“Moramo se pripraviti na izpade elektrike v Avstriji in po Evropi," je v intervjuju za nemški Welt opozorila avstrijska obrambna ministrica Claudia Tanner, ki meni, da obstaja velika verjetnost ruskih napadov na evropsko kritično infrastrukturo.
Ministrica iz kvote Avstrijske ljudske stranke (öVP) Claudia Tanner je opozorila, da se je tveganje izpadov elektrike večjega obsega povečalo po začetku vojne v Ukrajini. “Vladimir Putin hekerske napade na zahodno infrastrukturo uporablja kot sredstvo hibridnega vojskovanja. Ne smemo se pretvarjati, da je to samo teorija. Moramo se pripraviti na izpade elektrike v Avstriji in po Evropi.”
Tanner posledično pričakuje obsežnejše izpade dobav elektrike v Evropski uniji (EU). “Vprašanje ni, ali bo do njih prišlo, temveč kdaj.” Ocenila je še, da lahko tretjina avstrijskega prebivalstva brez elektrike zdrži največ štiri dni.
Tanner tokrat ni prvič izrekla teh besed. Izpade večjega obsega je napovedovala že lansko jesen, ko so se zaradi relativno praznih plinskih skladišč in nizke proizvodnje obnovljivih virov energije (OVE) kazale prve težave na ponudbeni strani energetskega trga.
Združenje operaterjev elektroenergetskega omrežja ENTSO-E je takrat mirilo. “Izpadi električne energije so v Evropi izjemno redki,” je za Politico dejal njihov predstavnik za stike z javnostmi. Zadnji izpad večjega obsega naj bi se zgodil pred dvema desetletjema, od takrat se je omrežje bolj povezalo, kar olajšuje tokove elektrike in plina med državami ter zmanjšuje tveganja za motnje, je še povedal.
Povečano tveganje
Za komentar izjav ministrice smo prosili naše obrambno ministrstvo, ki ga vodi Marjan Šarec, ter direktorja Elesa Aleksandra Mervarja. Odgovore čakamo.
Na povečano tveganje kibernetskih napadov je že na dan začetka vojne, 24. februarja letos, v N1 STUDIO opozoril takratni obrambni minister Matej Tonin. Dejal je, da eno izmed nevarnosti predstavljajo kibernetski napadi, slovensko gospodarstvo pa da mora biti nanje pripravljeno.
Elektro podjetja povečala pripravljenost
Na Elesu, ki skrbi za naše prenosno omrežje, so nam takrat dejali, da so bili kot član evropskega združenja sistemskih operaterjev ENTOS-E “že pred časom opozorjeni na kibernetska tveganja, ki jih intenzivira ukrajinska situacija”. Posledično so med drugim uvedli stalni nadzor nad dogodki v kibernetskem prostoru družbe.
“Menimo, da so tveganja resna in realna. Naredili bomo vse, da se ne ogrozi delovanje slovenskega prenosnega elektroenergetskega omrežja;” so še zapisali.
Tudi v vodstvu krške nuklearke (NEK) so nam konec februarja dejali, da so bili s strani vladnega urada za informacijsko varnost opozorjeni in dodali: “Ocenjujemo, da se je tveganje povečalo, saj se bo verjetno povečalo število poskusov napadov s strani Rusije.”
Do danes v javnosti niso prišle informacije o kakšnem primeru napada. V Elesu so nam sicer dejali, da so v splošnem poskusi vdora pogosti, prakse napadalcev pa se skozi čas spreminjajo, medtem ko v NEK niso zaznali poskusov posebnih napadov.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje