Začetek obravnave na sodišču v Haagu brez ruskih predstavnikov

Svet 07. Mar 202211:19 > 11:45 2 komentarja
Haague
Fotografija je simbolična: International Court of Justice

Meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu je začelo obravnavo tožbe Ukrajine proti Rusiji, zaradi kršitev konvencije o preprečevanju in kaznovanju genocida iz leta 1948. Ruska stran se obravnave ni udeležila.

Ruski predstavniki se danes niso udeležili zaslišanja na Meddržavnem sodišču v Haagu, kamor je zaradi napada na svoje ozemlje in državljane tožbo vložila Ukrajina. Sodnica ICJ Joan Donoghue je ob tem sporočila, da je Rusija zavrnila sodelovanje na sodni obravnavi ICJ, poročajo tuje tiskovne agencije.

Kot je sporočila sodnica Donoghue, je ruski veleposlanik na Nizozemskem sodišče obvestil, da Rusija na sodni obravnavi ne bo sodelovala. “Sodišče obžaluje, da na sodni obravnavi ne bo Ruske federacije,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejala sodnica.

Danes pred ICJ svoje stališče predstavljajo predstavniki Ukrajine. Za torek je bilo predvideno, da bo nastopila ruska stran.

“Niso pred sodiščem, so na bojišču”

Ukrajinski veleposlanik na Nizozemskem Anton Korinevič je danes v Haagu ICJ pozval, naj stori vse, da se bo nasilje v Ukrajini ustavilo. “Rusija počne vojne zločine in zločine proti človečnosti. Rusijo je treba zaustaviti,” je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Korinevič. “Dejstvo, da so mesta, kjer bi morali biti predstavniki Rusije, prazna, pove dovolj. Niso pred sodiščem, so na bojišču, vodijo agresivno vojno proti moji zemlji. Tako Rusija rešuje nesporazume,” je še dejal ukrajinski veleposlanik po poročanju AFP.

Zaenkrat še ni znano, kako bo Rusija sedaj uradno izpodbijala ukrajinske navedbe v tožbi. Poleg tega je Moskva doživela še en pravni udarec, saj je odstopil njen dolgoletni odvetnik, Francoz Alain Pellet. “Odvetniki lahko branijo bolj ali manj vprašljive primere. A je postalo nemogoče v ustanovah, ki so namenjene uresničevanju zakonodaje, predstavljati državo, ki to tako cinično prezira,” je v odprtem pismu zapisal Pellet, ki je bil v preteklosti tudi vodja odvetniške skupine Slovenije v arbitražnem postopku o meji s Hrvaško.

Ukrajina se je 27. februarja, tri dni po ruski invaziji, na ICJ obrnila z zahtevo po hitrem postopku proti Rusiji. Kijev zahteva takojšnje ukrepe proti Rusiji, ki naj bi pripomogli k zaustavitvi nasilja v Ukrajini. Do pravnomočne razsodbe sodišča bi sicer lahko prišlo po več letih. Po navedbah Kijeva Rusija z neresničnimi trditvami o genocidu v regijah Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine neupravičeno utemeljuje svoje vojaške dejavnosti v Ukrajini. Poleg tega je Rusija z napadom na Ukrajino, ki ga je ukazal ruski predsednik Vladimir Putin, po navedbah Kijeva zagrešila genocid.

ICJ je bil ustanovljen po drugi svetovni vojni, da bi razsojal o sporih med državami članicami ZN, ki temeljijo predvsem na pogodbah in konvencijah. Odločitve sodišča so zavezujoče, vendar sodišče nima dejanskih sredstev za njihovo izvrševanje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje