanja varnostnih sistemov, ki upoštevajo človeške napake in jih proaktivno preprečujejo. Ena njegovih znanih izjav je: »Ne moremo odpraviti neumnosti, lahko pa preprečimo, da povzroči katastrofo.«
Martin Svik, glavni tehnološki direktor za severno, srednjo in vzhodno Evropo pri IBM-u, bo predstavil temo kvantne prihodnosti. Ko bodo kvantni računalniki dovolj zmogljivi, bodo lahko razbili današnje enkripcijske zaščite naših bančnih računov, e-pošte in državnih skrivnosti. Namig: takšen scenarij ne obeta nič dobrega, zato je zdaj pravi čas za pripravo.
Med vidnejšimi predavatelji s področja IT-ja in kibernetske varnosti bo tudi ameriški strokovnjak Andy Thompson, ki se bo posvetil razvoju agentske umetne inteligence – AI, ki samostojno sprejema odločitve in ukrepa, ter ima vedno pomembnejšo vlogo tako pri napadih kot obrambi. Robin Sommer bo udeležencem predstavil orodje Zeek, ki je iz raziskovalnega pripomočka za navdušence preraslo v ključno tehnologijo za napredno zaščito omrežij. Konferenca pa bo združila tudi domače strokovnjake – Neven Zitek, Ana Buljubašić in Ivan Vrljić iz Spana bodo prikazali, kako z vidika kibernetskih groženj gledati na infrastrukturo, sredstva in celo temelj poslovanja.

Zakonodajni okvir je prav tako ključen
Drugi del programa bo osredotočen na zakonodajni okvir, ki je prav tako izredno pomemben na področju kibernetske varnosti. Miroslav Kota in Domagoj Javorović iz Zavoda za varnost informacijskih sistemov bosta predstavila konkretne smernice o tem, kako pravna ureditev oblikuje naš digitalni vsakdan, medtem ko bo Lucia Ana Tomić, direktorica sektorja za človeške vire in regulativo pri Wiener zavarovanju, pojasnila, kako lahko organizacije preživijo v svetu, kjer se pravila nenehno spreminjajo.
Pomembnost in vpliv Span Cyber Security Arene so prepoznali tudi svetovno znani strokovnjaki, ki so že sodelovali na konferenci. V Slovenijo (op. pravzaprav Hrvaško) se vrača ena izmed zvezd lanske konference – avstrijski pravnik in aktivist Max Schrems, ki je s tožbo proti Facebooku na Irskem pred skoraj desetletjem zrušil pravni okvir za izmenjavo podatkov med EU in ZDA. Schrems bo tokrat govoril o prihodnosti varstva podatkov v EU ter ponudil smernice za uveljavljanje pravic do zasebnosti.
Ob njem prihaja tudi Jorge de Almeida Pinto, ki bo obiskovalcem pojasnil, zakaj okrevanje po ransomware napadih na sisteme Active Directory in Entra ID pogosto organizacije pusti enako ranljive – in kako to preprečiti s pravočasno analizo in previdnostnimi ukrepi. Na konferenco se vrača tudi Paula Januszkiewicz, svetovno znana strokovnjakinja s posebnim dostopom do izvorne kode operacijskega sistema Windows. Prikazala bo, kako zaščititi Active Directory pred najnevarnejšimi grožnjami, in izvedla ekskluzivni dvodnevni masterclass.
Tudi geopolitični izzivi krojijo varnost
Vsem postaja vedno bolj jasno, da na kibernetsko varnost vpliva tudi trenutni geopolitični kontekst – s konflikti in negotovostjo, ki jih prinaša. O tem, kako okrepiti svojo varnost v nikoli bolj nepredvidljivih časih, bo govoril Robin Dimyanoglu, ki bo predstavil, kako nacionalne politike oblikujejo kibernetske grožnje ter kako analizirati vpliv globalnih dejavnikov na kibernetske operacije.
Konferenca Span Cyber Security Arena združuje domače in mednarodne strokovnjake ter obravnava številne teme s področja kibernetske varnosti, prava in regulative. Pomembno je, da se kibernetski varnosti pristopa tudi z vidika komunikacije – saj so napadi velik udarec za ugled organizacije. To bo pokazal tudi partner in direktor skupine Val, Mario Aunedi Medek, na primeru komunikacije v prvih 24 urah po ransomware napadu, ko se ugled bodisi reši – bodisi trajno izgubi.

Če želite biti del te tridnevne konference, obiščite uradno spletno stran in si čim prej zagotovite svojo vstopnico.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!