Rusija v Kursku kopiči vojake. Se pripravljajo na ponovni prevzem oblasti?

Svet 12. Nov 202408:40 10 komentarjev
Ukrajina
Ukrajinski vojaki se usposabljajo (Foto: Valentyn Ogirenko/REUTERS)

Kot kaže, se Rusija intenzivno pripravlja na protiofenzivo v Kursku, pišejo tuji mediji. V južni obmejni regiji, kamor so ukrajinske sile vdrle pred dobrima dvema mesecema, naj bi nakopičili 50 tisoč vojakov, vključno s severnokorejskimi enotami. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nočnem nagovoru dejal, da njihove sile zadržujejo "okupatorjevo vojsko", ki zaradi operacije v Kursku ne more biti napotena na druga bojišča v Ukrajini.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v rednem videonagovoru dejal, da je v ruski obmejni regiji Kursk, kamor so avgusta vdrle ukrajinske sile, 50 tisoč ruskih vojakov.

“Naši možje zadržujejo 50 tisoč pripadnikov okupatorjeve vojske, ki zaradi operacije v Kursku ne morejo biti napoteni na druga bojišča v Ukrajini,” je med drugim dejal v nočnem videonagovoru, poroča BBC. O tem je Zelenskega obvestil vrhovni poveljnik oboroženih ukrajinskih sil Oleksander Sirski.

Slednji je v ločeni izjavi dejal, da če ne bi bil ukrajinskih sil v Kursku, bi “desettisoče ruskih vojakov” napadalo ukrajinske položaje v Donecku, ki velja za ključno bojišče od začetka vojne. Zelenski je pred tem v ponedeljek napovedal, da bo Kijev “znatno okrepil” položaje na fronti v okolici naselij Pokrovsk in Kurahove v regiji Doneck, kjer trenutno potekajo najhujši spopadi.

Da Rusija na jugu kopiči vse več vojakov in da se pripravlja na začetek napada za povrnitev nadzora nad Kurskom, je poročal ameriški časnik New York Times, ki se sklicuje na vire ameriških in ukrajinskih uradnikov. Časnik navaja, da so v Kursku nameščene tudi severnokorejske enote, ki so del (skorajšnje) ruske protiofenzive. Po podatkih ameriškega neprofitnega Inštituta za preučevanje vojne je Rusija imela na tem območju – pred ukrajinskim vdorom – 11 tisoč vojakov.

Poročilo New York Timesa kaže, da je Moskva v Kursku povečala število vojakov, ne da bi zmanjšale število svojih enot na bojiščih na vzhodu Ukrajine, to pa jim omogoča, da lahko istočasno pritiska na več frontah. Po pisanju tujih medijev Kremelj želi do konca ponovno prevzeti oblast nad Kurskom, a za zdaj večjega napada z okrepljenimi enotami še niso izvedli. Doslej naj bi bolj ali manj ukrajinske položaje obstreljevali z raketami in topništvom.

Ukrajinski uradniki medtem ocenjujejo, da bi se večji napad lahko zgodil v prihodnjih dneh, pri tem pa naj bi sodelovale tudi severnokorejske sile, ki naj bi se trenutno urile na zahodu Kurska. Da je severnokorejski voditelj Kim Džong Un v Evropo poslala svoje vojake, trdijo predvsem ukrajinski in ameriški obveščevalci. V Moskvi tega doslej niso potrdili niti zanikali, a so odnosi med država vse toplejši.

Severna Koreja je medtem ratificirala dogovor o “vzajemni pomoči” v primeru “agresije” na katerokoli od teh dveh držav, ki sta ga voditelja Vladimir Putin in Kim Džong Un podpisala na junijskem srečanju. Dogovor določa, da morata državi v primeru oboroženega napada priskočiti na pomoč druga drugi, je poročanje severnokorejske tiskovne agencije KCNA povezala tiskovna agencija Reuters.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje