Knjižne klasike, ki so kljub starosti še vedno aktualne in vredne branja

Oglas 07. Avg 202415:31 3 komentarji
promocijska fotografija

Samo v Sloveniji se izda približno 5.000 novih knjig na leto. A roko na srce - le majhen del od njih je vreden branja. Če pa se ozremo v preteklost, lahko najdemo knjige, ki so še vedno zanimive, berljive in aktualne. Poleg tega bi jih morali prebrati že zaradi splošne razgledanosti!

O nastanku vrst

Vpliv Charlesa Darwina na znanost, kot jo poznamo danes, je nesporen. Prav on je prvi predstavil teorijo, ki dokazuje evolucijo in raznolikost vrst. To knjigo je napisal po svojih potovanjih, ko je s ekspedicijo na ladji Beagle v petih letih obplul skoraj ves svet. Gre za nekoliko težje branje, čeprav se je Darwin trudil pisati za širšo javnost. Ne nazadnje je od njenega prvega izida minilo že 160 let. Kljub temu se lahko iz nje marsikaj naučite – na primer, zakaj imajo drozgi na treh različnih galapaških otokih različno obliko kljuna, čeprav naj bi šlo za isto vrsto.

Bi radi izvedeli več o Darwinu? Potem preberite fantastično napisan biografski roman Darwin avtorja Irvinga Stona.

Če ubiješ oponašalca

Ko govorimo o drozgih, je druga knjiga na seznamu ameriška klasika To Kill a Mockingbird (v dobesednem prevodu ubiti oponašalca). Pri nas to zgodbo poznamo pod naslovom Če ubiješ oponašalca, ki jo je Harper Lee prvič objavila leta 1960. Zgodba, ki je deloma avtobiografska, se dogaja v 30. letih prejšnjega stoletja (pisateljica je bila takrat stara 10 let) na ameriškem jugu. Skozi oči mladega dekleta spremljamo sojenje temnopoltemu moškemu, obtoženemu posilstva belke, in vztrajnost njegovega poštenega zagovornika, pripovedovalkinega očeta. Teme rasizma, predsodkov in medsebojne nestrpnosti so žal še vedno aktualne – a v izvedbi Harper Lee gre za precej pozitivno branje, tudi polno smešnih trenutkov.

Se vam ne da brati knjige? Potem si oglejte istoimenski film s čudovitim Gregoryjem Peckom v vlogi zagovornika. Čeprav je star že več kot 60 let, je že dobil blu-ray izdajo!

Nasvet: Bi radi brali več, vendar težko najdete čas? Ustvarite si svoj bralni kotiček. To je lahko udoben fotelj ali kavč v dnevni sobi – le priskrbite si dobro svetilko in si izberite čas za branje. Lahko pred službo, po službi ali zvečer pred spanjem. Branje naj bo vsakodnevni obred in ga vključite v svojo rutino, tako kot umivanje zob ali večerjo.

1984

George Orwell je bil odličen avtor – njegov vojni dnevnik na izviren način opisuje začetek in potek 2. svetovne vojne. Novela Živalska farma pa na kratko prikazuje, kako so videti politični odnosi, vzponi in padci. Njegova najbolj znana knjiga pa je zagotovo antiutopični roman 1984. Ko je bil leta 1949 objavljen, se je vsekakor zdel kot utopija. A danes so nadzorne kamere, GPS in druge tehnologije, ki sledijo vsakemu našemu gibu in dejavnosti, nekaj povsem običajnega. Glavni junak romana je Winston Smith, uradnik londonskega Ministrstva resnice. Ker živi v totalitarni državi, je njegova naloga vsak dan prilagajati in retuširati resnico v skladu s podobo vladajoče Enotne stranke. Toda kljub vseprisotni propagandi začne Winston dvomiti o režimu in išče odgovore na svoja vprašanja. Žal pa vsak njegov korak beleži Veliki brat, tehnologija za nadzor državljanov … Knjiga vsebuje številne močne ideje, ki so več kot aktualne.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje