Niger, kjer je pred dnevi prišlo do vojaškega udara, je bil leta 2021 največji dobavitelj urana za proizvodnjo jedrskega goriva za evropske jedrske elektrarne, Francija, ki ima 56 nukleark, od tam vozi med 15 in 17 odstotkov urana za lastne potrebe. A vsaj kratkoročno tveganja ni: evropske jedrske elektrarne imajo večletne zaloge goriva, mreža dobaviteljev urana pa je precej razpršena.
Niger je sedmi največji svetovni proizvajalec urana, ključne rude za proizvodnjo goriva za jedrske elektrarne.
Francosko podjetje Orano (nekoč Areva) ima v Nigru že 40 let rudnik urana. Afriška država Franciji dobavi približno šestino potrebnih količin te kovine za izdelavo goriva za 56 nukleark (med 15 in 17 odstotkov).
Vsi upravljavci jedrskih elektrarn po Evropi skupaj so po podatkih na straneh Evropske komisije leta 2021 od tam uvozili četrtino urana za proizvodnjo goriva.
Po tem, ko je v Nigru vojaška hunta pred dnevi razglasila državni udar, je Sylvain Maillard, vodja stranke Renew Emmanela Macrona, dejal, da pozorno spremljajo dogajanje – tudi zaradi morebitnega vpliva na francoske ekonomske interese. “Kot veste, je uran del te enačbe, zato imamo dogajanje pod nadzorom,” je dejal na radiu France Info. Po njegovi oceni pa razlogov za skrb za zdaj ni. Vpliva na proizvodnjo za zdaj ni, prav tako ne na logistične poti.
Razpršene dobave in zadostne zaloge
Dogajanje v afriški državi po besedah Teve Meyerja, profesorja z univerze v francoskem Mulhousu, ki podrobno preučuje geopolitiko v povezavi s proizvodnjo jedrskega goriva, ne more ogroziti oskrbe francoskih in evropskih nukleark, saj Niger predstavlja le enega od dobaviteljev urana. Drugi veliki dobavitelji so Kazahstan, Uzbekistan, Avstralija.
Poleg tega ima, kot je dejal, operater francoskih jedrskih elektrarn EDF zalogo goriv za dve leti, kar bi tudi v primeru motene oskrbe preprečilo težave v elektrarnah.
Nigrske pošiljke naravnega urana po pisanju LeMonde.fr potujejo v enoti podjetja Orano na jugu Francije, kjer uran obogatijo, potem pa dalje francoskemu Framatomu ali ameriškemu Westinghousu, ki proizvedeta gorivo.
Upravljavec jedrske elektrarne v Krškem, podjetje NEK, je lani jeseni, ko je potekal redni remont nuklearke, zamenjal tudi gorivo. Stane Rožman, zdaj že nekdanji šef NEK, je takrat dejal, da uran za krško nuklearko prihaja iz "geopolitično stabilnih območij", prek mednarodnega podjetja Urenco, ki izvede postopek obogatitve. Gorivo pa dobavi Westinghouse, s katerim ima NEK sklenjeno dolgoročno pogodbo.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje