
V Kremlju menijo, da nova ameriška administracija ni postala proruska in protiukrajinska. "Čustvene izjave" predsednika ZDA Donalda Trumpa so pripisali ukrajinskemu zavračanju političnih pogajanj o miroljubni rešitvi in nezainteresiranosti za mir. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem pod vse večjim pritiskom glede dogovora z Washingtonom o dostopu do redkih surovin v zameno za nadaljnjo ameriško pomoč.
Kremelj je danes zavrnil trditve, da ima nova ameriška administracija proruska stališča, potem ko je predsednik ZDA Donald Trump nedavno ostro kritiziral ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.
Po besedah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova je razumljivo, da nihče ne more ostati ravnodušen, če Ukrajina zavrača politična pogajanja o miroljubni rešitvi in nima interesa za vzpostavitev miru. “Ker le malokdo lahko ostane ravnodušen, se to seveda odraža v čustvenih izjavah,” je po poročanju ruskih tiskovnih agencij dejal Peskov, kot povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Glede možnosti prihodnjega srečanja med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in Trumpom pa je dejal, da se obe strani strinjata o “nujnosti takšnega srečanja”, kar je bilo potrjeno tudi na srečanju visokih ameriških in ruskih predstavnikov v torek v Rijadu v Savdski Arabiji. Peskov je ob tem poudaril odločenost, da se obe strani na to srečanje temeljito pripravita, da bi zagotovili kar največjo učinkovitost pogovorov, poroča dpa.

Ukrajinski predsednik Zelenski se sicer sooča z vse večjim pritiskom glede sklenitve dogovora z Washingtonom o dostopu do redkih zemelj v zameno za pomoč ZDA. Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Mike Waltz je prepričan, da bo Zelenski dogovor kmalu podpisal. Slednji je v rednem videonagovoru na družbenem omrežju X ponoči dejal, da je četrtkovo srečanje s posebnim odposlancem ZDA za Rusijo in Ukrajino Keithom Kelloggom povrnilo nekaj upanja. Poudaril je, da je potreben močan dogovor z ZDA, ki bo dejansko deloval. Svoji ekipi pa je tudi naložil, naj ukrepa hitro in preudarno.
Ameriški predsednik Trump že dlje časa vztraja pri sklenitvi dogovora s Kijevom, ki bi omogočil ZDA dostop do redkih zemelj v zameno za pomoč. Predlog ni popolnoma nov, saj je podobno zaveznicam predlagal lani Zelenski. Ukrajinski predsednik je sicer prejšnji teden predlog ZDA zavrnil, saj da v njem manjkajo varnostna zagotovila za Kijev in ne ščiti Ukrajine. Vseeno pa se je zavzel za nadaljevanje pogajanj.
Na drugi strani Atlantika pa je svetovalec za nacionalno varnost ZDA v četrtek opozoril, da je Trump precej nezadovoljen z Zelenskim, ker “ni pripravljen sprejeti te priložnosti, ki smo jo ponudili”, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zelenskega je v luči njegovih izjav, da je Trump obkrožen z dezinformacijami, še pozval, naj neha žaliti Trumpa ter da je “nekatera retorika iz Kijeva nesprejemljiva”.
Lavrov: Treba je odpraviti vzroke za krizo
“V Evropi je nepremišljena širitev zavezništva (Nato) že pripeljala do ukrajinske krize,” je ruski zunanji minister Sergej Lavrov povedal v Johannesburgu na srečanju zunanjih ministrov držav skupine G20. Prepričan je, da je rešitev konflikta mogoče najti le, če se odpravijo “vzroki za krizo v Ukrajini”. Pri tem se je zavzel za uveljavljanje verskih in jezikovnih pravic. Rusija je namreč invazijo na Ukrajino pred skoraj tremi leti med drugim utemeljila tudi z obtožbami, da Kijev zatira rusko govorečo manjšino na vzhodu Ukrajine.

Lavrov je vlado v Kijevu označil za rasistično in Zahod obtožil, da podpira neofašistična gibanja v Ukrajini. Ponovno je ocenil, da so bili pogovori delegacij ZDA in Rusije v Riadu dobri in da je Washington spoznal, da mora varnost v Evropi vključevati tudi varnost Rusije, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Kitajska je na zasedanju podprla prizadevanja ZDA. Kitajski zunanji minister Vang Ji je izrazil pripravljenost Pekinga na konstruktivno vlogo pri politični rešitvi za Ukrajino. “Kitajska upa, da bosta vpleteni strani našli vzdržno in trajno rešitev, ki bo upoštevala medsebojne pomisleke,” je še dejal Vang, ki se je ob robu sestal z Lavrovom.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje