Ukrajina in Rusija sta si izmenjali še 90 vojnih ujetnikov

Svet 26. Jun 202408:42 > 20:40 12 komentarjev
VOJNI UJETNIKI
Izmenjava vojnih ujetnikov (Foto: PROFIMEDIA)

Ukrajina in Rusija sta izmenjali po 90 vojnih ujetnikov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob tem obljubil, da se bo še naprej trudil za vrnitev vseh ujetnikov v domovino. Države članice EU so medtem dosegle načelni dogovor o zaostritvi sankcij proti Belorusiji, s čimer želi unija predvsem otežiti izogibanje sankcijam, ki jih je uvedla proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino.

Ukrajina in Rusija sta si izmenjali 90 vojnih ujetnikov.

“Mislimo na vse naše ljudi v ruskem ujetništvu. Še naprej si prizadevamo, da bi vse izpustili,” je ob tem dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Zahvalil se je še Združenim arabskim emiratom za njihovo vlogo posrednika. Obe strani sta objavili videoposnetke izpuščenih in srečnih vojakov.

Gre za vojake različnih ukrajinskih enot, nekateri od njih so se borili tudi v Mariupolju, preden so mesto zavzeli Rusi.

VOJNI UJETNIKI,
Izmenjava vojnih ujetnikov (Foto: PROFIMEDIA)

Izmenjavo vojakov so potrdili tudi v Moskvi, kjer so dodali, da so vojake v prestolnico prepeljali z vojaškim transportnim letalom.

Med tokratno izmenjavo ujetnikov se je prvič od začetka vojne v Ukrajini zgodilo, da sta se neposredno srečala komisarja za človekove pravice obeh držav, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ukrajinski komisar Dmitro Lubinec in njegova ruska kolegica Tatjana Moskalkova sta zabeležila stanje izpuščenih vojnih ujetnikov, da bi ugotovila, če je v ujetništvu prišlo do kršitev njihovih človekovih pravic. Moskalkova je ob tem povedala, da sta govorila o možnostih za izmenjavo zajetih civilistov.

Pogovori o izmenjavi vojnih ujetnikov so med zadnjimi stiki med sprtima stranema. Ruski predsednik Vladimir Putin, ki je pred več kot dvema letoma začel vojno v Ukrajini, je v začetku meseca število ruskih vojakov v ukrajinskem ujetništvu ocenil na 1348. Medtem je število ukrajinskih vojnih ujetnikov ocenil na več kot 6000. Doslej sta strani izvedli več kot 50 izmenjav zapornikov, zadnjo konec maja.

EU zaostruje ukrepe proti Belorusiji, da bi Rusiji otežila izogibanje sankcijam

Države članice EU so danes dosegle načelni dogovor o zaostritvi sankcij proti Belorusiji, s čimer želi unija predvsem otežiti izogibanje sankcijam, ki jih je uvedla proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. O dodatnih ukrepih proti Minsku so se pogajale več kot eno leto.

“Veleposlaniki pri EU so se načelno dogovorili o novem svežnju sankcij proti Belorusiji. Ta paket bo zaostril naše ukrepe v odziv na rusko agresijo na Ukrajino, vključno z bojem proti izogibanju sankcijam,” je na družbenem omrežju X zapisalo belgijsko predsedstvo Sveta EU.

Da Belorusija ne sme več služiti kot pot za izogibanje sankcijam, je v odzivu na dogovor poudarila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. “S tem svežnjem krepimo pritisk na obe državi, naše sankcije proti Rusiji pa bodo še učinkovitejše,” je sporočila na omrežju X.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP bo EU z danes dogovorjenimi ukrepi sankcije proti Minsku bolj uskladila s tistimi, ki jih je v okviru dosedanjih 14 svežnjev sprejela proti Rusiji.

Tako bo otežila dobavo proizvodov, za katere veljajo sankcije, iz EU v Rusijo. Izvoz iz EU v Belorusijo je namreč zakonit, nakar Belorusija blago pošlje v Rusijo.

O dodatnih ukrepih proti Belorusiji so se države članice EU pogajale več kot eno leto, saj je Litva zaradi nasprotovanja omilitvi ukrepov na področju izvoza gnojil iz Belorusije blokirala njihovo sprejetje. Po navedbah diplomatov EU današnji dogovor ne vključuje nobenih izjem glede izvoza gnojil, poroča AFP.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje