Ošpice spet v vzponu: “skrajno idiotske” argumentacije

Poglobljeno 16. Mar 202505:20 5 komentarjev
Ošpice
Tipični kožni izpuščaj pri ošpicah (Foto: Profimedia)

V ZDA se spoprijemajo z najhujšim izbruhom ošpic v zadnjem desetletju, medtem ko njihov minister za zdravje neprestano seje dvome o učinkovitosti cepiv. Tudi v Evropi se število primerov drastično povečuje; lani je bilo zaznanih največ primerov od leta 1997. Med najbolj problematičnimi državami so tudi Črna gora, Severna Makedonija ter Bosna in Hercegovina. V Sloveniji letos sicer še nismo zaznali primera ošpic, čeprav je precepljenost otrok nižja od priporočene.

Virus ošpic je eden najbolj nalezljivih virusov, kar jih poznamo. Okužijo se praktično vsi, ki pridejo v stik z okuženim in nimajo ustrezne imunske zaščite.

Reproduktivno število virusa covida-19 se je med epidemijo gibalo okoli 3 – to pomeni, da je vsak okuženi v povprečju okužbo prenesel še na tri nezaščitene ljudi. Pri virusu ošpic je reproduktivno število med 12 in 18.

Cepljenje uspešno preprečuje okužbo z ošpicami in širjenje virusa med ljudmi, a mora biti precepljenost zelo visoka – več kot 95-odstotna. V Sloveniji je bila v lanskem šolskem letu po podatkih NIJZ precepljenost z dvema odmerkoma cepiva nekaj manj kot 89-odstotna. Lani so slovenski epidemiologi potrdili 17 primerov ošpic. Letos za zdaj še nobenega.

Evropa: največ primerov ošpic od leta 1997

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je ta teden predstavila statistiko primerov ošpic za lani. V evropski regiji, ki poleg držav EU vključuje tudi druge vzhodnoevropske, balkanske in pa nekatere srednjeazijske države, so lani zaznali več kot 127 tisoč primerov ošpic. To je enkrat več primerov kot leta 2023 in največ od leta 1997, so opozorili pri WHO.

cepljenje ošpice
Cepljenje proti ošpicam v Romuniji (Foto: Profimedia)

Najbolj problematična država je Romunija, v kateri virus med nezaščiteno populacijo kroži že vrsto let. Lani so potrdili več kot 30 tisoč primerov. Tik za Romunijo se je uvrstil Kazahstan z nekaj več kot 28 tisoč primeri.

Med bolj problematičnimi državami so tudi Črna gora, Severna Makedonija ter Bosna in Hercegovina, v katerih precepljenost otrok vsaj v zadnjih petih letih ni presegla 80 odstotkov.

“Število se bo spomladi verjetno še povečalo”

Tudi Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC), pristojen za države EU, je ta teden opozoril na drastičen porast primerov ošpic v lanskem letu. V letu 2023 so potrdili nekaj več kot 2.000 primerov, lani pa že več kot 30 tisoč. “To nakazuje, da virus kroži v regiji in da se bo število primerov letos spomladi verjetno še povečalo,” so zapisali pri ECDC.

Levji delež zaznanih okužb sicer predstavlja Romunija, a primeri se redno pojavljajo tudi v številnih drugih državah EU. 86,5 odstotka tistih, ki so se okužili, ni bilo cepljenih, navaja ECDC. Nadaljnjih 8 odstotkov je bilo cepljenih zgolj z enim odmerkom cepiva. Slaba polovica vseh okuženih je bila otrok, mlajših od 5 let.

Zabeležili so tudi 19 smrti, 18 v Romuniji in eno na Irskem. Na globalni ravni po podatkih WHO zaradi ošpic vsako leto še vedno umre več kot 100 tisoč ljudi, večinoma necepljenih ali nepopolno cepljenih otrok.

cepivo MMR
Cepivo proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (Foto: Profimedia)

Odboj po epidemiji covida-19

Da smo v zadnjih letih priča drastičnemu povečevanju števila primerov ošpic, je v precejšnji meri posledica epidemije covida-19. Najprej zato, ker so bile številke novih primerov med epidemijo izjemno majhne, saj so ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa precej učinkovito zatirali tudi prenos ošpic.

Hkrati pa je porast okužb posledica izgube zaupanja v cepljenje, ki so ga prinesle epidemija in vse spremljajoče dezinformacije v zvezi s cepivi. Po podatkih WHO je bila precepljenost otrok na globalni ravni leta 2019 86-odstotna, v letu 2023 pa le še 83-odstotna.

Ošpice so že izkoreninili, potem pa …

V ZDA, kjer so leta 2000 oznanili popolno izkoreninjenje virusa, se trenutno spopadajo z največjim izbruhom ošpic v zadnjem desetletju. Žarišče je zvezna država Teksas. Ne gre za velike številke, od konca januarja do sredine tega tedna so glede na podatke, objavljene ta petek, zaznali 259  primerov. A med njimi je bil eden tudi smrtni. Ošpice so bile usodne za šoloobvezno deklico, ki ni bila cepljena.

ošpice Teksas
Testirano mesto za ošpice v Teksasu (Foto: Profimedia)

Tudi nekoliko manjši izbruh v sosednji zvezni državi Nova Mehika je zahteval življenje odraslega, ki ni bil cepljen. Tudi sicer je med obolelimi kar 94 odstotkov necepljenih, navaja ameriški Center za nadzor bolezni (CDC).

Proticepilski minister za zdravje

Izbruh se dogaja v času, ko je ameriški minister za zdravje postal Robert F. Kennedy mlajši, znan po svojem zagovarjanju “naravne imunosti”, zadržkih glede cepiv in zmotnem prepričanju, da lahko nalezljive bolezni pozdravimo ali preprečimo s pravilno prehrano, kot je olje iz ribjih jeter.

Ravno ta teden je Kennedy v intervjuju za Fox News spet sejal dvome o cepivu proti ošpicam. “Včasih, ko sva bila midva otroka, so vsi zboleli za ošpicami,” je dejal voditelju Seanu Hannityju. “In ošpice so vam dale trajno imunost proti okužbi. Pri cepivu ni tako. Za nekatere ljudi je učinkovito vse življenje, pri številnih pa zaščita popusti.”

Robert F. Kennedy
Robert F. Kenendy ml. na zasedanju ameriškega ministrskega kabineta (Foto: Profimedia)

Ošpice poškodujejo imunski sistem

“Če meni, da ošpice niso nevarne, zakaj se potem ukvarja z vprašanjem kakovosti in trajanja imunosti proti njim,” je nelogičnost Kennedyjevega argumenta na omrežju X izpostavil imunolog dr. Michael Mina. Njegove argumente je označil za “skrajno idiotske”.

Cepljenje je bistveno bolj varen način pridobitve imunosti kot pa okužba, je opozoril. Pri ošpicah velja, da bo vsak peti oboleli hospitaliziran. Približno eden na tisoč primerov se konča s smrtjo. Okužba z ošpicami poveča tveganje za okužbo ušes in za razvoj pljučnice.

Kot je pri svojem raziskovalnem delu na harvardski univerzi odkril dr. Mina, okužba z virusom ošpic dejansko poškoduje imunski sistem, saj izbriše imunski “spomin” na številne prejšnje okužbe.

Posledično je človek, ko po naravni poti preboli ošpice, še vsaj 2–3 leta dovzetnejši za druge okužbe. “Cepljenje torej otroke varuje pred ošpicami in tudi prepreči, da bi druge okužbe izkoristile škodo na imunskem sistemu, ko jo povzročijo ošpice,” je dr. Mina skupaj s kolegi zapisal v reviji Science.

60 milijonov rešenih življenj samo v tem tisočletju

Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije je cepljenje proti ošpicam med letoma 2000 in 2023 rešilo kar približno 60 milijonov življenj.

Zapravljanje javnega denarja za vzbujanje strahu

Pod vodstvom Roberta F. Kennedyja mlajšega ameriško ministrstvo za zdravje znova obuja tudi že ničkolikokrat ovrženo domnevo o povezavi med cepivom proti ošpicam in avtizmom. Gre za teorijo zarote, ki jo je s ponarejeno raziskavo, objavljeno leta 1998 v medicinski reviji Lancet, sprožil britanski zdravnik Andrew Wakefield. Od takrat je bila ta trditev preverjena v številnih obsežnih raziskavah. Nobena ni potrdila povezave med cepivom in razvojem avtizma.

Andrew Wakefield
Andrew Wakefield (Foto: Profimedia)

Kljub temu je ameriško ministrstvo za zdravje državnemu Centru za nadzor bolezni nedavno naročilo novo veliko raziskavo o morebitni povezavi med cepivi in avtizmom.

“Že sam signal, naj vlada to raziskuje, je škodljiv,” je za CNN dejala Alison Singer, predsednica Fundacije za znanost avtizma. “Zasejal bo seme strahu, še posebej pri mladih starših, ki se morda ne zavedajo celotne zgodovine raziskav na tem področju. Starši bodo oklevali pri cepljenju, otroci pa bodo umirali.”

Nelogično je, je še opozorila, da država namenja sredstva za tovrstne raziskave, hkrati pa zmanjšuje državna sredstva za nujno potrebne raziskave avtizma.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino