V oddaji N1 STUDIO je bil gost priznani inženir in glavni projektant Pelješkega mostu Marjan Pipenbaher, ki je pred kratkim prevzel vodenje sveta za obnovo po poplavah. V njem je združenih 14 strokovnjakov s področja gradbeništva, hidrologije in geologije. V polurnem nastopu je med drugim pojasnil, kako bo svet deloval, kateri so najbolj pomembni ukrepi po poplavah, ali ima zaupanje v premierja Roberta Goloba, kako bo obnova potekala ter kakšne težave prinaša prevelika razdrobljenost občin.
Marjan Pipenbaher je po najhujši naravni nesreči v Sloveniji dejal, da bo treba narediti bistveno spremembo in vodi dati prostor.
Izpostavil je, da številne sanacije vodotokov po preteklih silovitih poplavah niso bile zaključene, kar bo tokrat treba speljati do konca. Po njegovi oceni so lahko akutne težave rešene v enem letu, kompletna obnova rek pa bo trajala več let.
“Ljudje hitro pozabljamo. Po dveh, treh letih spomin zbledi in takoj se začnejo pritiski, da bi se znova gradilo na poplavnih območjih. Vodi je treba dati prostor. Mi smo ji ga vedno jemali. Ne gre drugače,” je poudaril Pipenbaher in dodal, da bo treba določeno zemljo prepustiti vodi, kar pa med ljudmi sproža velik odpor.
Po njegovih besedah se bo v urejanje vodotokov vložilo okoli 400 milijonov evrov, kar ni malo. “Če se bo obnova izvedla kakovostno, lahko to na primer za Korošce in Savinjsko dolino pomeni novo oživljanje,” je prepričan.
Svet za obnovo po poplavah je posvetovalno telo, Pipenbaher pa je na vprašanje, ali ima potrebno avtonomijo od predsednika vlade Roberta Goloba, odgovoril, da “Slovenija nima več možnosti še enkrat ponavljati igre”. Dodal je, da je vabilo premierja sprejel, “ker je to najmanj, kar je lahko v takšnih časih naredil”.
“Mi bomo iskreno svetovali, politika pa naj nato odloči in spelje. Po pogovoru s predsednikom vlade sem dobil občutek, da se stvari zelo resno postavljajo. Tudi Boštjan Šefic (državni sekretar za obnovo po poplavah) je zelo resno in intenzivno pristopil k zadevi,” je dejal v oddaji.
Kot prvi ukrep je izpostavil ureditev vodotokov, zadrževalnikov, poplavnih območij, potrebni pa bodo tudi koreniti posegi.
“Na nekaterih območjih ljudje ne bodo mogli več živeti,” je dejal.
Ob celostni ureditvi vodotokov je po Pipenbaherjevi oceni pomembno preveriti, ali so koncesionarji čistili struge rek, nabrežja in gozdove.
“Vsem nam je jasno, da ni več šale. Na eni strani je narava, ki postaja vedno bolj radikalna v obnašanju, na drugi strani pa je človek, ki je naravi in vodi vedno bolj odvzemal prostor. Mora priti do konsenza,” je izpostavil Pipenbaher, ki težave vidi tudi v preveliki razdrobljenosti občin. Kako dolgo bo po njegovi oceni trajala obnova?
Pipenbaher je na koncu oddaje pojasnil, kakšne mostove gradi oziroma kaj želi z njimi doseči in kakšne mostove bi bilo treba zgraditi na Savinji, da med poplavami ne bi bili poškodovani.
“Mostovi ne povežejo le desnega in levega brega, ampak povežejo ljudi in tudi narode,” je še dejal.
Celotno oddajo N1 STUDIO si lahko ogledate v spodnjem posnetku.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje