Besedni spopad Grošlja s premierjem Golobom: Gre za poskus moje diskreditacije

Evropske Volitve 06. Jun 202415:21 12 komentarjev

Besedni spopad med predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom in evropskim poslancem Klemnom Grošljem (prej Svoboda, zdaj Zeleni) se v zadnjem tednu predvolilne kampanje še stopnjuje. Potem ko je Golob Grošljeve navedbe o domnevnem vpletanju srbskega predsednika v sestavljanje kandidatne liste Gibanja Svoboda za evropske volitve označil za "popolno bedarijo", je Grošelj dejal, da je bil Golobov nastop "neprimeren in za predsednika vlade nedostojen". Kako je potekalo sestavljanje kandidatne liste Gibanja Svoboda?

Predvolilna kampanja pred evropskimi volitvami dosega vrelišče, olje na ogenj pa v zadnjih dneh prilivata predvsem predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob in nekdanji član Svobode Klemen Grošelj, ki sta se zapletla v medijski besedni spopad.

Golob je namreč v sredo Grošljeve navedbe, da se je v sestavljanje kandidatne liste največje vladne stranke prek ljubljanskega župana Zorana Jankovića vmešal srbski predsednik Aleksandar Vučić, označil za “popolno bedarijo”. Grošelj namreč trdi, da je Vučić odgovoren, da ga je Golob pri sestavljanju kandidatne liste stranke “vrgel čez ramo”, saj je srbski predsednik Grošlja v začetku leta označil za “največjega sovražnika Srbije”.

Potem ko sta tako premier Robert Golob kot ljubljanski župan Zoran Janković ostro zanikala navedbe evropskega poslanca Klemna Grošlja – ob tem pa je Golob v sredo še posredno namignil, da so pri sestavljanju kandidatne liste obstajali posamezniki, “ki so se v želji, da bi bili prvi na listi ali pa nič, dobesedno rinili za svoje stolčke in plače” – je pred medije danes znova stopil Grošelj in zavrnil premierjeve besede.

Grošelj: Mesta na kandidatni listi Gibanja Svoboda nisem izsiljeval

“Odločno zanikam, da sem kadarkoli pogojeval ali izsiljeval svoje mesto na listi Gibanja Svoboda,” je poudaril Grošelj in premierjev včerajšnji odgovor na vprašanja N1 označil za “nedostojen in neprimeren”. Ob tem je pojasnil potek dogodkov pri sestavljanju kandidatne liste Gibanja Svoboda. Kot je dejal, mu je Golob v začetku januarja dejal, da stranka na evropskih volitvah nanj močno računa in da se od njega pričakuje močna in aktivna vloga.

Nato se je zgodil omenjeni besedni napad srbskega predsednika Aleksandra Vučića nanj in še na tri druge evropske poslance. Grošlja je takrat zmotilo, da se nihče v slovenski politiki, niti v lastni stranki, ni odzval na Vučićeve besede in so ga prepustili, da se je branil sam. “Molk pove več kot tisoč besed,” je pripomnil.

Pred sejo sveta stranke, ki je potekala 27. marca, je bil poklican na poseben sestanek, na katerem je bil seznanjen, da je “enfant terrible” slovenske politike in da je zaradi tega umeščen šele na osmo mesto na kandidatni listi.

“Poudarjeno mi je bilo, da gre za neizvoljivo mesto in da naj razmislim o svoji prihodnosti. Ponudili so mi tudi nekatere možnosti zaposlitve, potem ko ne bom izvoljen za evropskega poslanca. Sam sem predlagal, da bi me uvrstili na zadnje, deveto mesto na kandidatni listi, da se častno poslovim in ob tem še vedno podpiram stranko,” je pojasnil ozadje tega famoznega sestanka, ki je nakazal na prve velike težave pri sestavljanju kandidatne liste Gibanja Svoboda.

Robert Golob
Foto: Uroš Kokol/N1

Na vprašanje N1, ali mu je Robert Golob dejal, da bo postavljen na neizvoljivo mesto na kandidatni listi, je Grošelj odgovoril pritrdilno. Kasneje je predsedniku stranke predlagal, da se umakne s kandidatne liste, vendar Golob tega ni želel sprejeti, med drugim mu je ponudil zaposlitve na veleposlaniških mestih in v premierjevem kabinetu.

“Premierju sem odgovoril nekaj dni kasneje, da se bom, na podlagi vseh okoliščin in ker uvrstitev na 8. mesto kandidatne liste razumem kot nezaupnico svojemu delu in meni osebno, s kandidatne liste umaknil in o tem obvestil stranko,” je pojasnil Grošelj.

Ga je pa zelo presenetilo, ko je le nekaj dni pozneje začel prejemati novinarska vprašanja, vezana o vlogi srbskega predsednika Vučića in Grošljeve umestitve na osmo mesto na listi. Pojasnil je, da takrat tega ni želel komentirati, ker sam ni imel informacij o tem, mu je bilo pa kasneje rečeno, da naj bi viri teh informacij prihajali iz vladnih krogov oziroma Gibanja Svoboda.

Klicala sta me Robert Golob in Vesna Vuković

“Zanimivo pri vsem skupaj je bilo, da sta me kmalu za tem klicala Robert Golob in Vesna Vuković, čeprav ne vem, v kakšni vlogi, in od mene zahtevala, naj skličem novinarsko konferenco, na kateri bi zanikal te navedbe o Vučićevem vmešavanju. Vuković je to zahtevo pospremila z besedami, ‘da se bom kot oče in mož znal pravilno odločiti’. Ostro sem se odzval, konference pa nisem sklical, saj ne morem zanikati nečesa, česar ne vem,” je dejal Klemen Grošelj.

Kmalu za tem, tako Grošelj, mu je bilo ponujeno tretje mesto na listi, ponudbo pa je sam razumel v luči, da želi stranka zaustaviti medijske špekulacije, vezane na njegovo pozicioniranje na kandidatni listi. Tudi to ponudbo je Grošelj zavrnil, kmalu za tem pa je iz stranke tudi izstopil.

“S svojo integriteto, dosedanjim delom v Evropskem parlamentu in profesionalni akademski karieri sem dokazal, da si takšnih diskreditacij ne morem privoščiti,” je svoj govor sklenil Klemen Grošelj, ki je opozoril tudi, da je včerajšnji nastop premierja Roberta Goloba že uporabil “srbski vladni propagandni aparat”, ki se je angažiral, da Grošlja čim bolj diskreditira.

Grošelj je omenjeno Vučićevo vpletanje v sestavo kandidatne liste Gibanja Svoboda prvič sam v medijih omenil šele ta teden, v torkovem soočenju na N1 pa je dejal, da sicer konkretnih dokazov o tem vpletanju nima, da pa obstajajo indici, da se je to res zgodilo.

Na vprašanji, kaj je kronski dokaz tega vpletanja in zakaj se je šele zdaj odločil, da o tem javno spregovori, je dejal, da ga je o tem prepričal nedavni Jankovićev obisk pri Vučiću, kjer je ljubljanski župan pred lokalnimi volitvami podprl stranko srbskega predsednika.

Prijatelja Aleksander Vučić in Zoran Janković
Foto: @buducnostsrbijeav/INSTAGRAM

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje