Ukrajinska vojska je z nepričakovanim napadom na rusko ozemlje presenetila tako Moskvo kot svoje zahodne zaveznice. Strokovnjaki in analitiki ocenjujejo, da se ukrajinski vojaki z zasedenega ozemlja ne bodo umaknili, saj naj bi ta del ruskega ozemlja za Kijev predstavljal "kronski dragulj" pri morebitnih mirovnih pogajanjih v prihodnosti.
Več kot teden dni po tem, ko je ukrajinska vojska bliskovito napadla rusko južno regijo Kursk, se Rusija še vedno trudi, da bi okrepila svojo obrambo. Ameriški uradniki so za CNN povedali, da je Rusija proti Kursku preusmerila na tisoče vojakov z zasedenih ozemelj znotraj Ukrajine, ruski predsednik Vladimir Putin pa je moral vpoklicati tudi nabornike, s tem pa je prelomil obljubo, da jih ne bo poslal na fronto.
Satelitski posnetki območja, ki ga je napadla ukrajinska vojska in je od ukrajinske meje oddaljen približno 45 kilometrov, so pokazali, da so tam že izkopani jarki za bojevanje, na spletu pa so se že pojavili tudi oglasi za kopače jarkov, ki jim obljubljajo redna tedenska plačila.
Strokovnjaki so za CNN dejali, da je bil drzen ukrajinski napad na rusko ozemlje načrtovan v popolni tajnosti, osupnil pa je celo najtesnejše zaveznike Kijeva, vključno z ZDA. Analitiki ob tem ocenjujejo, da je omenjeni napad močno spremenil pravila igre že več kot dve leti trajajoče vojne.
Kako je ukrajinski vojski, potem ko je že začela izgubljati tla pod nogami zaradi srditih bitk na svojem ozemlju, uspelo presenetiti Moskvo in je prodrla na rusko ozemlje?
Odlična operativna varnost. Nobena od podrobnosti te operacije ni prišla v javnost. Na podlagi videoposnetkov s terena in satelitskih posnetkov napredovanja ukrajinske vojske bi bilo mogoče sklepati, da so bili premiki ukrajinskih enot bolj podobni kakšni vojaški vaji kot pa dejanski vojaški operaciji.
“Ukrajina je dokazala, da lahko uspešno izvede skrivno in pomembno operacijo, da lahko prodre na rusko ozemlje, tako da to ni več rdeča črta. Še vedno so zelo predani boju za svojo državo, ne obstaja nič takega kot vojna utrujenost in pripravljeni so sprejeti takšne skrajne ukrepe za obrambo svoje države,” je za CNN dejala Natja Seskurja, sodelavka na britanskem Kraljevem inštitutu Združenih služb za obrambo in varnostne študije.
Izkušene in v vojskovanju izurjene ukrajinske enote so bile na severovzhod Ukrajine prepeljane ali preusmerjene z bojišč znotraj države. Enote, kot je 82. brigada zračnega napada, ki se je do nedavnega bojevala v bližnji regiji Harkov, so bile skladno s številnimi videoposnetki in zapisi na družbenih omrežjih v operaciji udeležene z namenom preboja ruske meje.
Med podrobnimi pripravami so bile tudi natančne obveščevalne informacije o pripravljenosti in sposobnosti ruskih enot na meji ter o številu ovir, ki so bile pred njimi – od minskih polj do tankovskih pasti, ki pa jih ni bilo veliko.
Ukrajinske sile so se pri izvedbi napada naslonile tudi na podrobno poznavanje tamkajšnje geografije, saj so za kritje uporabile gozdne pasove, za hiter prodor pa tudi ceste. Poveljniki so bili šele v zadnjih dneh pred začetkom vdora v Rusijo seznanjeni z misijo.
“Ključno v smislu ukrajinskega uspeha je bilo to, da jim je uspelo dokaj enostavno prodreti na rusko ozemlje brez večjega odpora. To je bilo za Ruse popolno presenečenje in dokazuje, da ruske obveščevalne službe res niso predvidele kakršnegakoli ukrajinskega vdora v regijo,” je dejala Seskurja.
Po odkritju šibkih točk v ruski obrambi so prve ukrajinske enote 6. avgusta popoldne vdrle v regijo Kursk.
Videoposnetki na družbenih omrežjih prikazujejo več deset ruskih vojakov, ki so se takoj predali na močno poškodovanem mejnem prehodu, jugozahodno od mesta Sudža, ki leži okoli 105 kilometrov jugozahodno od mesta Kursk.
Ukrajinski vloger Serhij Sternenko, ki je posnetek delil na omrežjih X in Telegram, je dejal, da je na njem mogoče videti, kako se v regiji Kursk predaja najmanj 22 ruskih vojakov.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je minuli četrtek sporočil, da so ukrajinske sile prevzele nadzor nad Sudžo, kar je prva uradna potrditev, da so enote, ki so v mestu že od prejšnje srede, mesto tudi zavzele. Sudža velja za pomembno tranzitno točko za dobavo plina iz Rusije v EU, satelitski posnetki območja pa so pokazali, da je plinski terminal zdaj porušen.
Za prečkanje meje je ukrajinska vojska uporabila hitra in odporna oklepna vozila zahodne izdelave. Majhne mobilne skupine posebnih enot so se hitro razporedile na več deset lokacijah, medtem ko je ruska vojska skušala oceniti moč napada.
Ključ do ukrajinskega uspeha so predstavljali zračna obramba, podporno topništvo in motnje, ki so ruski vojski preprečile komunikacijo. Ob tem so vojaki nosili tudi posebne obleke, ki so si jih nadeli čez vojaško opremo, da so prelisičili ruske drone, ki so iskali in zaznavali vojake na podlagi telesne temperature.
V nekaj urah po prečkanju meje so se ukrajinski vojaki približali Sudži, tamkajšnji prebivalci pa so se podali v beg. Po poročanju prič so nekateri med njimi tudi preklinjali rusko vojsko, češ da jih je ta pustila na cedilu.
Družbena omrežja so preplavili številni videoposnetki, na katerih ukrajinski vojaki pozirajo pred prometnimi znaki in odstranjujejo ruske zastave izpred javnih ustanov.
“Menim, da imajo ti videoposnetki veliko vrednost v smislu informacijske vojne. Gre za res veliko in dobro moralno spodbudo za ukrajinski narod,” je ocenila Seskurja.
Taktika ukrajinskega vdora na rusko ozemlje je vključevala tudi to, da so se ukrajinske sile ruskim vojakom raje izognile in jih obkolile, kot da bi se z njimi neposredno spopadle. Na ta način so posamezne enote ruske vojske izolirali, rusko poveljstvo pa je zaradi tega s težavo sledilo, od kod prihaja ukrajinska vojska.
Ob tem pa so Ukrajinci usmerili svojo pozornost proti ruskim okrepitvam in z raketnim napadom uničili konvoj 14 ruskih vojaških vozil. Vodja ukrajinskih oboroženih sil Oleksandr Sirski je v četrtek povedal, da so ukrajinske sile od začetka vdora zavzele 1.150 kvadratnih kilometrov ruskega ozemlja.
Od takrat ukrajinske sile utrjujejo svoj položaj na ruskem ozemlju, ob tem pa so ruskim prebivalcem celo zagotavljali humanitarno pomoč v obliki hrane.
Natja Seskurja meni, da je bil ukrajinski vdor na rusko ozemlje neke vrste “samoobrambni ukrep, ker so bile iz regije Kursk večkrat izstreljene rakete na ukrajinsko ozemlje.
“Strateški cilj bi lahko bil, da bi ruske sile odvrnili od ofenzivnih operacij v doneški regiji, kjer so Rusi v zadnjih mesecih napredovali. Torej da bi zmanjšali vojaški pritisk v Ukrajini,” je dejala in dodala, da bi vojaška operacija Ukrajini zagotovila “boljši pogajalski položaj v kakršnihkoli prihodnjih mirovnih pogajanjih”.
Mihajlo Podoljak, pomočnik ukrajinskega predsednika Zelenskega, je namreč dejal, da je bil namen vdora prepričati Moskvo, da začne “pošten pogajalski mirovni proces”.
Rusko obrambno ministrstvo je sicer zadnji teden vztrajalo, da ruska vojska odbija ukrajinske napade in jemlje vojne ujetnike.
Can Kasapoğlu, strokovnjak s področja obramboslovja na Hudsonovem inštitutu, je za CNN dejal, da sam ne verjame, da se bo ukrajinska vojska z ruskega ozemlja kmalu umaknila. “Ofenziva se zaključuje, bojišče pa se je stabiliziralo. Kljub temu si je ukrajinska vojska že zagotovila operativno globino. Če lahko vzpostavi trdne obrambne položaje, lahko dolgo ostanejo na ruskem ozemlju,” je dejal. Ob tem je dodal, da bi bil Kursk “kronski dragulj” Ukrajine pri pogajanjih o končanju konflikta, če bi Kijevu uspelo zadržati zavzeto ozemlje.
Avtorji: Tim Lister, Eve Brennan and Allegra Goodwin / CNN
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje