Istrski župani nenaklonjeni zamisli o plinskem terminalu

Gospodarstvo 03. Mar 202213:24 0 komentarjev
Obala Koper
Tina Kosec/Bobo

Lokalna skupnost v Slovenski Istri ni naklonjena zamisli o umestitvi plinskega terminala ob slovenski obali. Ankaranski župan Gregor Strmčnik je ocenil, da gre za strokovno nesprejemljivo rešitev, kot začasno alternativo potrebam po diverzifikaciji virov pa izpostavil možnost dogovora s Hrvaško glede terminala na Krku.

Gregor Strmčnik se je strinjal, da je po rusko-ukrajinski krizi treba doseči večjo energetsko neodvisnost in diverzificirati vire za nadomestitev izpada plina iz Rusije, da pa je pravi pristop pospešitev razogljičenja in vlaganje v alternativne vire.

Kot začasno alternativo terminalu ob slovenski obali je ankaranski župan navedel možnost, da bi s podobnimi dogovori, kot jih ima Slovenija s Hrvaško glede krške jedrske elektrarne, za slovenske energetske potrebe uporabili obstoječi terminal na hrvaškem otoku Krku. Na ta način bi ohranili strokovna izhodišča, po katerih je postavitev plinskih terminalov v severnem Jadranu strokovno nesprejemljiva rešitev.

Koprski župan Aleš Bržan pa je že v torek za Televizijo Slovenija poudaril, da je stališče občine do plinskih terminalov enako, kot je bilo v preteklosti: “Očitno moramo vsakih deset let ponoviti isto zgodbo – da je debata zaključena in je ne mislimo odpirati. Skratka, plinskega terminala na našem koncu si ne želimo in ga ne bomo imeli.”

Neuradno bo problematiko plinskega terminala prihodnji torek na rednem sestanku obravnavala tudi koordinacija vseh štirih istrskih županov.

V stranki Oljka so na župane štirih občin Slovenske Istre danes naslovili pobudo za sklic skupne izredne seje vseh štirih občinskih svetov na temo morebitne izgradnje plinskega terminala v Istri. Prav tako predlagajo, da se od vlade in ministrstva za infrastrukturo čim prej pridobi dodatne informacije v zvezi s tovrstnimi načrti.

Vrtovec: Gradnja plinskega LNG-terminala mora biti prioriteta

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je prejšnji torek ob zaostrovanju razmer med Rusijo in Ukrajino in s tem povezanimi težavami pri oskrbi s plinom na Twitterju napisal, da je za energetsko neodvisnost in odpornost za Slovenijo po njegovem prepričanju ključna diverzifikacija dobave plina. “Gradnja plinskega LNG-terminala mora biti prioriteta,” je dodal.

Premier Janez Janša pa je v ponedeljek v pogovoru za Televizijo Slovenija dejal, da bo v okviru iskanja rešitev glede energetske odvisnosti Evrope od Rusije treba zgraditi terminale za utekočinjeni zemeljski plin, ki ga po njegovih besedah “potrebujemo čim prej nekje na naši obali”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!