Oster odziv Inštituta 8. marec na naše podrobno odkrivanje razmer, v katerih že več kot desetletje na pogorišču nekdanje Mure delajo šivilje in drugi zaposleni v goričanski Modi Mi&Lan. Med drugim se sprašuje, zakaj inšpektorat za delo kazenske ovadbe zoper odgovorne v podjetju ni vložil že prej.
“Zakaj tega niso storili že prej? Nedopustno je, da je kdorkoli primoran delati v takšnih pogojih, samo zato, da preživi. Tisti, ki takšne pogoje ustvarjajo, naj odgovarjajo.” Tako so se na Inštitutu 8. marec odzvali na naše podrobno odstiranje razmer, v katerih delajo šivilje in drugi zaposleni v tekstilnem podjetju Moda Mi&Lan v občini Gornji Petrovci na Goričkem. Gre za še zadnje ostanke nekoč slovite Mure, ki je končala v stečaju.
V inštitutu problematizirajo, da je inšpektorat za delo do kazenske ovadbe zoper odgovorne v podjetju potreboval kar 11 let, čeprav je v tem času zaradi kršitev delavskih pravic šiviljam in drugim zaposlenim opravil 33 inšpekcijskih nadzorov, potrdil 42 kršitev, nekatere pa se še preverjajo.
“Beremo o kršitvah, ponižanju in razvrednotenju šivilj. Pri tem kršitve pravic šivilj očitno niso le občasni ekscesi, ampak ponavljajoče se in sistematično ravnanje. Neizplačan regres. Delo ob sobotah, za katero ni ne plačanih (nad)ur ne prostega dne. Zamude pri izplačilu nadomestila za malico in potne stroške. Tudi zamuda pri plačevanju prispevkov in izplačilu plač. Po informacijah na N1 imajo rekorderji v tem podjetju tudi za 90 dni neizkoriščenih nadur in dopusta. Poleg tega so šivilje prav v teh dneh na oglasni deski podjetja zagledale še obvestilo, naj si v službo same prinesejo celo WC papir. Ko se je fotografija tega neverjetnega obvestila o WC papirju znašla v pomurskem Vestniku, je direktor in lastnik podjetja Milan Mörec zaposlenim zagrozil, da bo našel človeka, ki je medijem to poslal. V službo hodimo zato, ker potrebujemo denar, je za N1 anonimno povedala ena od tam zaposlenih oseb. Po kar 11 letih inšpekcijskih nadzorov in kupu izrečenih glob bo inšpektorat za delo proti podjetju končno vložil tudi kazensko ovadbo. Zakaj tega niso storili že prej? Nedopustno je, da je kdorkoli primoran delati v takšnih pogojih, samo zato, da preživi. Tisti, ki takšne pogoje ustvarjajo, naj odgovarjajo,” so zapisali na Inštitutu 8. marec.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje