Ustanovitelj in še vedno petinski lastnik Engrotuša, pod katerega spadajo živilske trgovine Tuš, je zaposlenim poslal dopis. V njem izraža globoko razočaranje nad stavko in neposredno nagovarja zaposlene, naj ne sodelujejo pri uničevanju Tuša. V Sindikatu Tuš so nad pismom zgroženi, prav tako menijo, da Tuš s tem izvaja nedopustne pritiske, zato bodo zoper njega podali prijavo inšpektoratu in policiji.
Dopis je predsednica Sindikata Tuš Mirjana Janjić prebrala na današnji novinarski konferenci sindikata, na kateri so predstavili razloge za sobotno stavko in kako bo ta potekala. Za stavko so se odločili zaradi slabih delovnih pogojev, predvsem pa zaradi nizkih plač.
Dogovor med vodstvom družbe Engrotuš in sindikatom je bil nato nepričakovano dosežen ponoči, tik pred začetkom stavke, ta pa je bila tako preklicana. Več o tem v članku Tik pred zdajci sklenjen dogovor v Tušu, stavke ne bo: “To je začasna zmaga”.
“Dragi Tuševke in Tuševci, globoko sem razočaran in težko verjamem, da ste pripravljeni s stavko na zadnji delovni dan v decembru prispevati k uničevanju Tuša. 30 let smo skupaj gradili to podjetje. Ko nam je šlo dobro, sem v podjetju vedno poskrbel za nagrade in pošteno plačilo. In tudi v teh zadnjih letih, ko smo imeli težke čase, smo plačevali več, kot bi mogli po kolektivni pogodbi. Ali vam je res vseeno za Tuš? Ali se boste pustili manipulirati nekim aktivistom, ki sploh niso zaposleni v našem podjetju in nimajo kaj izgubiti, če gre Tušu slabo?” je Mirko Tuš zapisal v začetku svojega dopisa.
Nekdaj najbogatejši Slovenec opisuje, da “aktivisti” in “sindikalisti” zaposlene izkoriščajo za “pet minut slave”. Z izsiljevanjem, posledično pa tudi s stavko, naj bi dosegli zgolj, da v prihodnje ne bo več denarja za plače. “Ne dovolite tega. Kupec bo jutri odšel h konkurenci, težko ga bomo dobili nazaj,” je zapisal.
Poudarja, da bodo trgovine odprte tudi v prihodnje, če bodo v soboto delali, s čimer bodo imeli “bolj sigurno prihodnost”. “Prosim vse poslovodje, da me danes do 14. ure obvestite na mail, ali bo vaša poslovalnica odprta ali zaprta. Mislim, da so vaša delovna mesta preveč dragocena, da jih dajete v roke sindikalistom, ki jih ne bo nikjer, ko bo šlo kaj narobe in boste iskali novo službo,” še dodaja.
V sindikatu nad dopisom zgroženi
V Sindikatu Tuš so se na Facebook profilu odzvali na Tuševo pismo. Kot pišejo, je Mirko Tuš izgubil večinski lastniški delež v podjetju zaradi pretiranega zadolževanja, zato za uničevanje podjetja ne bo odgovorna stavka. “Si delavke, ki med prazniki delamo tudi 10 ur na dan, brez uvajanj in skačemo iz oddelka na oddelek, ker nas je premalo, si krajšamo odmore, da bo vse storjeno, res ne zaslužimo osnovne plače, ki bi bila enaka minimalni?” se sprašujejo v sindikatu.
V pismo so zaznali podton in grožnje, ki da “so nedopustne in tudi prepovedane”. Pristojnim organom, inšpektoratu in policiji, bodo zato zoper njega podali prijavo. “Ne bomo se pustile ustrahovati ljudem, ki so družbo pripeljali v slab položaj in od nas zahtevajo požrtvovalnost, ki služi izključno kapitalistom, ki se sami nikoli niso odrekli ničemur za izboljšanje našega položaja, nas pa so puščali v revščini in bedi!” so še sklenili.
Državni sekretar Juvan: Stavka je ustavna pravica
Državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan je pismo ocenil za neprimerno. “Pri stavki zaposlenih gre za legitimno prizadevanje za izboljšanje delavskih pravic in položaja v podjetju, ki se razrešuje med upravo in stavkovnim odborom. Moralizirajoč ton o tem, kako stavkajočim ni mar za podjetje in kako so se pustili zavesti aktivistom, nima mesta v sodobni družbi, ki priznava pravico do stavke, in v kateremkoli podjetju, ki razume pomen dobrih odnosov z zaposlenimi,” je zapisal.
Juvan je spomnil, da je stavka ustavna pravica, zakonsko opredeljena kot organizirana prekinitev dela delavcev za uresničevanje njihovih ekonomskih in socialnih pravic ter interesov iz dela. “Pozdravljam pogum organiziranih delavk in delavcev Tuša ter njihova prizadevanja za dostojne zaposlitve, z zahtevo na čelu, da morajo biti osnovne plače delavk in delavcev določene vsaj na ravni minimalne plače. Delavsko organiziranje je temelj razvoja in obrambe delavskih pravic; pravica do stavke pa je osnovna. Verjamem, da bo morebitno oviranje stavke ali kršenje pravic delavcev s strani stavkajočih prijavljeno inšpektoratu za delo, od katerega se pričakuje tudi ažurno ukrepanje,” je še dodal.
Sobotna stavka v Tušu bo največja stavka v maloprodaji v zgodovini Slovenije. V sindikalnem odboru so se za stavko odločili predvsem zaradi nizkih plač. Sprva so od vodstva Tuša zahtevali 1.450 evrov bruto. Pričakovanja so nato znižali na raven minimalne bruto plače v Sloveniji za letošnje leto, to je 1.203,36 evrov bruto. Vodstvo je zavrnilo tudi to ponudbo in jim na četrtkovih pogajanjih ponudilo 1.150 evrov bruto. Za sindikat je bila ponudba nesprejemljiva, zato stavke niso odpovedali.
Po zdajšnjih podatkih sindikata naj bi bilo jutri zaprtih okoli 80 Tuševih trgovin, v Tušu pa bodo seznam zaprtih trgovin objavili na njihovi spletni strani.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje