Akcijski načrt Tanje Fajon za spopad s krizo

Slovenija 07. Apr 202215:00 > 15:09 5 komentarjev
Tanja Fajon
Žiga Živulovič jr./BOBO

"Upati moramo na najboljše, a pripravljeni moramo biti na najslabše," je prepričana predsednica SD, ki je predstavila svoj akcijski načrt za spopad z ekonomsko negotovostjo, ki je po njenem pred nami. Oziroma, kot pravi, za spopad s krizo. Kaj predlaga?

Da je pred nami ekonomsko negotovo obdobje, po njeni oceni stagflacije, je predsednica SD Tanja Fajon dejala že v N1 SOOČENJU ta torek. Vladi je očitala, da akcijskega načrta ne pripravi, pa bi ga morala, zato je danes v Mariboru predstavila svoj “akcijski načrt za spopad s krizo.” Fajon je prepričana, da “moramo upati na najboljše, a biti pripravljeni na najslabše.”

“Pogovarjam se s starejšimi ljudmi, ki jih zelo skrbi, kako bodo plačali ogrevanje prihodnjo zimo. Pogovarjam se z družinami, ki jih skrbi huda rast cen hrane in energentov. In pogovarjam se s podjetniki, ki jih močno skrbi rast cen surovin in negotovost,” je danes v Mariboru povedala Fajon. Kaj predlaga?

Med drugim zamrznitev DDV na energijo in pogonska goriva ter začasno drseče, kot je dejala, znižanje trošarin, pa “takojšnjo stabilizacijo cen energentov in električne energije in ponovno uvedbo regulacije cen z interventnimi sredstvi, na evropski ravni pa dogovor o pravici o solidarni uporabi terminalov drugih držav članic.”

Med ukrepi za pomoč gospodarstvu Fajon predlaga “reševalni paket v vrednosti 1,5 milijarde evrov zaradi podražitev in nedostopnosti surovin ter energentov.” A obenem je po njeni oceni treba v sistem pomoči “vnesti tudi smiselne in logične varovalke, da se preprečijo zlorabe, financiranje luksuza, izplačevanje dividend.” Za dobo leta dni bi podjetja lahko tudi preložila plačilo DDV, da bi bila njihova likvidnost boljša.

Ob opozorilih, da se bodo povečevale tudi težave v preskrbi s hrano, Fajon predlaga nadzor cen v celotni prehranski verigi, pa tudi prednostni odkup hrane, pridelane v Sloveniji. “Vsa hrana, ki se pridela v Sloveniji, mora biti prednostno odkupljena v Sloveniji ne glede na velika povpraševanja iz tujine,” pravi. Prav tako bi omejila izvoz hrane.

Na vprašanje, kako bi se to financiralo, pa odgovarja, da s prilagoditvijo nacionalnega fiskalnega okvira, ki bo upošteval potrebe po naložbah in nove geopolitične razmere, z “implementacijo nove naložbene politike z multiplikacijo sredstev in pritegnitvijo dodatnih virov dolžniškega (EIB, EBRD, druge mednarodne finančne institucije, banke) in lastniškega kapitala,” s popravki garancijske sheme in med drugim tudi z “interventnimi ukrepi za zagotovitev likvidnosti države v naslednjih 24 mesecih v primeru bistvenega poslabšanja razmer na mednarodnih finančnih trgih.”

Fajon je opozorila tudi na podobnosti sedanjega trenutka z letom 2008, ko je mandat zaključevala prva vlada Janeza Janše: “Podobnosti pred tokratnimi volitvami so očitne. Tako takrat kot danes je na oblasti Janez Janša. V volitve vstopamo v času krize in negotovosti. Vlada nima jasnega načrta za pomoč ljudem in gospodarstvu. In Slovenija je na žalost v slabi kondiciji.”

Spremljajte volitve 2022 na n1info.si. #volitve #volitve2022 #n1slovenija

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje