Skoraj četrt stoletja živi zunaj Slovenije: bruseljsko zakulisje in vroča jesen

Podkast 03. Avg 202405:15 0 komentarjev

O komisarjih in vohunih v Bruslju. O Sloveniji s pogledom od zunaj. O pridni učenki in "troublemakerju" v EU. O stroju za zakonodajo. Sestavljanju Evropske komisije. O vroči bruseljski jeseni, ki je pred nami. In aktualnih problemih EU. Skoraj četrt stoletja je že zunaj Slovenije - kakšen je njegov pogled nanjo zdaj?

peter žerjavič
Peter Žerjavič pred snemanjem N1 podkasta (Foto: Denis Sadiković/N1)

O Uniji, članicah in aktualnem dogajanju v Evropski uniji (EU) smo se pogovarjali z dobrim poznavalcem EU, dopisnikom časnika Delo (občasno se zdaj javlja tudi za POP TV) iz Bruslja Petrom Žerjavičem.

Kako drugačen bo drugi mandat predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen? Kako bo jeseni sestavljala Evropsko komisijo? Kaj pomeni dejstvo, da je Slovenija, kljub njenemu pozivu, naj ji države za komisarsko mesto pošljejo žensko in moško ime, v Bruselj poslala le ime Tomaža Vesela? Kako Peter Žerjavič ocenjuje delo sedanjega komisarja iz Slovenije Janeza Lenarčiča? Kaj bo jeseni pomembno? Kaj bo delal komisar ali komisarka za obrambo? Za katera mesta je največ zanimanja med članicami in zakaj?

“Stroj za zakonodajo”

“EU je stroj za zakonodajo,” pravi Žerjavič v N1 podkastu. Kakšno je bruseljsko zakulisje? Kako drugačno ekonomsko politiko naj bi imela Unija v prihodnje? Kaj se bo spremenilo? Kakšne so nevralgične točke EU? Kako nanjo vplivajo vojne in kakšen igralec je v tem svetu? 

Žerjavič pripoveduje tudi o tem, kakšno je poletje Bruslju. Žerjavič je bil pred Brusljem dopisnik iz Nemčije, še pred tem pa iz Hrvaške. Zato je razložil tudi, kako vidi zdaj Slovenijo od zunaj. In kako jo vidijo ljudje v EU.

Prva skupna fotografija slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu
Skupna fotografija novih evropskih poslancev iz Slovenije (Foto: Evropski parlament)

Pa tudi: Kje in kako se širijo “kremeljske teorije”? Kako se namerava tudi EU lotiti prevelike regulacije, kakšen je antibirokratski načrt? Kakšna je nova podoba EU? Kako danes v Bruslju odmeva slab nastop Alenke Bratušek na predstavitvi v evropskem parlamentu, ko je bila pred desetimi leti kandidatka za komisarko? Kaj se dogaja z Madžarsko in kako se že ves čas do nje obnaša EU?

Iz pogovora s Petrom Žerjavičem:

“… kot država pa se mi zdi, da Slovenija uživa ugled in se veliko pozitivno piše o njej …”

“Pred 20 leti se mi je zdela Slovenija izrazito digitalno napredna. V Berlinu sem znancem in kolegom takrat razlagal, kako imamo plačevanje s telefonom, to je bilo v Nemčiji, ki je že tako nagnjena h gotovini, kot znanstvena fantastika. Tudi Belgija se mi je, ko sem prišel v Bruselj, v tem smislu digitalizacije zdela zaostala; tega se tudi sami zavedajo. Zdaj pa s hitrimi koraki to napreduje. Po mojih izkušnjah z različnimi nivoji administracije, se mi zdi, da je na tem področju Slovenija v zadnjem obdobju stagnirala.”

“To je v bistvu EU – stroj za zakonodajo; za urejanje notranjega trga. To je glavno delo institucij.”

“Bruselj je že desetletja središče evropske politike, tu je sedež Nata … in nobena skrivnost ni, da v njem deluje veliko vohunov, takšnih ali drugačnih, pod takšnimi ali drugačnimi krinkami …”

Pogovor lahko poslušate ali gledate v posnetku na vrhu članka. S Petrom Žerjavičem smo se pogovarjali ta četrtek. N1 podkasti so vam na voljo tudi na vseh platformah za podkaste, na YouTubu, Eonu in Metroplayu. Spodaj vam v branje ponujamo nekatere vsebine, ki jih omenjamo v pogovoru, in pa nekatere naše druge podkaste.

peter žerjavič suzana lovec
Foto: Denis Sadiković/N1

SORODNE OBJAVE:

PREVERITE ŠE DRUGE PODKASTE:

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!