Zakaj se nekdo odloči, da si najde domovanje globoko znotraj polarnega kroga, kjer več mesecev sonce sploh ne vzide, v drugem delu leta pa nekaj mesecev sploh ne zaide? Švedska fotografinja Cecilia Blomdahl se je na Svalbard, norveško otočje na skrajnem severu, preselila leta 2015, tja pa se je odpravila, ker je imela življenja v poslovnem svetu dovolj in se je želela posvetiti fotografiji. Kot pravi, je življenje na tako odročnem kraju težko, a je hkrati zaradi neokrnjene narave in miru zelo lepo.
Švedska fotografinja in spletna vplivnica Cecilia Blomdahl je globoko znotraj polarnega kroga na norveškem arhipelagu Svaldbard našla delček sveta, ki ji kljub velikemu mrazu prinaša veliko topline.
Svalbard leži približno na sredini med severno norveško obalo in severnim polom. Blomdahl se je v mesto Longyearbyen preselila leta 2015 in je ena od 2.500 prebivalcev tega največjega mesta na Svalbardu, ki ga krasijo barvite hiške in živahni pojavi severnega sija na nebu.
“Ko živiš tukaj, se resnično potopiš v tiho in mirno naravo. Vsak dan si blizu nje in zares je osupljiva,” je za CNN dejala Blomdahl, ki je pred kratkim življenje na tem delu sveta ovekovečila tudi z izdajo fotoknjige z naslovom “Življenje na Svalbardu”. Prigode življenja na tem zares odročnem kraju pa v obliki fotografij in videovsebin deli tudi z več milijoni sledilcev na družbenih omrežjih.
Kot pravi, je Svalbar kljub vsem svojim naravnim lepotam veliko več kot le to. Zaradi bogatih naravnih virov – rib, plina in nahajališč mineralov – je bil v preteklosti predmet gospodarskih in diplomatskih sporov, zdaj pa je cvetoče središče gospodarskih dejavnosti in znanstvenih raziskav. V zadnjih letih je postal tudi priljubljena turistična destinacija.
A življenje na tem severnem otočju ni preprosto. Temperature se namreč spustijo tudi do več kot 30 stopinj Celzija pod lediščem, na ulice tamkajšnjega največjega mesta pa večkrat zaidejo tudi polarni medvedi in lisice. Cecilia Blomdahl pravi, da mora v človeku goreti kar velika želja po avanturah, da zapusti staro življenje in se preseli v tako oddaljen kraj.
“Vsak dan je pustolovski. Ne moreš vedeti, ali bo nor, divji ali pa povsem običajen dan. A tudi povsem običajen dan je tukaj drugačen kot drugje. Že pitje kave v soju severnega sija ali polnočnega sonca je edinstven dogodek,” je poudarila.
A kaj nekoga spodbudi, da si poišče dom v tako oddaljenem kotičku sveta? Po mnenju strokovnjakov za vedenjske študije je na svetu mnogo ljudi, ki si želijo živeti v ekstremnih razmerah, mnogi ob tem tudi iščejo meje svojih fizičnih in psiholoških sposobnosti, nekateri pa si zgolj želijo pobega pred osebnimi težavami ali vsakodnevno zdolgočasenostjo ali pa se za ta korak določijo preprosto zaradi tega, ker je vznemirljiv.
Prav vsakdo, ki si domovanje najde na Svalbardu, pa se mora soočiti tudi z dvema nenavadnima svetlobnima obdobjema na tem otočju: polarno nočjo in polnočnim soncem. Polarna noč traja od sredine novembra do konca januarja. To je obdobje, ko se sonce ne dvigne nad obzorje in na otočju vlada tema. Obdobje polnočnega sonca pa traja približno 18 tednov – med aprilom in avgustom – in je čas, ko sonce sploh ne zaide.
Ta obdobja stalne svetlobe in celodnevne teme so lahko zelo obremenjujoča tako za telo kot tudi um. Polarna noč in polnočno sonce namreč zelo vplivata na cikle spanja in budnosti, vplivata tudi na raven beljakovin v krvi ter povzročata tveganje za kronične bolezni. Cecilia Blomdahl pravi, da je jemanje prehranskih dopolnil postalo del njenega vsakdana, opazila pa je predvsem padec ravni vitamina D, ki nastane zaradi pomanjkanja sonca.
“Polarna noč je kljub temu eno najboljših obdobij v letu. Takrat dobesedno postaneš eno s temo. Moraš pa tudi takrat ostati aktiven, saj te tema lahko hitro pretenta v lenarjenje in poležavanje. Ob tem pa je treba ohranjati tudi pozitiven pogled na svet. Spoznaš, da je lahko psiha zelo močna. Na te dni popolne teme skušam gledati kot na nekaj prijetnega. Je pa to seveda odvisno od vsakega posameznika, kako jih doživlja,” je spletna vplivnica dejala za CNN.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!