Začasni rezultati evropskih volitev v Nemčiji so pretresli vladajočo koalicijo s socialdemokrati (SPD) na čelu. Zmagovalka konservativna unija CDU/CSU že poziva kanclerja Olafa Scholza h glasovanju o zaupnici v nemškem parlamentu, znotraj SPD medtem stavijo predvsem na odločnejšo socialdemokratsko politiko.
SPD si bo nedeljske volitve zapomnila po zgodovinskem najslabšem rezultatu na zvezni ravni doslej, zbrala je namreč 13,9 odstotka glasov. V novem sklicu Evropskega parlamenta pa bo imela 14 poslancev, dva manj kot doslej.
Še večje razočaranje so doživeli koalicijski Zeleni, ki so v primerjavi z zadnjimi evropskimi volitvami izgubili osem odstotnih točk in zbrali 11,9 odstotka glasov oz. 12 mandatov. Še najbolj zadovoljni so v nedeljo zvečer delovali pri najmanjši koalicijski partnerici, liberalcih (FDP), ki so ohranili malo več kot petodstotno podporo oz. pet evroposlancev, poroča portal Tagesschau.
Glede na rezultate so bili že v nedeljo glasni pri opozicijski uniji, ki je kot zmagovalka volitev osvojila 30 odstotkov glasov oz. 29 mandatov. Predsednik CDU Friederich Merz je v nedeljo v štabu ocenil, da rezultati pomenijo katastrofo za koalicijo in da se tako ne more nadaljevati. “Rezultat bi moral dati vladni koaliciji misliti. V Nemčiji je nujna sprememba politike,” je dodal.
Nosilec liste AfD ne bo del delegacije te stranke v Evropskem parlamentu
Nosilec liste skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) na evropskih volitvah Maximilan Krah ne bo del delegacije te stranke v Evropskem parlamentu, so danes odločili novoizvoljeni evroposlanci AfD. Kljub temu pa bo Krah še vedno evropski poslanec, prav tako ne bo zapustil AfD, poročajo tuje tiskovne agencije.
Zaradi spornih Krahovih izjav in sumov tujih povezav so stranko AfD maja izključili iz skrajno desne politične skupine Identiteta in demokracija (ID). Že tedaj so se vrstili pozivi, naj Krah ne sprejme mandata, če bo izvoljen. Pri stranki so takrat odločili, da Krah ne sme nastopati na predvolilnih dogodkih. Vprašljiv je tudi mandat drugouvrščenega na listi AfD Petra Bystrona, ki zaradi preiskav o korupciji tako kot Krah ni smel sodelovati v predvolilni kampanji.
Spremeniti politiko ali omogočiti predčasne volitve
Ostrejši je bil generalni sekretar CDU Carsten Linnemann, ki je kanclerja Olafa Scholza pozval h glasovanju o zaupnici v nemškem parlamentu. “To je katastrofalno, kar doživljamo,” je ocenil za televizijo ZDF in dodal, da mora koalicija ali spremeniti politiko ali omogočiti predčasne volitve.
S tem se strinja tudi vodja sestrske, bavarske CSU Markus Söder, ki je danes jasno pozval Scholza k podobni potezi, za katero se je odločil francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je v nedeljo napovedal predčasne parlamentarne volitve. “S to vlado je praktično konec. In sedaj bi moralo biti podobno kot v Franciji,” je dejal. Prepričan je namreč, da nemška koalicija nima več zadostne podpore med državljani, zato so nujne čimprejšnje predčasne volitve, je dejal za televizijo n-tv.
Kadrovskih posledic pri SPD sicer glede na zadnje izjave ni pričakovati, napovedujejo pa predvsem spremembo politike, da bo ta bolj jasna in socialdemokratska. “Naši podporniki nas želijo videti, kako se borimo, tudi pri prihajajočih proračunskih pogajanjih,” je na volilni večer dejal eden od predsednikov SPD Lars Klingbeil.
Tudi dan kasneje je za televizijo ZDF ocenil, da bi morala koalicija znova zagovarjati politiko, ki bo narejena za ljudi, da bodo živeli varneje. Ob tem je zavrnil pozive Linnemanna, da bi moral Scholz po zaupnico v bundestag, saj da je SPD ekipa, ki bo skupaj rešila izzive, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Nemški kancler izključuje možnost razpisa predčasnih volitev
Nemčija ne bo sledila zgledu Francije in razpisala predčasnih parlamentarnih volitev kljub slabemu rezultatu za vse tri stranke vladajoče koalicije na evropskih volitvah, je danes poudaril tiskovni predstavnik nemškega kanclerja Olafa Scholza Steffen Hebestreit.
Kot je še pojasnil na novinarski konferenci nemške vlade, so naslednje parlamentarne volitve predvidene prihodnjo jesen in takrat jih nameravajo tudi izvesti, poročajo tuje tiskovne agencije.
Naslednji trd oreh: proračunu za prihodnje leto
Naslednji trd oreh med koalicijskimi strankami bodo torej pogajanja o proračunu za prihodnje leto, ki bi se morala končati do 3. julija. Več nemških medijev je že napovedalo turbulentne tedne za koalicijo. Močnejše stališče bodo namreč predvidoma zagovarjali tudi Zeleni, pri FDP pa že tako verjamejo, da lahko največ točk pri volilcih dobijo ravno pri proračunskih pogajanjih, kjer med drugim ostro nasprotujejo dvigu davkov.
Na evropskih volitvah v Nemčiji sicer za neuradno zmagovalko velja skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD), ki ji je kljub več škandalom v zadnjih tednih uspelo osvojiti skoraj 16 odstotkov glasov in 15 mandatov, kar je šest več kot doslej. Svoj primat je AfD pokazala predvsem na vzhodu države, kjer bodo septembra potekale tri deželne volitve.
Glede na začasne rezultate je v Evropski parlament prišlo še levo populistično zavezništvo Sahre Wagenknecht (BSW) s šestimi mandati ter Levica, Svobodni volilci in Volt so po tremi mandati. Po dva oz. en mandat je prejelo še pet drugih manjših strank.
Skoraj četrtina novoizvoljenih evroposlancev ne pripada nobeni trenutno obstoječi politični skupini, med njimi so evroposlanci AfD, saj so jih nedavno zaradi spornih nacističnih izjav izključili iz skrajno desne politične skupine Identiteta in demokracija (ID).
Nemčija, ki ima s 96 evropskimi poslanci največjo nacionalno delegacijo v Evropskem parlamentu, je v nedeljo dosegla rekordno volilno udeležbo. Volitev se je namreč udeležilo 64,8 odstotka volilnih upravičencev. Podrobni izidi nemških evropskih volitev v spodnji infografiki:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!