Srednjo šolo končala z odliko, a ne zna brati in pisati. Zdaj je vložila tožbo

Svet 27. Feb 202516:52 34 komentarjev
Aleysha Ortiz
Aleysha Ortiz (Foto: CNN/zajem zaslona)

19-letna Američanka je maturirala z odliko in bila sprejela na univerzo, čeprav ne zna brati in pisati. Zdaj se je odločila za tožbo pristojnih, saj meni, da ji je bila odvzeta priložnost za ustrezno izobrazbo.

19-letna maturantka srednje šole v Hartfordu Aleysha Ortiz sanja o tem, da bi postala pisateljica. Čeprav se to zdi povsem običajna želja mladega človeka, ima velik izziv – ne zna brati in pisati. Pa čeprav je lani maturirala z odliko in prejemala štipendijo, ko je bila v srednji šoli. Sprejeta je bila na univerzo v Connecticutu, piše CNN.

19-letnica v dvanajstih letih šolanja ni usvojila osnovnih veščin branja in pisanja, zato se je zdaj odločila za tožbo proti mestnemu izobraževalnemu odboru v Harfordu, piše CNN. Očita jim malomarnost in meni, da so ji odvzeli priložnost za ustrezno izobrazbo. V tožbi še trdi, da ji zaposleni v izobraževalnih ustanovah niso zagotovili primerne pomoči in podpore, čeprav naj bi vedeli, da ima učne težave.

Njene težave z učenjem so se začele že v otroštvu. Aleysha se je rodila v Portoriku, kjer je že kot otrok kazala znake učnih težav. Njena mati Carmen Cruz je hitro opazila, da ima njena hči težave s prepoznavanjem črk, zvokov in števil. Upala je, da bo v ZDA deležna boljše izobrazbe in podpore, zato se je družina preselila v Connecticut, ko je bila Aleysha stara pet let.

Kljub selitvi in novemu okolju pa se njene težave niso izboljšale. V šestem razredu so učitelji ocenili, da bere na ravni vrtca ali prvega razreda, a je vseeno napredovala v višji razred.

Ko je najstnica ugotovila, da se ne more zanašati na učitelje, je začela iskati rešitve. Pri delanju domačih nalog si je pomagala s pomočjo aplikacij za pretvorbo besedil v govor in obratno. Po pisanju CNN je šolske ure snemala, nato pa doma predvajala posnetke in s pomočjo aplikacij prevajala besedilo v govor. Ko je nalogo razumela, je oblikovala in odgovorila na naloge, nato s pomočjo aplikacije napisala. Na ta način je zaključila osnovno šolo, a je za to porabila precej več časa kot njeni sošolci.

Kljub izjemnemu trudu Aleysha še vedno ne zna brati in pisati. Ko ji je novinar CNN v roke dal knjigo in jo prosil, naj prebere odstavek, je odgovorila: “To je nemogoče. Povsod vidim te besede … brez pomena.”

Aleysha Ortiz
Foto: CNN/zajem zaslona

Nekatere raziskave kažejo, da njena zgodba ni osamljen primer. Poročilo organizacije EdBuild iz leta 2019 ugotavlja, da manjšinske šole prejmejo 23 milijard dolarjev manj kot šole, kamor pretežno hodijo belci.

V Hartfordu, kjer je 90 odstotkov učencev iz manjšinskih skupnosti, je to še posebej pereč problem, piše CNN.

S tem se strinja tudi profesor Jesse Turner z univerze v Connecticutu, ki trdi, da je kakovost izobraževanja v javnih šolah pogosto odvisna od demografskih in finančnih okoliščin okrožja.

Aleysha je jeseni 2024 začela študirati javno politiko, a je zaradi nepismenosti zelo odvisna od tehnologije. Univerza ji sicer zagotavlja akademsko podporo, vendar je 1. februarja letos začasno prekinila študij zaradi težav z duševnim zdravjem. A se namerava kmalu vrniti in dokončati izobraževanje. Najstnica trdi, da s tožbo ne želi zgolj odškodnine, ampak opozoriti na pomanjkljivosti izobraževalnega sistema. Prepričana je, da šole ne bi smele dovoliti, da učenec zaključi izobraževanje brez osnovnih pismenih veščin.

POSEBNI VIDEO: To je farsa demokracije

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje