Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da se je vesoljski teleskop James Webb, ki bo raziskoval zgodovino vesolja in oddaljene planete, dokončno utiril v tako imenovani točki Lagrange oziroma L2, od koder bo 1,5 milijona kilometrov stran od Zemlje lahko zrl v vesolje.
Vesoljski teleskop so utirili s potisnimi raketami, ki so ga porivale na vnaprej določeno mesto približno pet minut. Upravitelj Nase Bill Nelson je nato sporočil: “Dobrodošel doma, Webb.”
Točka L2 je prostor med Zemljo in Soncem, kjer je gravitacijska sila enega in drugega vesoljskega objekta uravnotežena. O tej točki je prvi razvil teorijo italijansko-francoski matematik Joseph-Louis Lagrange.
Teleskop James Webb sicer ne bo miroval in bo v bistvu krožil okrog omenjene točke L2 s ciklom na vsakega pol leta. Tirnico bo treba tudi popravljati. Vendar je bilo utirjanje v ponedeljek tako uspešno, da se je minimalna pričakovana življenjska doba teleskopa, ki je pet let, krepko podaljšala. “Na približno 20 let,” je novinarjem dejal upravitelj observatorija James Webb Keith Parrish.
Prve podobe junija ali julija
Približno deset milijard ameriških dolarjev vreden znanstveni projekt, ki ga je v vesolje 25. decembra poslala evropska raketa ariane 5, bo začel delovati do poletja. Opremljen je z infrardečimi instrumenti visoke resolucije, ki bodo lahko pogledali nazaj v čas 135 milijard let, ko naj bi po velikem poku začele nastajati galaksije.
Teleskop mora biti prav obrnjen, da lahko zre v daljavo, obenem pa je zaščiten pred sončnimi žarki in sevanjem, kar je naloga posebnega sončnika. Hkrati bo termalno stabilen in bo lahko polnil svoje sončne celice.
Webb bo neprekinjeno komuniciral z Zemljo preko omrežja globokega vesolja, kar so tri velike antene v Avstraliji, Španiji in v Kaliforniji v ZDA.
🏠 Home, home on Lagrange! We successfully completed our burn to start #NASAWebb on its orbit of the 2nd Lagrange point (L2), about a million miles (1.5 million km) from Earth. It will orbit the Sun, in line with Earth, as it orbits L2. https://t.co/bsIU3vccAj #UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/WDhuANEP5h
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 24, 2022
Nasa je v začetku meseca dokončala proces razvitja Webbovega velikega zlatega ogledala, ki bo zbiral infrardeče signale od prvih zvezd in galaksij.
Vidna in ultravijolična svetloba, ki so jo oddajali prvi svetleči vesoljski objekti, danes prihajajo do Zemlje v obliki infrardečih signalov, ki jih bo Webb odkrival z veliko stopnjo jasnosti.
Preučeval bo tudi zelo oddaljene planete, tako imenovane eksoplanete, in morda našel kaj glede njihovega izvora, evolucije in možnosti ohranjanja življenja. Sedaj bodo znanstveniki uravnavali in umerjali instrumente, prve podobe pa naj bi poslal na Zemljo junija ali julija.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!