Cene na hrvaškem Jadranu: koliko boste za hrano in pijačo zapravili na dopustu?

Gospodarstvo 06. Jul 202412:02 7 komentarjev
Restavracija
Foto: PROFIMEDIA

Eno glavnih poletnih vprašanj, ki si ga zastavimo pred odhodom na dopust, je, kakšne so cene na morju. Številnih Slovencev sicer zgodbe o tem, kako draga je v zadnjih letih postala hrvaška obala, očitno ne ganejo, saj še vedno radi dopustujejo na Jadranu. N1 Beograd je preveril, kakšne so cene hrane in pijače v gostilnah in trgovinah na Braču in Lošinju.

Lanski porast cen na Hrvaškem je bil povezan predvsem s prehodom s kune na evro, kar je bil sicer trend v vseh državah, ki so uvedle enotno evrsko valuto.

Kakšne so cene pijač?

V večini kavarn in restavracij se cena kave giblje med 1,5 in 2,5 evra. Cena espressa je med 1,2 in 2,5 evra, ljubitelji kapučina pa si ga na rivi v Malem Lošinju lahko privoščijo za manj kot 2 evra.

Pol litra piva stane od 3 do 6 evrov, kozarec najcenejšega vina 2,5 evra, najnižja cena žgane pijače v kavarnah pa je 1,8 evra. Sokovi so od 2,5 do 5 evrov, steklenica vode med 2 in 4 evre, ljubitelji koktajlov pa morajo za to pijačo odšteti od 5 do 11 evrov, poroča N1 Beograd.

Meni na hrvaškem
Foto: N1

Cena najema ležalnika in senčnika na plaži

Najem senčnika ali ležalnika na eni najbolj znanih plaž na svetu “Zlatni rat” na Braču stane 13 evrov na dan. Nenapisano pravilo je, da se uporaba ležalnikov in senčnikov na tej plaži po 16. uri ne zaračuna.

“Težavo” za razvoj poslovanja s senčniki je tudi dejstvo, da je na jadranskih plažah veliko zimzelenih dreves, ki ponujajo najboljšo senco. Ležišča z baldahinom na Braču stanejo v povprečju 40 evrov na dan, medtem ko je na lošinjskih bazenih mogoče najeti dva ležalnika in senčnik že za 12 evrov.

Koliko boste odšteli za kosilo v restavraciji?

Pice in testenine stanejo od 8 do 15 evrov, kos pice pa se da dobiti že za 2,6 evra. Solate so okoli 10 evrov, porcija žara pa med 9 in 16 evri. Cene lignjev se od restavracije do restavracije razlikujejo in se gibljejo od 11 do celo 28 evrov, cena za kilogram očiščenih prvovrstnih rib znaša med 65 in 85 evri, porcija orade ali brancina pa od 13 do 25 evrov. Hobotnico lahko njeni ljubitelji naročijo že za 16 evrov, školjke na plaži za 11, kozice pa za 24 evrov.

V eni od bolj znanih restavracij na Braču porcija ribe, težka med 300 in 400 grami, stane od 20 do 25 evrov. Gre za sveže ribe, nekatere so ujete in nekatere gojene v Jadranu. Različne vrste rižot, pladnji, ki vključujejo tudi ribe, hladne in tople predjedi pa se gibljejo med 10 in 20 evri. V restavracijah kozarec vina stane od 2,5 do 6 evrov. Če restavracija ponuja hišno vino, je cena za liter običajno okoli 20 evrov. Vino lahko sicer naročite tudi v manjši količini ali v kozarcu ali pol litra, piše N1 Beograd.

Dobro razmerje med ceno in kakovostjo ponujajo ribarnice, ki se ukvarjajo s pečenjem rib. Kilogram tako stane od 25 do 50 evrov, odvisno seveda od vrste ribe, kot so orada, brancin, oslič, mečarica, sardele, ponudba pa tudi vključuje kozice, lignje, hobotnice …

Cene na Hrvaškem
Foto: N1

Koliko stane kepica sladoleda?

Kepica sladoleda v večini slaščičarn stane med 2,5 in 3 evre. Kepice so velike, pri nekaterih slaščičarnah pa je kepica sladoleda cenejša, in sicer 2 evra.

V trgovinah je 1,5-litrska plastenka vode stane med 0,39 in 1,05 evra, kruh pa je mogoče kupiti za en evro, kolikor stane tudi liter najcenejšega mleka. Liter jogurta je od 2 do 2,5 evra, cena jajc je med 0,25 in 0,35 evra za jajce, sir pa od 7,50 do 22 evrov za kilogram. Mortadela stane od 8 do 12 evrov, najnižja cena šunke je 7 evrov, čajne klobase  stanejo 10, pršut pa 15 evrov. 200-gramski paket kave lahko kupite že za 1,7 evra.

Kilogram paradižnika je mogoče kupiti za 2 evra, kilogram kumar za 1 evro, najcenejše paprike pa stanejo 2,2 evra. Grozdje je od 3 do 4,5 evra, marelice nekaj manj kot 3 evre, breskve pa od 3 do 3,5 evra. Melone in lubenice stanejo približno 2 evra za kilogram, jabolka med 1,5 in 2,3 evra, cena kivija pa je 5 evrov.

Cene domačih vin, kot so pošip, malvazija ali plavac, se v trgovinah gibljejo od 5 do 11 evrov, še poroča N1 Beograd.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje