Sindikat Tuš po dogovoru na panožni ravni, doseženem s Sindikatom trgovine Slovenije, nadaljuje aktivnosti na ravni podjetja Tuš. V sredo bo vodstvo sindikata z vodstvom družbe sedlo za pogajalsko mizo in zahtevalo višje plače in druge pravice delavcev. Če ne bodo uspešni, so napovedali stavko.
Kot so danes sporočili iz Sindikata Tuš, od podjetja zahtevajo dvig osnovne plače, da ta ne bo nižja od zakonsko določene minimalne plače. Zahtevajo povračilo stroškov za prehrano med delom v višini 7,96 evra oz. v višini zgornjega neobdavčenega zneska ter dvig nadomestila za prevoz na in z dela na 100 odstotkov cene javnega prevoza ali kilometrino v višini zgornjega neobdavčenega zneska.
Zahteva je tudi izplačilo regresa za letni dopust v denarni obliki, znašati pa mora vsaj 1400 evrov. V pogodbi o zaposlitvi delavca naj se določi konkretna poslovalnica oz. točen kraj opravljanja dela, v delovni čas naj se všteva priprava na delo in zaključevanje dela, ta pa naj se evidentira tako, da evidence ustrezajo dejanskemu stanju, ki zajema vsakršno prisotnost na delovnem mestu in druge delavčeve obveznosti, so našteli.
Kot so spomnili, na vedno večje nezadovoljstvo zaposlenih opozarjajo že dlje časa: “Na zahteve smo opozarjali s protestnim shodom, medijskimi objavami, zbiranjem podpisov za stavko in s terenskimi akcijami.” Če v vodstvu ne bodo imeli posluha za njihove zahteve, so napovedali možnost stavke. Odločitev o tem bodo sprejeli po sredinem sestanku, za četrtek pa so napovedali novinarsko konferenco.
“Zaradi kadrovske podhranjenosti so zaposleni vedno bolj obremenjeni, premeščajo jih iz ene v drugo poslovalnico, povečuje se bolniška odsotnost in izčrpanost, kar posledično vodi v težje okvare zdravja in invalidnost,” so opisali. Navedli so, da sindikat šteje več kot 500 delavcev, da so pod peticijo na panožni ravni v potrditev zahtev zbrali 7000 podpisov, v podporo stavki pa doslej 1300 podpisov.
Družba Engrotuš, kot se uradno imenuje trgovec Tuš, zaposluje okrog 2800 ljudi. Lani je ustvarila 454,7 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 0,01 odstotka več kot leta 2020. Lanski čisti dobiček je znašal 4,2 milijona evrov, medtem ko je podjetje leta 2020 imelo izgubo v višini 31,2 milijona evrov.
Sindikat delavcev trgovine je konec novembra po več mesecih pogajanj s predstavniki delodajalcev dosegel kompromis, ki med drugim vključuje tudi zvišanje najnižjih osnovnih plač zaposlenih. Ker sindikat z izkupičkom ni zadovoljen, je nadaljevanje pogajanj za višje plače napovedal za februar prihodnje leto.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!