Ameriška finančna ministrica je ponovno posvarila kongres, da bi ZDA lahko že 1. junija ostale brez denarja za kritje svojih obveznosti.
Če kongres ne bo ukrepal, je še vedno verjetno, da bodo ZDA v začetku prihodnjega meseca – morda že 1. junija – ostale brez denarja za kritje svojih obveznosti, je v ponedeljek ponovila finančna ministrica ZDA Janet Yellen.
Pogajanja ameriškega predsednika Joeja Bidna s kongresnimi voditelji doslej niso prinesla opaznega napredka.
Zaradi bližajočega se roka se povečuje pritisk na republikance v predstavniškem domu in Belo hišo, da premostijo nesoglasja okrog dovoljene zgornje meje javnega dolga. Biden naj bi se danes ponovno sestal s predsednikom predstavniškega doma Kevinom McCarthyjem in drugimi najvišjimi kongresnimi voditelji.
“Glede na dodatne informacije, ki so zdaj na voljo, sporočam, da še vedno ocenjujemo, da ministrstvo za finance verjetno ne bo moglo več izpolniti vseh obveznosti vlade, če kongres do začetka junija ne bo ukrepal za zvišanje ali odložitev omejitve dolga. Morda se bo to zgodilo že 1. junija,” je Yellen pisala McCarthyju.
Kljub temu bi lahko dejanski datum nastopil več dni ali tednov pozneje. To bo odvisno od tega, koliko prihodkov zbere zvezna vlada in koliko bo morala izplačati v prihodnjih tednih, je dejala Yellen. Ko bo na voljo več informacij, bo prihodnji teden spet obvestila kongres.
Yellenova je sporočilo objavila dva tedna po tem, ko je prvič opozorila, da bi lahko kriza nastopila že 1. junija. To opozorilo je potem spodbudilo Bidna in kongresne voditelje za srečanje, na katerem pa prejšnji teden niso dosegli konkretnega dogovora.
Bela hiša poudarja, da gre pri dvigu meje za dolg, ki je že ustvarjen in ga je treba plačati. Biden se je pripravljen pogovarjati o problematiki dolga, preden ta nastane, torej v času sprejemanja proračuna.
Kongresni republikanci po mnenju demokratov izsiljujejo in želijo zaveze o znižanju porabe, preden povišajo mejo dolga. V ta namen so že sprejeli predlog zakona, ki pa ga je Biden označil za katastrofo za Američane, saj po njegovih besedah jemlje preveč denarja za potrebe Američanov.
Predsednik se je načrtu republikancev zoperstavil s svojim lastnim proračunskim predlogom, s katerim bi lahko s spremembami vladnih programov prihranili 800 milijard dolarjev.
Biden je dejal, da bi od te vsote 200 milijard dolarjev v desetih letih pridobili z uvedbo možnosti, da se zdravstveni sistem za starejše medicare s farmacevtskimi podjetji pogaja o cenah zdravil.
Republikanci v svojem predlogu zahtevajo 4.500 milijard dolarjev proračunskih prihrankov z zmanjšanjem porabe, odpravo davčnih olajšav za naložbe v čisto energijo in razveljavitvijo predloga Bidnove vlade za delni odpis študentskih dolgov do zveznih agencij. Biden je zatrdil, da v to ne bo privolil.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje