Po več kot 15 letih se Bruselj poslavlja od nemške kanclerke Angele Merkel. Za evropsko mizo je prvič sedla 2005, ko se je pogajala o evropskem proračunu. Tokratni vrh pa je njen zadnji pred septembrskimi volitvami, ko napoveduje slovo politiki.
Po več kot 15 letih se nemška kanclerka Angela Merkel poslavlja od Bruslja. Tokratni vrh držav Evropske unije je namreč zadnji, ki se ga udeležuje na čelu enega največjih gospodarstev med članicami. Nemci bodo imeli septembra volitve, Angela Merkel pa je že napovedala slovo politiki.
V tem času so se za evropsko mizo zamenjali štirje francoski predsedniki, pet britanskih premierjev in osem predsednikov italijanske vlade, poroča Reuters.
Za evropsko pogajalsko mizo je prvič sedla decembra 2005, ko se je z voditeljema Francije in Velike Britanije Jacquesom Chiracom in Tonyem Blairjem pogajala o evropskem proračunu ter britanskem rabatu. Njen pristop je definiral pragmatizem, ob prihodu je novinarjem dejala: “Zdaj želimo začeti pogajanja in mislim, da si bomo po najboljših močeh prizadevali za dogovor.”
“Pogrešali bomo njene ogromne izkušnje,” je povedala analitičarka Sophie Pornschlegel iz mislišča (think tank) za zadeve Evropske unije European Policy Centre. Ocenila je, da je Merkel izkušena v ‘diplomaciji na hodniku’, izkazala pa je tudi spretnost pri iskanju kompromisov, ki zagotavljajo soglasno podporo voditeljev EU. “Po desetletju kriz Evropa še stoji. Mislim, da je imela Merkel v tem pomembno vlogo,” pravi Pornschlegel.
Med krizami, ki ostajajo močno povezane s kanclerko, je gotovo njena politika odprtih vrat ob migrantskem valu leta 2015. Kljub dublinskemu sporazumu je odprla mejo za prosilce za azil iz Sirije, Afganistana in Iraka. Po tem, ko je Madžarska zaprla svojo mejo, pa je Merkel pozvala k enotnosti.
V ospredju pa je bilo tudi njeno ravnanje v času gospodarske krize evrskega območja, varčevalna politika je namreč v južnem delu Evrope povzročila nezadovoljstvo in pustila brazgotine. Sophie Pornschlegel meni, da je bila to ena večjih napak Merkel.
Kljub številnim kritikam, ki jih je bila deležna tekom kariere, pa je na evropskih ulicah mogoče slišati, da bodo prebivalci kanclerko pogrešali. “V Evropski uniji je bila steber stabilnosti, glas zdravega razuma,” je za Reuters povedal prebivalec Bruslja Neil Wright. Diamantino Nascimento iz Lizbone pa pravi, da Merkel gotovo ni brez napak, vsi namreč delamo napake. “Menim pa, da je dobra političarka,” je dodal.
Merkel bi sicer lahko na evropski parket vrnila jeseni, če bi se po parlamentarnih volitvah zavlekla pogajanja o koaliciji.
Da sta jo pripravljena naslediti sta sicer napovedala tako vodja krščanskih demokratov (CDU) in ministrski premier zvezne dežele Severno Porenje – Vestfalija Armin Laschet in vodja bavarskih krščanskih socialistov ter ministrski premier Bavarske Markus Söder.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!