“Konoplja je eno najslabše učinkovitih zdravil, ki jih imamo na voljo”

Poglobljeno 25. Maj 202417:59 5 komentarjev
medicinska konoplja
Foto: Profimedia

Strokovnjakinja za paliativno oskrbo dr. Maja Ebert Moltara o tem, kakšna je realna vloga konoplje v onkologiji in paliativi.

Čez dva tedna se bomo na posvetovalnem referendumu izrekali tudi o razširitvi dostopa do konoplje in o dopustitvi gojenja konoplje v medicinske namene. Predlagatelji poudarjajo, da je dostopnost konoplje v slovenski medicini še vedno slaba.

Po besedah dr. Maje Ebert Moltara, vodje paliativne oskrbe na Onkološkem inštitutu, pa je, vsaj v onkologiji, to predvsem zato, ker enostavno ni tako zelo koristna. V zadnjem času njena uporaba pri bolnikih z rakom celo upada.

Maja Ebert Moltara
Dr. Maja Ebert Moltara (Foto: Denis Sadiković/N1)

“Konoplja absolutno ni namenjena zdravljenju raka”

Kaj ovira večjo uporabo konoplje v onkologiji?

Konoplja je na področju onkologije in paliativne oskrbe že dokaj dobro raziskana in jo tudi uporabljamo v skladu z izsledki in dokazi. Ima pa omejen domet uporabnosti. Uporabna je za lajšanje nekaterih simptomov, absolutno pa ni namenjena zdravljenju raka, kot velikokrat obljubljajo na črnem trgu. Bolniki nam pogosto povedo, da konopljo s črnega trga jemljejo zaradi teh obljub, češ mogoče pa bo pomagalo. Alternativnih sredstev, ki jih prodajajo onkološkim bolnikom, je ogromno.

Konoplja se lahko predpisuje za zdravljenje nekaterih simptomov in še tukaj ima zelo omejen domet. Lahko jo predpišemo za slabost pri zdravljenju bolnikov na kemoterapiji, pri čemer se morate zavedati, da je konoplja eno najslabše učinkovitih zdravil, ki jih imamo na voljo za to indikacijo. Dejansko imamo na voljo že tako dobra zdravila proti slabosti, da konoplja na tem področju nima praktično kaj iskati, čeprav je še vedno del naših strokovnih priporočil.

Podobno je z lajšanjem bolečine. Za večino primerov imamo na voljo druga, bistveno boljša zdravila.

Pri bolnikih, ki imajo težave s spanjem, včasih izkoriščamo stranski učinek konoplje, da so ljudje malce bolj zaspani. Če jo že jemljete, jo vsaj vzemite zvečer, da boste lažje spali, jim svetujemo.

“Vršičkov ne predpisujemo, ker ne vidimo uporabnosti”

Zakaj bolnikom v Sloveniji v praksi še niso dostopni konopljini vršički, čeprav jih je po zakonodaji mogoče predpisovati?

Predvsem zato, ker tudi mi kot stroka nismo presodili, da je to tako nujno potrebno. Kot rečeno, ima konoplja v onkologiji omejeno uporabnost, konkretno v paliativni oskrbi pa bi bila za oslabele bolnike uporaba uparjevalnika kar izziv. Že tabletke težko dajo v usta, uporaba urejevalnika, ki je edini sprejemljiv način uporabe konopljinih vršičkov v medicini, pa bi jim delala še toliko večje težave.

konoplja uparjevalnik
Uporaba uparjevalnika za konopljo (Foto: Profimedia)

Drži, da je predpisovanje vršičkov v Sloveniji omogočeno, a nismo zaznali neke hude potrebe in ne vidimo tolikšne uporabnosti.

Kakšen je obseg uporabe kanabinoidov pri vas na Onkološkem inštitutu? Koliko bolnikom jih predpišete na mesec?

Raje me vprašajte, koliko jih predpišemo na leto, tako malo je tega. Kanabinoide predpišemo le peščici bolnikov, v zadnjih dveh letih je število celo nekoliko upadlo. Lani, ko je Zavod za zdravstveno zavarovanje prevzel 100-odstotno kritje stroškov teh konopljinih pripravkov, sem sicer pričakovala naval, ki pa se ni zgodil.

Podpiram nadaljnje raziskave na tem področju. Morda bo kakšna študija v prihodnosti pokazala dodatne koristi in razširila uporabo konoplje v medicini. Ni pa to čudežna rastlina, ki bo rešila vse probleme.

“To je razumevanje ljudi, ki hrepenijo po nekem čudežnem zdravilu”

Imate veliko težav zaradi napačnega razumevanja javnosti glede vloge konoplje v onkologiji in prepričanja o njenih zdravilnih učinkih?

Nočem reči, da je to napačno razumevanje. To je razumevanje ljudi, ki hrepenijo po nekem čudežnem zdravilu. In to je nekaj zelo človeškega. Kot svojec umirajočega boš poskušal narediti vse za bližnjega, tudi kupil sto in eno alternativo.

Pred enim mesecem je bil zelo popularen strup škorpijona, pa visoki odmerki vitamina C. Ljudje gredo tudi polagat roke na kamne in podobno. In če se nekdo ob tem boljše počuti, kdo sem jaz, da ga bom obsojala? Bolnikom vedno rečem: poskusite, kar želite, samo pazite na svojo denarnico in pazite, da vam ne škodi.

Preberite si tudi daljši pogovor z dr. Majo Ebert Moltara o stanju paliativne oskrbe v Sloveniji, ki smo ga objavili ta konec tedna – “Po telefonu nam zabrusijo, da nam ni treba več hoditi, ker je že prepozno”.

O uporabnosti in dostopnosti konoplje v slovenski medicini pa smo pred časom obširneje pisali v članku – Medicinska konoplja: kaj je v Sloveniji že na voljo in komu koristi?

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje