Električna energija poganja svet in zaenkrat jo v Sloveniji porabljamo precej nerazsodno in brez posledic. A počasi prihajamo v obdobje, ko bomo morali pritisniti na zavoro in pomisliti, kdaj jo bomo uporabili, koliko in predvsem, kako jo bomo shranili.
Prihaja tako imenovani 5-tarifni sistem obračunavanja elektrike, ki namesto 1. julija 2024 stopi v veljavo predvidoma v začetku oktobra 2024.
Navaditi se bomo morali na drugačne načine izračunavanja stroškov porabe električne energije in poiskati rešitve za njeno optimizacijo. S kakšnimi izzivi se bo zaradi te spremembe soočalo gospodarstvo in kakšne so rešitve, si lahko preberete v spodnjem prispevku ali bolj podrobno v tej objavi.
Zakaj 5-tarifni sistem obračunavanja?
Električna energija se bo obračunavala glede na čas v dnevu in glede na tip porabe z namenom spodbuditi uporabnike k čim varčnejši in učinkovitejši rabi električne energije. Največ bodo prihranili tisti, ki bodo znali svoj odjem električne energije optimizirati po moči in porabi zunaj koničnih ur, ko je elektrika najdražja. O tej temi si lahko podrobneje preberete v tem prispevku.
Kako bo to vplivalo na podjetja?
Tiste gospodarske družbe, ki beležijo velike porabe energije, bodo morale svojo porabo načrtovati bolj preudarno, da bi se izognile visokim stroškom v koničnih obdobjih. Npr. proizvodna podjetja bi morala svoje delo opravljati v času, ko je elektrika cenejša, a to je pogosto neizvedljivo, zato so se podjetja obrnila k iskanju rešitev v orodjih za shranjevanje presežka ustvarjene energije v času nižjih tarif.
Inovativni slovenski produkt SG Connect
SG Connect pametna povezava in hranilnik energije omogočata zmanjšanje stroškov omrežnine in priključne moči z omejitvijo in prilagajanjem porabe energije glede na trenutne potrebe. Predstavljamo vam primer izvedbe investicije v sončno elektrarno in baterijski hranilnik energije, s katerim lahko učinkovito upravljate proizvodnjo in porabo električne energije.
V podjetju REXEL vam v sodelovanju s podjetjem NGEN ponujajo pametno rešitev z izvedbo na ključ: montažo, zagonom in vzdrževanjem.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje