Sodišče EU: Ženske z vrednoto enakosti med spoloma lahko dobijo status begunke

Svet 12. Jun 202416:17 0 komentarjev
Sodišče EU
Foto: PROFIMEDIA

Prosilke za azil, vključno z mladoletnicami, ki so med bivanjem v članici EU ponotranjile vrednoto enakosti med ženskami in moškimi, lahko pridobijo status begunke, je v torek odločilo Sodišče EU.

Kot je Sodišče EU pojasnilo v utemeljitvi, bi bile namreč zaradi te vrednote v državi izvora lahko izpostavljene preganjanju, so sporočili s sodišča v Luxembourgu.

Sodišče EU je tako odločilo v primeru mladostnic iz Iraka, ki sta od leta 2015 neprekinjeno živeli na Nizozemskem. Po zavrnitvi njunih prošenj za mednarodno zaščito sta vložili naknadni prošnji, v utemeljitvi pa navedli, da sta zaradi dolgotrajnega bivanja na Nizozemskem prevzeli standarde, vrednote in vedenje tamkajšnjih vrstnikov.

Menili sta, da v primeru vrnitve v Irak ne bi mogli ravnati v skladu s pravili tamkajšnje družbe, ki ženskam in dekletom ne priznava enakih pravic kot moškim, in sta se bali, da bi bili zaradi identitete, ki sta si jo izoblikovali na Nizozemskem, izpostavljeni preganjanju.

Potem ko so nizozemske oblasti zavrnile tudi njuni naknadni prošnji, sta se obrnili na nizozemsko sodišče. To je Sodišče EU vprašalo glede razlage direktive o mednarodni zaščiti, ki določa pogoje za priznanje statusa begunca. Ta je predviden za primere, ko bi bil državljan tretje države v svoji domovini preganjan zaradi rase, vere, nacionalne pripadnosti, političnega prepričanja ali pripadnosti določeni družbeni skupini.

Sodišče EU je odločilo, da se lahko ženske, ki ponotranjijo vrednoto enakosti med ženskami in moškimi, lahko štejejo za pripadnice določene družbene skupine, kar je razlog za preganjanje, ki lahko pripelje do priznanja statusa begunca.

Pojasnilo je še, da morajo v primeru, da je prosilec za mednarodno zaščito mladoleten, organi države članice pri obravnavi prošnje nujno upoštevati njegove koristi. Poleg tega se pri presoji prošnje, ki temelji na razlogu za preganjanje, kot je pripadnost določeni družbeni skupini, lahko upošteva dolgotrajno prebivanje v državi članici, zlasti kadar sovpada z obdobjem, v katerem je mladoletni prosilec izoblikoval svojo identiteto.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!