Trumpov odposlanec bi Ukrajino razdelil po vzoru povojnega Berlina

Svet 12. Apr 202512:24 13 komentarjev
Volodimir Zelenski in Keith Kellogg
Volodimir Zelenski in Keith Kellogg (Foto: Thomas Peter/REUTERS)

Posebni odposlanec ameriškega predsednika Donalda Trumpa za Ukrajino Keith Kellogg je v danes objavljenem pogovoru za britanski časnik Times predlagal vzpostavitev območij nadzora v Ukrajini po vzoru povojnega Berlina. Predlagal je tudi vzpostavitev demilitariziranega pasu med ruskimi in zavezniškimi silami.

V skladu s predlogom Keitha Kelloga bi zavezniške sile, med katerimi je poleg ukrajinskih omenil zlasti britanske in francoske, zasedle območja zahodno od reke Dnipro. Demilitarizirani pas bi jih ločeval od območij na vzhodu, ki jih je med vojno zasedla Rusija.

“Skorajda bi bilo lahko tako, kot se je zgodilo z Berlinom po drugi svetovni vojni, ko smo imeli rusko, francosko, britansko in ameriško območje,” je dejal. Ker bi zavezniške in ruske sile ločevala velika naravna ovira, prisotnost zavezniških sil po mnenju Kellogga za Rusijo ne bi bila predstavljala provokacije.

Demilitarizirani pas bi po njegovih besedah lahko vzpostavili vzdolž obstoječih linij nadzora v vzhodni Ukrajini, vsebino pogovora povzema francoska tiskovna agencija AFP.

“Ali bo prihajalo do kršitev? Verjetno, ker se vedno dogajajo,” je zatrdil, toda dodal, da bi jih bilo lahko nadzorovati. Priznal je sicer, da ruski predsednik Vladimir Putin predlogu morda ne bi bil naklonjen.

Kasneje je Kellogg na družbenem omrežju X zapisal, da je britanski časnik napačno predstavil njegovo idejo. Poudaril je, da ni govoril o razdelitvi Ukrajine med tuje sile, temveč zgolj o “območjih odgovornosti zavezniških sil” v podporo prekinitvi ognja. Prisotnosti ameriških sil na ukrajinskih tleh naj pri tem ne bi imel v mislih.

Pogovor s Kelloggom je bil objavljen dan po tem, ko se je Trumpov odposlanec Steve Witkoff mudil že na svojem tretjem obisku v Rusiji. S Putinom se je več ur pogovarjal o Ukrajini, vendar pa rezultati pogovorov javnosti niso znani. V Kremlju so sicer že pred srečanjem napovedali, da preboja glede dogovora o Ukrajini ne gre pričakovati. Putin naj bi sogovorniku le orisal skrbi Moskve, povezane s tem vprašanjem.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje