Koritnik: Odlok ni uvajal obveznega cepljenja

N1 video 30. Sep 202116:58 > 18:05 7 komentarjev
Boštjan Koritnik
Borut Živulović/BOBO

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik odločitev ustavnega sodišča o zadržanju pogoja PC za državno upravo obžaluje, a poudarja, da gre le za začasno zadržanje odloka. Dodal je, da odlok sicer ni uvajal obveznega cepljenja. "Ga ni mogel in ni bil tak namen," je poudaril.

Dan pred uveljavitvijo so ustavni sodniki zadržali določbo, ki bi zaposlenim v državni upravi nalagala izpolnjevanje pogoja PC.

Gre za 10. a člen odloka o načinu preverjanja prebolevnosti, cepljenja in testiranja (PCT). Omenjeni člen določa, da se bo od zaposlenih v državni upravi zahtevalo pogoj PC, torej samo prebolevnost ali cepljenje. Če ustavno sodišče odloka ne bi zadržalo, že jutri testiranje ne bi bilo več dovolj. Tisti, ki virusa niso preboleli v zadnjih šestih mesecih, bi morali biti cepljeni z vsaj enim odmerkom cepiva.

Odločitev, ki je že objavljena na spletni strani ustavnega sodišča, so sprejeli s petimi glasovi proti dvema. Proti sta glasovala ustavna sodnika Marko Šorli in Klemen Jaklič.

“Današnjo odločitev ustavnega sodišča obžalujem, a jo bom seveda absolutno spoštoval” je dejal minister za javno upravo Boštjan Koritnik in dodal, da to pomeni, da pogoj PC v državni upravi od jutri še ne bo v veljavi. Vlada je ustavnemu sodišču sicer predlagala zavrnitev predloga za presojo. 

“Zaenkrat ostajamo pri pogoju PCT,” je dodal. 

“Odlok ni uvedel obveznega cepljenja”

“Gre za začasno zadržavnje, ne za razveljavitev. Ta odlok ni uvedel obveznega cepljenja, ga ni mogel in ni bil tak namen. Namen je bil zagotoviti varnejše delo v prostorih, za katere je vlada neposredno odgovorna,” je dejal minister in izpostavil, da je edino korektno počakati, da bo odločitev končna in se potem odzivati dalje.

“V vsebino odločitve ustavnega sodišča se v tem trenutku ne bom spuščal,” je navedel minister Koritnik.

Potreba po trajnih rešitvah ostaja

“Številke se žal ne umirjajo in treba bo poiskati trajne rešitve,” je dejal in izpostavil, da se posamezniki cepijo le zaradi samih sebe in ne njega kot ministra ali vlade.

“Če te kolektivne zavesti nimajo, nam – za tiste, ki nam očitajo, da so ta pogoj določili z odlokom – niti zakon in ne sprememba ustave ne bi pomagala,” je dejal Koritnik.

Meni, da bi proteste doživljali v vsakem primeru

“Nihče pa me ne bo prepričal, da protestov, kakršni so bili včeraj, ne bi bilo, če bi bila pogoja PC in PCT sprejeta na drugače način,” je navedel in dodal, da včerajšnje proteste obsoja. Šlo je za nespoštljivo komunikacijo in nevarno početje, je izpostavil.

Obsodil je še napade na novinarje. “To je zavržno,” je poudaril. 

Jaz in sodelavci dobivamo grožnje s smrtjo

Koritnik je izpostavil še, da sam, kot tudi njegovi sodelavci v zadnjih časih dobivajo grožnje s smrtjo.

“Grožnje s smrtjo v zadnjih nekaj dneh težko preštejem samo na prste dveh rok. Danes so grožnje začeli prejemati tudi moji najožji sodelavci. Podobno je tudi skolegi in predstavniki stroke in tistimi, ki se upajo izpostaviti,” je povedal Koritnik. “Razmisliti bo treba tudi o soodgovornosti,” je dejal. 

Nadaljnji koraki še nejasni

Koritnik je izpostavil, da še ni jasno, kakšni bodo nadaljnji koraki vlade. “Čaka nas resen pogovor, kako naprej, še vedno pa verjamem, da smo skupaj sposobni doseči raven precepljenosti, kar bo omogočilo, da te neljube ukrepe odpravimo,” je dejal.

Kaj je predlagala stroka?

“Stroka je predlagala pogoj PC za celotno državo,” je odgovoril na vprašanje novinarjev o vladnem nasprotovanju stroki. “Očitek ali implikacija, da se s stroko nismo posvetovali, je nelogična. Če predlagajo tak ukrep za vse – je to odločitev stroke – se mi zdi to najmanj deplasirana trditev, da ne temelji na odločitvi stroke. če je bila odločitev stroke, da uvedemo PC za vse,” je dejal minister.

Kot smo poročali pred nekaj dnevi, je vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar za Radio Slovenija povedala, da je “testiranje samo možnost, da prepoznavamo ljudi, ki so okuženi, nič pa ne prispeva k temu, da se ti ljudje ne bi okužili, da ne bi zboleli in širili okužbe naprej”. Zato so vladi so predlagali širšo uveljavitev pogoja PC.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje