Trump prekinil pomoč Ukrajini

Svet 04. Mar 202506:03 > 06:44 50 komentarjev
Trump in Zelenski
Foto: Shannon Stapleton/REUTERS

Po petkovem prepiru v Beli hiši je Donald Trump prekinil vojaško pomoč Ukrajini. To je pomoč, ki jo je kongres že odobril, šlo pa naj bi za pritisk na Volodimirja Zelenskega, naj privoli v pogajanja z Rusijo, poroča CNN.

Po petkovem prepiru v Beli hiši je Donald Trump prekinil pomoč Ukrajini. Po poročanju CNN bi ta odločitev lahko imela hude posledice za bojno sposobnost Ukrajine.

Ustavitev pomoči velja za vso vojaško opremo in orožje, ki sta ga kongres in nekdanji predsednik Joe Biden odobrila, a še ni v Ukrajini. Zamrznjena je tudi vojaška pomoč, ki je bila v tranzitu proti Ukrajini, poroča CNN. Ameriški vojaški analitiki opozarjajo, da to koristi le Rusiji, ki bo najverjetneje okrepila ofenzivo. Po nekaterih ocenah bi Ukrajina lahko še nekaj tednov – morda do začetka poletja – ohranila sedanji tempo bojevanja, preden bi ustavitev ameriške pomoči imela večji učinek. Po poročanju tujih medijev gre torej za pritisk na Volodimirja Zelenskega, naj privoli v pogajanja z Rusijo, poroča CNN.

Po poročanju tujih medijev bo ustavitev pomoči ostala v veljavi, dokler Trump ne bo prepričan, da je Zelenski pripravljen na mirovna pogajanja, je dejal neimenovan uradnik.

“Predsednik je jasno povedal, da je osredotočen na mir. Tudi naši partnerji morajo biti predani temu cilju. Svojo pomoč začasno ustavljamo, da bi s tem pripomogli k rešitvi,” je še dejal omenjeni uradnik. Trumpova odločitev je prišla po številnih sestankih z najvišjimi uradniki za nacionalno varnost.

Ameriški zunanji minister Marco Rubio je kmalu po ustavitvi pomoči dejal, da je “predsednik Trump trenutno edini voditelj na svetu, ki ima možnost, da trajno konča vojno v Ukrajini”. Dodal je, da Rusijo želijo “spraviti” za pogajalsko mizo. “Želimo raziskati, ali je mir sploh mogoč,” je dejal. To je prvi javni komentar Trumpove administracije po ustavitvi pomoči. Po poročanju BBC dramatično dejanje verjetno ni naključje, saj je Trump to storil manj kot 24 ur pred njegovim nagovorom kongresu, ki je priložnost, da se pohvali s svojimi dosežki.

Ustavitev pomoči velja za vso vojaško opremo in orožje, ki jih je kongres že odobril, a še ni v Ukrajini. Zamrznjena je tudi vojaška pomoč, ki je bila v tranzitu proti Ukrajini. Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Ameriški kongres je od ruske invazije pred skoraj tremi leti odobril več kot 180 milijard dolarjev skupne pomoči Ukrajini. Obstaja tudi proračunska pomoč, ki se večinoma zagotavlja prek skrbniškega sklada Svetovne banke in ameriške agencije za mednarodni razvoj, ki jo je Trumpova Bela hiša močno zmanjšala. Napovedana prekinitev vojaške pomoči se nanaša predvsem na pomoč, ki jo je predhodno odobrila administracija Joeja Bidna. Te pošiljke so se od začetka mandata predsednika Trumpa januarja že upočasnile. Trump v okviru svojih predsedniških pooblastil ni odobril nobene nove pomoči Ukrajini in nič ne kaže, da bi kongres kmalu sprejel nov sveženj pomoči, še piše BBC.

Sedanji predsednik je večkrat zatrdil, da so ZDA za pomoč Ukrajini porabile od 300 do 350 milijard dolarjev. Po podatkih Inštituta za svetovno gospodarstvo v nemškem Kielu so ZDA za pomoč Ukrajini med januarjem 2022 in decembrom 2024 porabile 119,7 milijarde dolarjev (dobrih 113,5 milijarde evrov). Po podatkih ameriškega obrambnega ministrstva so ZDA Ukrajini doslej dodelile 182,8 milijarde dolarjev pomoči. Podatek obsega tudi usposabljanje v Evropi in dopolnitev ameriških obrambnih zalog.

Glede na podatke inštituta iz Kiela so ZDA največja posamična podpornica Ukrajine. Če pa neposredni pomoči EU prištejemo tudi dvostranske sporazume posameznih držav članic in tako obravnavamo prispevek EU kot celoto, je prav Evropska unija največji podpornik Ukrajine. Za pomoč je namenila 138,7 milijarde dolarjev (nekaj več kot 131,5 milijarde evrov).

Še preden je odjeknila novica o prekinitvi pomoči, je ukrajinski parlament prizadevanja Trumpa za mir opisal kot odločilna za končanje tri leta trajajoče vojne v Ukrajini. “Ukrajinski narod si želi miru bolj kot kdorkoli drug na svetu in verjame, da bodo osebna vloga Trumpa in njegova mirovna prizadevanja odločilna za hitro končanje sovražnosti in mir za Ukrajino, Evropo in ves svet,” je sporočil parlament.

Odzivi na ameriškem političnem parketu: “Drzna prisilna diplomacija z zvijanjem rok”

Na Trumpovo nenadno potezo so se ostro odzvali demokrati. Tammy Duckworth, ki je članica senatnega odbora za oborožene sile, je odločitev označila za sramotno in dodala, da zaradi tega ZDA ne bodo varnejše.

“Bodo pa opogumile Putina in naše nasprotnike, hkrati pa bo oslabila naše odnose z demokratičnimi partnerji,” je dodala. Tudi senator Peter Welch je zaskrbljen. “Putin je vojni zločinec. Zelenski je junak. Trump je šibak,” je komentiral. Kritični so tudi v republikanskih vrstah. Republikanska predsednica senatnega odbora za proračunska sredstva Susan Collins je odločitvi nasprotovala, saj je zdaj kritičen čas za Ukrajino. “Menim, da ne bi smeli prekiniti naših prizadevanj,” je po poročanju CNN komentirala Collins.

Medtem je republikanka Marjorie Taylor Greene odločitev med prvimi podprla. “Trumpa odločno podpiram pri ustavitvi pomoči, prizadeva si za mir in ustavitev vojne,” je komentirala in dodala, da je od začetka proti financiranju Ukrajine. Nekdanji direktor ameriškega sveta za nacionalno varnost Charles Kupchan je za BBC dejal, da gre za “drzno prisilno diplomacijo z zvijanjem rok”.

Tuji mediji poročajo še, da je obrambni minister ZDA Pete Hegseth ukazal prekinitev ofenzivnih kibernetskih operacij proti Rusiji, pravosodna ministrica Pam Bondi pa je razpustila posebno delovno skupino FBI za boj proti tujim kampanjam vplivanja, kot je bilo med drugim rusko vpletanje v ameriške volitve leta 2016.

Zelenski je minuli petek prišel v petek v Washington, da bi podpisal sporazum o skupnem izkoriščanju ukrajinskih redkih zemelj, izjava za medije v Ovalni pisarni Bele hiše pa se je sprevrgla v javni prepir okrog varnostnih zagotovil. Zelenski je skušal razložiti, da ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu ne gre zaupati na besedo, Trump je vztrajal, da bo Putin držal besedo, ker ga spoštuje.

Podpisa sporazuma o izkoriščanju naravnih bogastev Ukrajine ni bilo, ker je Trump Zelenskega odslovil. V ponedeljek je Trump, ki skupaj s svojimi političnimi privrženci in sodelavci od Zelenskega zahteva opravičilo dejal, da takšnega odnosa ne bo več dolgo prenašal.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje