Ali na političnem parketu gledamo bitko med demokracijo in drsenjem v avtokracijo ali pa politično računico, zaradi katere se žrtvuje celo prihodnji in predvsem dolgoročni razvoj države?
Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak je v pogovoru za N1 dejal, da je Slovenija država izgubljenih priložnosti, in tako, kot se je vladalo do zdaj, ko se išče 46. glas, ne gre več naprej, ker so mandati prešibki, da bi lahko država izpeljala nujne reforme. Brodnjak zato po volitvah stranke poziva k oblikovanju velike programske koalicije.
Kaj so na Brodnjakov poziv, da je treba presekati izključevanje, v N1 SOOČENJE povedali predsednica SD Tanja Fajon, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, podpredsednik SDS Aleš Hojs in predsednik NSi Matej Tonin? SD in Gibanje Svoboda so namreč vnaprej izključili vse stranke sedanje koalicije, SDS in NSi pa na drugi strani ne vidita možnosti za sodelovanje s stranko Levica.
Fajon: Ta vlada velikokrat ni spoštovala zakonov in ustave
Predsednica SD Fajon je dejala, da bodo stremeli k temu, da po 24. aprilu sestavijo stabilno vlado, ki bo vključujoča in bo sodelovala z gospodarstvom in civilno družbo. “Zakaj pravimo, da je sodelovanje s trenutno vladajočo stranko ali koalicijskimi parterji nemogoče? Ker ne gre samo za to, kako se naslavlja gospodarske izzive, pomaga ljudem in gospodarstvu. Ampak gre tudi za to, da ta vlada po mojem trdnem prepričanju velikokrat ni spoštovala zakonov in ustave,” je pojasnila predsednica SD.
Dodala je, da so ljudje po mednarodnih kazalcih in indeksih nezadovoljni s stanjem demokracije in pravne države, in to jih skrbi. “Zato si ne znam predstavljati vladanja s strankami, ki kritizirajo, ki omejujejo civilni sektor, ki ne poslušajo ljudi, ki žalijo, ki kaznujejo, ki ne poslušajo stroke. In imajo mogoče kapitalski interes, da. S takimi si ne želim sodelovati.” Kot je dejala, si želi odprto, moderno, solidarno državo, na katero bomo ponosni, ter vključujočo politiko. “Svoboda je zame vrednota solidarnosti, enakosti, strpnosti, demokracije, pravne države. Tega žal danes v tej vladi ali pod to vlado ni,” je dodala.
Golob verjame, da bo imela nova vlada najmanj 55 glasov
Predsednik Gibanja Svoboda Golob pa je dejal, da ima dobro in slabo novico. Kot je povedal, je slaba novica za kolega, pri tem pa pokazal na podpredsednika SDS Hojsa in predsednika NSi Tonina, saj vlado podpira le 30 odstotkov ljudi. Dobra novica za Slovenijo pa je po njegovih besedah, da si 70 odstotkov ljudi želi spremembe. “Sedemdeset odstotkov ljudi, če bodo le prišli na volišča, bo zagotovilo trdno vlado. Ne mi ne stranke, volilci in volilke bodo zagotovili trdno vlado. Zato pozivam, izkoriščam priliko, pridite vsi na volišča. Vseeno je, koga boste volili. Pridite in izrazite svojo voljo, ker je to edini način, da bomo imeli trdno vlado,” je dejal.
V preteklosti je Golob povedal, da si želi, da bi imela nova koalicija v državnem zboru 60 glasov. Zdaj pa je dejal, da si seveda želi vlado, ki bi jo podpiralo 60 poslancev, minimum pa je 55 glasov. “Prepričan sem, da bosta Gibanje Svoboda in KUL na koncu imela najmanj 55 glasov. To je dovolj za stabilno vlado, ki bo znala rešiti vse izzive,” je dodal.
Izključujejo pa tudi na desni. Stranki SDS in NSi sta vnaprej izključili Levico. Opozicija je poudarila, da gre v tem primeru izključevanja za bitko med demokracijo in avtokracijo. So v SDS in NSi pripravljeni stopiti korak nazaj pri napadih na Twitterju in pri prevzemanju sistemov in podsistemov?
V SDS z Levico ne vidijo nobene stične točke
Hojs je dejal, da so že večkrat povedali, da po volitvah ne bodo nikogar izključevali. “Naš predsednik (Janez Janša, op. p.) je v svojih dveh dosedanjih mandatih dokazal, da je vključujoč. Celo v prvem mandatu, ko je vladal celotno štiriletno obdobje, je s stranko SD – takrat seveda pod drugim vodstvom, drugačnim vodstvom, sklenil sporazum, ki se je tej stranki bogato obrestoval. Če se spomnite, je takrat kasneje gospod Borut Pahor na volitvah celo zmagal,” je povedal podpredsednik SDS.
Je pa res, je dodal Hojs, da so povedali, da si ne predstavljajo, da bi lahko sodelovali s stranko, ki napoveduje, da bodo ponovno nacionalizirali stvari, ki napoveduje, da bo uvedla enormne davke na vaše nepremičnine, ki napoveduje, da bo ona tista, ki bo določila, kdo in kje bo sedel v nadzornih svetih oziroma kdo bo na sodišču. “Mi smo povedali, da smo pripravljeni sodelovati s komerkoli, ki se bo uvrstil v slovenski parlament, razen s tistimi – po sedaj pregledanem programu je zgolj stranka Levica tista, s katero po našem mnenju ni moč najti nobene stične točke sodelovanja,” je še povedal Hojs.
Tonin: V politiki ni prostora za zamere
Predsednik NSi Tonin pa je povedal, da razume politiko kot delo za skupno dobro in kot nekaj plemenitega. Ob tem je spomnil, da je tudi Hojs ob izključitvi iz NSi na njegov račun izrekel “marsikatero trdo”. “V politiki ni prostora za zamere, ker je v ospredju vendarle skupno dobro za našo domovino. In v takih trenutkih moraš pozabiti na osebne razmere in iti naprej. In katerakoli stranka si oži neki koalicijski potencial, dela sama sebi problem,” je dodal.
Na vprašanje voditelja, ali so pripravljeni stopiti korak nazaj glede tega, na kar opozarja opozicija, pa je Tonin dejal, da ministrska ekipa NSi dela kakovostno in učinkovito, v njihovi komunikaciji pa so dostojni. Na očitek, da so v NSi tiho, če kaj takšnega počnejo ministri iz SDS, pa je predsednik NSi dejal, da imajo sami drugačen pristop. “Mi nismo koalicijska stranka, ki bi na pločnikih pred vlado razlagala, kaj je narobe v tej koaliciji. Mi smo stranka, ki koalicijskim partnerjem v obraz pove, kaj jih moti, in na koalicijskih sestankih poskuša doseči spremembe. Razumem, da smo ekipa 11 nogometnih igralcev, in če hočemo zabijati gole, moramo na igrišču sodelovati, v garderobi pa se moramo pomeniti, kje je kdo delal napake in kako naše delovanje lahko še izboljšamo. In še ena zelo pomenljiva stvar je: mi smo zelo različni, lahko da se tudi zelo ne maramo. Ampak dejstvo je, da bomo mogli v tej državi še nekaj časa skupaj živeti, da bomo mogli to državo skupaj upravljati. In lažje nam bo in boljše bo za državo, če bomo sodelovali, kot pa se izključevali,” je povedal.
Spremljajte volitve 2022 na n1info.si. #volitve #volitve2022 #n1slovenija
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje