"Zakon je dober. Problem je vhodna cena električne energije, ki pa je v tem trenutku previsoka," je na seji odbora za gospodarstvo, ki obravnava predlog zakona o shemi pomoči zaradi povišanj cen energentov, dejal gospodarski minister Matjaž Han. Gospodarstvo je nezadovoljno zaradi visokih borznih cen, tudi pogoji sheme pomoči naj bi bili za nekatere destimulativni, problematizirajo tudi pozno izplačilo, ki prihaja šele konec marca. Predsednik Obrtne zbornice Slovenije Blaž Cvar je dejal, da od članov prejemajo pozive k državljanski nepokorščini, k zapiranju cest in podobno.
Vlada je tik pred novim letom v državni zbor vendarle poslala predlog zakona o pomočeh za podjetja za znižanje visokih cen energentov (elektrike, zemeljskega plina in tehnološke pare) za prihodnje leto. Danes predlog obravnava odbor za gospodarstvo, konec tedna ga bo predvidoma potrjeval državni zbor.
Po potrditvi bo morala en ukrep sheme pomoči, za katerega so se dogovorili prejšnji teden, odobriti še Evropska komisija. Gre za posebno obliko pomoči za zmanjšanje gospodarske uspešnosti, ki je vezana na 10-odstotni upad EBITDA. Shema možnih ukrepov pomoči Evropske komisije take pomoči ne predvideva. “Pisali smo komisarki, če bo potrebno, bo sekretar predlog zagovarjal v Bruslju. Glede na to, kar druge države delajo, upam, da bom uspešni. Nisem pa prepričan,” pravi gospodarski minister Matjaž Han.
Subvencije za ponudbe do 510 evrov
Han je sicer danes dejal, da je vlada zgornjo višino cene elektrike, ki jo bo država še subvencionirala, postavila pri 510 evrih. Želijo namreč preprečiti, da bi podjetja brez angažmaja dobivala subvencije. Han je sicer dejal, da trenutno od podjetij sliši, da ne dobijo ponudb, če in ko jih dobijo, pa se morajo včasih odločiti v 15 minutah.
Dodatno je izpostavil problem krajšanja plačilnih rokov in s tem likvidnostni izziv podjetij. “Prej je bil rok za plačilo 60 ali 90 dni, zdaj trgovci zahtevajo plačilo v 8 ali 15 dneh,” je dejal minister. Nekatera gospodarska združenja so že prejšnji teden, po predstavitvi zakona, opozorila, da bo težava za podjetja, ker je prvo izplačilo subvencij predvideno šele na zadnji dan marca. Han je danes dejal, da so v zakon dopisali določilo, da lahko podjetja plačilo za prve tri mesece odložijo do konca marca. To bo po njegovem mnenju rešilo ta likvidnostni problem. Kasneje bodo izplačila pomoči tekla vsak mesec, tako da bodo podjetja lahko plačevala sproti.
Na pot s premalo goriva, raje bomo klicali drago vlečno službo
Gospodarstvo se močno zavzema za to, da bi namesto subvencij uvedli cenovno zavoro (regulacijo cen), kot jo že imamo pri gospodinjstvih in malih poslovnih odjemalcih. Po mnenju gospodarstvenikov pa bo, če bo pomoč prepozna, neizogiben upad konkurenčnosti podjetij. “Mi se podajamo na pot s premalo goriva in bomo raje potem klicali dražjo vlečno službo,” se je slikovito izrazil predsednik Obrtne zbornice Slovenije Blaž Cvar. Dejal je, da predstavniki cehovskih združenj te dni od članov prejemajo pozive k državljanski nepokorščini, k zapiranju cest in podobno.
“Gospodarstvo je v obupu,” je dejal Marko Lotrič. Dejal je, da se pogodb ne da podpisovati zaradi kaosa na trgu, razen po visokih cenah. Podjetja po njegovem ne vedo, ali bi sprejela naročila za prihodnje leto ali ne, ali naj začnejo odpuščati. “Slišim, da javni zavodi dobivajo ponudbe po 180 evrov za MWh. Podjetja pa 400 do 500 evrov. Tu mi zazvoni zvonec, saj so zavodi pogosto konkurenca podjetjem.” Pozval je k uvedbi regulacije cen, katere prednost je manj administracije in večja dostopnost za podjetja. Po njegovi oceni bi se v tem primeru strošek pomoči dvignil z zdaj predvidenih 1,2 na 1,7 milijarde evrov.
Horvat, NSi: Premalo, prepozno
Jožef Horvat iz NSi je že uvodoma dejal, da je pomoči premalo, da prihajajo prepozno, opozoril je, da je shema pomoči tudi težko dostopna za podjetja, ki jo bodo zato le težko koristila. Predlagal je, da se seja prekine in pogovorijo, ali so opozorila gospodarstva res slišana od vlade. “Koalicija lahko z amandmaji poskrbi za prilagoditve, potem lahko gremo naprej.”
Dejal je, da pozna primere, ko so podjetja dobila ponudbo za elektriko po sedemkratniku dosedanjih cen.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje