V zadnjih letih so se številna gospodinjstva odločila za izgradnjo lastne sončne elektrarne, saj je ta zaradi obračunavanja električne energije po neto meritvah oziroma NET meteringu omogočala tudi do 100-odstotno samooskrbo z električno energijo. Z letom 2024 pa se je tovrstno obračunavanje za nove uporabnike ukinilo. Se torej izgradnja sončne elektrarne sploh še splača?
Evropska unija (EU) se je že pred leti s svežnjem ukrepov na področju podnebnih sprememb in energetike zavezala k spodbujanju razvoja novih in obnovljivih virov energije, s pomočjo katerih naj bi izboljšali energetsko učinkovitost na vseh področjih življenja, s tem prešli v nizkoogljično družbo ter pomagali ohraniti naš planet.
Slovenija lahko k izpolnjevanju zaveze EU največ pripomore z izkoriščanjem vodnih virov in sončne energije, saj so naravne danosti za proizvodnjo elektrike s pomočjo sonca v naših krajih tako rekoč optimalne. Tako se je že pred dobrim desetletjem začelo obdobje izgradne mikro sončnih elektrarn v domačih gospodinjstvih, za katere se je kmalu izkazalo, da so investicija, ki se hitro poplača in dobro obrestuje.
Prva sončna elektrarna v Sloveniji je bila nameščena leta 2001 in v naslednjih letih je število na novo postavljenih fotovoltaičnih sistemov konstantno naraščalo. Do leta 2023 je bilo glede na poročilo Slovenskega portala za fotovoltaiko postavljenih že 30.557 sončnih elektrarn. V veliki večini gre za manjše elektrarne, ki zagotavljajo samooskrbo.
Načrtujete izgradnjo domače mikro sončne elektrarne? Izpolnite obrazec in vaš zeleni prehod zaupajte profesionalnemu partnerju, ki bo poskrbel za dolgoročno varnost vaše naložbe v trajnostno prihodnost.
Prijazno do okolja – in denarnice!
S postavitvijo domače mikro sončne elektrarne lahko gospodinjstva občutno zmanjšajo odvisnost od gibanja cen električne energije na trgu, saj so glede na letni obračun proizvodnje in odjema tudi do 100-odstotno samooskrbna. To pomeni, da dobaviteljem plačujejo le strošek obračunske moči in prispevek OVE + SPTE, ki je vezan na priključno moč, elektrika, ki jo je proizvedla sončna elektrarna, pa je zanje zastonj.
Obračunavanje proizvedene in porabljene električne energije poteka po sistemu neto meritev (NET metering). Vsak dom je namreč kljub postavitvi lastne sončne elektrarne še vedno priklopljen na javno električno omrežje, ki deluje kot neke vrste shranjevalnik energije. Ob sončnih dnevih, ko domača elektrarna proizvede več energije, kot je gospodinjstvo uspe porabiti, se viški oddajajajo v omrežje, ponoči pa nemoteno oskrbo z energijo zagotavlja javno električno omrežje.
S pomočjo NET meteringa distributer enkrat na leto (običajno ob koncu koledarskega leta), naredi obračun porabljene in oddane elektrike. Če je sončna elektrarna v letu dni proizvedla več energije, kot jo je gospodinjstvo prevzelo iz omrežja ob mankih, je bil poračun enak nič kilovatov. V kolikor pa je sončna elektrarna v koledarskem letu proizvedla manj energije, kot jo je gospodinjstvo črpalo ob pomanjkanju, pa je dobavitelj lastniku sončne elektrarne zaračunal razliko.
Z 2024 konec NET meteringa
A z letom 2024 se je to spremenilo, saj mora biti v skladu z evropsko direktivo plačevanje (zaračunavanje) omrežnine nediskriminatorno, ne glede na to, ali je uporabnik vključen v sistem neto meritev oziroma v samooskrbno shemo. S prenosom te direktive v slovensko zakonodajo morajo tako uporabniki plačati omrežnino za vso elektriko, ki jo prevzamejo iz distribucijskega omrežja. Viški pridelane električne energije in njihova poraba se obračunavajo mesečno, kar pa pomeni, da je na letni ravni mogoča le še od 30- do 65-odstotna samooskrba.
Zakaj?
Ker večina domačih sončnih elektrarn celo zimo, pa tudi del jeseni, zaradi krajših dni in pomanjkanja sonca ne proizvede dovolj električne energije za samooskrbo in ste jo primorani prevzemati iz omrežja – ter zanjo tudi plačati. Po drugi strani viške energije poleti, ko je dan daljši in je sonca v izobilju, v omrežje oddajate povsem zastonj, brez kakršnega koli poračuna ali dobropisov.
Za koga veljajo nova pravila?
Nova pravila obračunavanja veljajo le za nove uporabnike. To pomeni, da so tisti, ki so do konca 2023 uspešno oddali soglasje za priključitev sončne elektrarne in bodo elektrarno postavili ter zagnali pred koncem leta 2024, še vključeni v prejšnjo shemo NET meteringa. Zanje se torej nič ne spremeni. Vse dokler bodo sončne elektrarne delovale, jim bodo dobavitelji, s katerimi imajo sklenjene pogodbe, oddano in prevzeto električno energijo obračunavali na podlagi letnega obračuna po sistemu neto meritev.
Če pa ste rok oddaje soglasja zamudili, ali se za novo sončno elektrarno odločate šele sedaj, pa ‘padete’ v novo shemo, ki NET meteringa ne omogoča. To pomeni, da bosta trajanje obračunskega obdobja in način obračuna dobavljene električne energije prosto določena s pogodbo o samooskrbi in v domeni dobavitelja električne energije, omrežnina na proizvedeno in porabljeno energijo pa se bo obračunavala v skladu s splošnim aktom Agencije za energijo, ki ureja metodologijo obračunavanja omrežnine. Slednje gre v smeri plačila omrežnine za celotno količino električne energije, prevzete oziroma kupljene iz omrežja, ne glede na to, koliko jo bo v tekočem obdobju naprava vrnila nazaj v omrežje.
Se postavitev sončne elektrarne torej res več ne splača?
V tem primeru je izhodiščna pozicija za investitorja vsekakor občutno slabša in nov način obračunavanja samooskbe z električno energijo bo zagotovo marsikoga odvrnil od postavitve domače mikro sončne elektrarne. Škoda je lahko dolgoročno ogromna, saj je sonce optimalen naravni vir za prehod iz izrabe fosilnih virov na obnovljive vire energije na vsaj treh področjih – elektriki, ogrevanju in prometu – ter omogoča boljšo zanesljivost oskrbe z energijo, čistejše okolje ter vsaj enako, če ne celo boljšo kakovost življenja posameznika in družbe kot celote. Zato so v Skupini GEN-I kot prvi poiskali rešitev in naslovili izziv nove dobe samooskrbe z električno energijo.
Njihova celovita storitev samooskrbnih sončnih elektrarn na ključ ostaja ugodna in investitorjem po zaključku izgradnje omogoča dopolnitev s sklenitvijo nove pogodbe o samooskrbi z GEN-I. Inovativni poslovni model samooskrbe, ki v luči nove zakonodaje potrjuje donosnost naložbe v sončno elektrarno, lastnikom sončnih elektrarn po novi shemi omogoča odkup viškov električne energije, ki jih proizvede njihova sončna elektrarna. Ta kombinacija za lastnike sončnih elektrarn predstavlja finančno varnost in priložnost za aktivno upravljanje odjema energije na dolgi rok.
Inovativna rešitev za boljšo energetsko prihodnost
GEN-I bo tako vsem, ki oddajo soglasje za postavitev sončne elektrarne po 1. 1. 2024, mesečno izdajal račune za dobavljeno električno energijo. Za viške električne energije, ki jih bo ustvarila in v omrežje oddala sončna elektrarna novega uporabika, pa bo ta na računih prejeli dobropis, ki se bo upošteval že v istem mesecu ali v prvem naslednjem, ko bo odjemalec prevzel več električne energije kot jo bo oddal v omrežje. Dobropis bo tako zmanjšal strošek mesečne položnice za električno energijo.
Gre za inovativno rešitev, ki jo trenutno ponuja samo GEN-I, temelji pa na 15-minutnih obračunskih intervalih, kar omogoča natančnejši in pravičnejši obračun električne energije na mesečni ravni. Ta pristop prinaša več kot le finančne prednosti, saj hkrati krepi posameznikov prispevek k trajnostnemu razvoju in nudi priložnost za aktivno upravljanje odjema energije. To pomeni, da lahko s podporo GEN-I lastniki sončnih elektrarn postanejo aktivni upravljalci z električno energijo, soustvarjalci energetske prihodnosti, obenem pa neodvisni od volatilnosti oziroma nihanj tržnih cen električne energije.
Razmišljate o postavitvi domače sončne elektrarne, pa niste prepričani, ali se investicija kljub novim pravilom še vedno izplača? Preverite cenik podjetja GEN-I za prevzem in oddajo električne energije pri samooskrbi gospodinjskih odjemalcev podjetja TUKAJ in se prepričajte sami!
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje