Rusija se je odločila za nove omejitve - vojaki na fronti ne smejo več uporabljati pametnih mobilnih telefonov. Ukrajinski preiskovalci ocenjujejo, da bodo zato težje analizirali ruske premike na fronti. Za odločitvijo Kremlja naj bi stal tudi pritisk svojcev, ki vojake pozivajo, naj zaradi vse večjega števila žrtev vojsko zapustijo in se vrnejo domov.
V sredo je uporaba mobilnega telefona na ukrajinsko-ruski fronti postala hud prekršek. Ruski parlament je namreč sprejel zakon, s katerim ruskim vojakom, ki so nastanjeni ob bojni črti, v primeru uporabe naprav z internetnim dostopom nalaga visoko kazen.
V zakonu piše, da je na fronti prepovedano imeti kakršnekoli naprave, ki omogočajo shranjevanje ali pošiljanje videoposnetkov, fotografij ali geolokacijskih podatkov po spletu. V primeru, da bi kateri izmed vojakov pri sebi imel tako napravo, ga čaka 15-dnevni pripor. Nov zakon prepoveduje tudi pošiljanje kakršnihkoli informacij, na podlagi katerih bi bilo mogoče identificirati ruske vojake ali odkriti njihovo lokacijo, poroča Politico.
“Z zakonom nameravamo zagotoviti varnost vojaškega osebja in enot,” je za rusko tiskovno agencijo povedal predsednik odbora državne dume za obrambo Andrej Kartapolov.
Rekordne izgube ruske vojske
Za odločitvijo Kremlja za sprejem novega zakona bi lahko stal tudi pritisk svojcev vojakov, ki vojake zaradi vse večjega števila žrtev pozivajo, naj zapustijo fronto in se vrnejo domov. Zadnja poročila s terena navajajo, da ruska vojska na bojni črti doživlja velike izgube.
“Vojak se mora boriti, ne pa misliti na svojo družino. Družina vojaka pa mora biti ponosna, da je bil mobiliziran,” je odločitev ruskih oblasti na Telegramu komentiral eden izmed provojnih ruskih blogerjev.
Po oceni britanskih obveščevalnih služb naj bi julija vsak dan umrlo najmanj 1.000 ruskih vojakov, povzema bruseljski medij. Z naraščanjem izgub se pritisk svojcev stopnjuje.
Ukrajinski obveščevalci zaskrbljeni
Obveščevalci iz zahodnih držav, ki premike na fronti analizirajo s pomočjo odprtih virov, so nad potezo Kremlja zaskrbljeni. Pravijo, da bi prepoved uporabe mobilnih telefonov lahko vodila v težjo prepoznavo ruskih premikov in dokumentiranje drugih dejavnosti na fronti.
Ukrajinska agencija OSINT Molfar, ki dnevno analizira ruske dejavnosti na bojišču, je za Politico povedala, da je Rusija že dalj časa bolj pozorna na svoje objave na družbenih omrežjih.
“Na začetku ruske invazije na Ukrajino so bile razmere radikalno drugačne, saj je ruska vojska na družbenih omrežjih res veliko objavljala, dodajala pa je tudi lokacijo nastanka objave in razkrivala druge občutljive podatke,” je dejal vodja raziskav Maksim Zrazhevski.
Ocenjuje, da bo nov zakon še dodatno zmanjšal količino občutljivih podatkov. Obenem je dodal, da vojska ni edini vir informacij z bojišča. “Dragocene podatke je mogoče najti tudi na zasebnih profilih ali celo v uradnih poročilih ruskega obrambnega ministrstva,” je razkril.
Nov zakon prepoveduje posredovanje informacij o državljanih, ki so vpoklicani na vojaško usposabljanje, ter o tistih, ki so bili odpuščeni iz vojske, in njihovih družinskih članih.
Putin okrepil obrambo rezidence v gozdu
Dve leti in pol od začetka invazije Rusija nadaljuje z napadi na ukrajinsko energetsko infrastrukturo. Napade izvajajo predvsem v nočnem času, ko nad ukrajinske regije pošljejo brezpilotna letala. O napadih medtem poročajo tudi iz Rusije – tudi Ukrajina je okrepila napade z brezpilotniki, s katerimi napada cilje vse globje v Rusiji. Putinova rezidenca Valdaj je zato dobila nov sistem zračne obrambe, poroča CNN.
Satelitske fotografije podjetja Maxar prikazujejo strateško postavljeno zračno obrambo Pantsir-1. Nekaj kilometrov od rezidence stoji strateško postavljen stolp. Pantsir-S1 je zasnovan za boj proti raketam kratkega dosega in brezpilotnim letalom, tudi piše ameriški medij.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje