Zadnje leto je bilo dobro za najbogatejše Slovence. Prva stoterica na lestvici revije Manager je težja za 15 odstotkov oziroma za nekaj več kot milijardo evrov in je tako z 8,1 milijarde najpremožnejša doslej, pravijo sestavljalci lestvice. Na prvem mestu ostajata nekdanja zakonca Iza Sia in Samo Login – kljub temu da so po ločitvi njuno premoženje razdelili na dva dela.
Povečanje premoženja za 15 odstotkov je za spoznanje manjše kot lani, vseeno pa veliko glede na pocenitve na delniških trgih, pravijo v uredništvu revije Manager. Kot razlog navedejo velike lanske dobičke podjetij v lasti najbogatejših, optimistične napovedi za letos, ko naj bi lanske rezultate ponovili ali celo presegli. “Poleg tega gre za podjetja, ki so zaradi trdnih bilanc odpornejša proti oteženim razmeram – številna so praktično brez dolga, imajo dober položaj na trgu in velike dobičkovne marže,” naštevajo.
Meja za vstop na lestvico se je z lanskih 27,7 milijona evrov povišala na 33,3 milijona. Najbogatejša ostajata Iza Sia Login in Samo Login, novinec na lestvici je Boštjan Bandelj, lastnik Belektrona. Iz prve deseterice sta izpadla Tone Strnad, lastnik in predsednik nadzornega odbora Medisa, ter Igor Akrapovič. Prvo deseterico predstavljamo v nadaljevanju.
Dva novinca, trije športniki
Pri večini podjetnikov velik del premoženja pomeni lastništvo v podjetju, iz leta v leto pa je več takšnih, ki se na lestvico uvrščajo s kupninami. Tem so se letos pridružili Joc Pečečnik (po prodaji Interblocka), Ivo Boscarol in njegova hči Anastasia Taja (letos sta prodala delež v Pipistrelu) ter zakonca Mojca in Tomaž Čebašek (Vasco).
Med stoterico najpremožnejših sta letos dva novinca in 12 povratnikov. Med novimi obrazi je Štefan Kukman, ki po navedbah revije Manager prebija led s kriptorešitvijo v konservativni logistični panogi. “Podjetje CargoX, katerega 17-odstotni lastnik je, po lanskem približno 10-milijonskem dobičku letos napoveduje potrojitev lanskega rezultata, to pa je ključen razlog za uvrstitev Kukmana na lestvico z ocenjenimi 36,2 milijona evrov.” Poleg Kukmana sta na lestvici prvič še lastnika uspešnega razvijalca in proizvajalca toplotnih črpalk Kronoterm Bogdan Kronovšek in njegova sestra Nataša Besednjak (39,6 milijona evrov).
Med stoterico najdemo tudi tri športnike, vsi trije nastopajo v ameriških profesionalnih ligah. Najvišje je Goran Dragić, ki z ocenjenimi 69,8 milijona evrov zaseda 31. mesto. Za 20 milijonov evrov se je po oceni revije Manager povečalo premoženje Luke Dončića, na 49,8 milijona evrov (54. mesto), peti najbolje plačani hokejist v zgodovini NHL Anže Kopitar pa s 43,3 milijona evrov zaseda 68. mesto.
Skok Bandlja in zdrs Češka
Podrobneje predstavljamo prvo deseterico.
1. Iza Sia Login in Samo Login
Ocena premoženja: vsak po 345 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 0 %
Vir premoženja: dividende in kupnina za podjetje Outfit7
Loginova sta po prodaji podjetja Outfit7 prek podjetja Login Establishment in ustanove Login5 Foundation (obe imata sedež v Luksemburgu) denar vlagala v različne projekte. Med drugim sta leta 2019 vstopila v srbsko podjetje Login Eko, ki je v okolici Zrenjanina v Vojvodini kupilo približno 4.000 hektarjev kmetijskih površin. Z uporabo informacijskih tehnologij želita povečati donosnost ekološke pridelave, s tem pa nižjo ceno in širšo dostopnost pridelka, nam je lani pojasnila Iza Sia Login. Takrat sta bila oba zaposlena v podjetju.
Iza Sia Login poleg tega organizira tečaje in delavnice v okviru akademije Unicorn Drive. Leta 2018 je fundacija Login5 podprla blagovno znamko ekoloških oblačil modne oblikovalke Mateje Benedetti, a je bilo podjetje Terra Urbana 1 leto dni kasneje izbrisano iz registra.
Do lani sta bila Loginova vodena skupaj, letos pa so njuno premoženje razdelili. “Ker sporočata, da sta se zasebno razšla, njuno premoženje vodimo ločeno. Kot izhaja iz zadnjih dostopnih podatkov, sta bila pred prodajo enakomerno zastopana v lastništvu Outfita7, posledično si prvo mesto delita,” pravijo pri reviji Manager.
3. Družina Dušana Šešoka
Ocena premoženja: 300 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 9 %
Vir premoženja: 100-odstotno lastništvo Iskre
Družina nekdanjega finančnega ministra Dušana Šešoka se je v zadnjih letih hitro vzpenjala po lestvici. Še leta 2017 je bilo njeno premoženje ocenjeno na 44,9 milijona evrov, zdaj je šestkrat večje. V reviji Manager premoženje delijo na dva stebra. Prvi je lastništvo Iskre, ki si ga delita Dušan Šešok (53,6 odstotka) in nemški holding Finadria v lasti Šešokovih sinov ter njunih žena. Drugega pa predstavljajo nepremičnine.
Delež v Iskri sicer izvira iz managerskega prevzema leta 2006. Takrat so managerji podjetja na čelu z Dušanom Šešokom prevzeli Iskro in najeta posojila potem poplačali iz Iskrinih sredstev. V lastništvu sta ostala Šešok in drugi član uprave Jože Godec, ki pa sta se kasneje sprla. Leta 2015 sta Šešokova sinova Klemen in Matija odkupila njegov delež ter nekaj manjšinskih.
4. Boštjan Bandelj
Ocena premoženja: 295 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 292 %
Vir premoženja: lastništvo podjetja Belektron
Boštjan Bandelj je še lani zasedal 23. mesto, velik skok pa mu je uspel letos – postal je četrti najbogatejši Slovenec. Vir njegovega premoženja in rasti je lastništvo trgovca z emisijskimi kuponi Belektron, ki je lani kar potrojil prihodke na račun rasti cene emisijskih kuponov. Prihodki podjetja so se z dobrih 749 milijonov evrov povečali na skoraj 2,3 milijarde evrov in tudi dobiček je bil precej večji kot leto prej. Povečal se je z 9,5 na skoraj 78 milijonov evrov.
Kot pišejo v reviji Manager, se je Bandelj podal tudi v energetiko. Med drugim je lastnik tretjine podjetja NGEN, kjer ima drugo tretjino še eden od najbogatejših, Damian Merlak (najdete ga na osem mestu).
5. Družina Igorja Laha
Ocena premoženja: 266 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 27 %
Vir premoženja: lastništvo podjetij Gabbiano Asset Management in Global Glass
Družina Igorja Laha ima prek zgoraj omenjenih podjetij v lasti več nepremičnin in Steklarno Hrastnik, ki jo je sicer v zadnjih letih prodajal. Po poročanju portala Necenzurirano.si se je Lah predlani preselil v švicarsko davčno oazo Zug, tja pa je premaknil tudi lastništvo svojih ključnih podjetij.
Letos je sklepal oziroma sklenil več nepremičninskih poslov visokih vrednosti. Nedavno so Primorske novice pisale, da njegovo podjetje prodaja 12.000 kvadratnih metrov veliko stavbno zemljišče nad Portorožem, za nakup pa se zanima Gašpar Gašpar Mišič. Tam naj bi načrtoval projekt 12 vil z bazeni, treh večstanovanjskih hiš s po osmimi stanovanji ter podzemno garažno hišo. Lah naj bi prodal tudi veliko zemljišče pri nekdanji tovarni Kolinska v Ljubljani, je poročal portal Necenzurirano.si, posel naj bi bil vreden več kot 25 milijonov evrov.
6. Vesna in Dari Južna
Ocena premoženja: 227 milijona evrov
Sprememba glede na lansko leto: 12 %
Vir premoženja: lastništvo holdingov Perspektiva, Vizija Holding in Vizija Holding Ena
Zakonca Južna sta po lanski 73-odstotni lasti, ki je bila predvsem posledica rasti vrednosti osemodstotnega deleža v Petrolu ter uspešnega poslovanja novomeškega gradbenega podjetja CGP, letos rasla, a počasneje.
7. Joc Pečečnik
Ocena premoženja: 218 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 0 %
Vir premoženja: kupnina od prodaje podjetja Interblock
Joc Pečečnik je letos prodal igralniško podjetje Interblock in zanj po navedbah Financ prejel okoli 300 milijonov evrov. Denar že vlaga dalje. Avgusta je kupil polnilnico vode Costello. Najvrednejše premoženje družbe s sedežem v Kostelu je po pisanju Financ neizkoriščena koncesija za črpanje vode, ki velja do leta 2035 z možnostjo podaljšanja.
Potegoval se je za nakup 13-odstotnega deleža Cinkarne Celje, a je Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) postopek ustavila. Kot smo pisali nedavno, priložnosti vidi v energetiki. Energent prihodnosti je vodik, je nedavno dejal v intervjuju za Reporter in napovedal gradnjo razvojnega centra ter tovarne individualnih elektrarn na vodik. Ima tudi idejo, da bi povezal lesno verigo, in sicer za proizvodnjo lesenih modularnih hiš.
Pečečnik med drugim okoli 15 let neuspešno poskuša dobiti dovoljenja za obnovo sto let starega Plečnikovega stadiona v Ljubljani. Ker mu to ne uspe, pravi, da je projekt pripravljen prodati državi, ki pa za to nima denarja.
8. Damian Merlak
Ocena premoženja: 212 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 16 %
Vir premoženja: kupnina za platformo za trgovanje s kriptovalutami Bitstamp
Merlak je lani po štirih letih zaprl spletno menjalnico kriptovalut Tokens.net. Kot je kasneje povedal za N1, je glavnino zasluženega s prodajo kriptovalut vlagal na kapitalske trge, lani je sicer zaradi “balonu napihnjenih vrednosti na delniških trgih, kriptovalutah, nepremičninah” vlaganja zamrznil.
Kupil je tudi štiri propadajoče bohinjske hotele, tri je že prenovil. Je tudi solastnik energetskega podjetja NGEN.
9. Marko Pistotnik
Ocena premoženja: 210 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 0 %
Vir premoženja: prodaja deleža v Outfit7
Pistotnik, ki je skupaj z Izo Sio in Samom Loginom zasnoval in gradil podjetje Outfit7, je premoženje tako kot omenjena povečal s prodajo svojega deleža v podjetju. Del kupnine je leta 2017 vložil v ljubljansko podjetje Ilana, ki ima v lasti zemljišče na obrobju Beograda, na katerem sta brata Klemen in Matija Šešok zgradila industrijsko cono.
10. Sandi Češko in Livija Dolanc
Ocena premoženja: 355 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: –42 %
Vir premoženja: 55-odstotno lastništvo Studia Moderna
Nekoč najbogatejši Slovenec je zdaj na robu prve deseterice. Potem ko je leta 2019 svoje podjetje za spletno prodajo Studio Moderna prodal investicijskim skladom, je letos delež po poročanju Dela odkupil nazaj prek podjetja Studio Moderna Founders B.V. A vrednost njegovega premoženja se je močno zmanjšala, za skoraj polovico, s tem pa je zdrsnil z drugega na deseto mesto.
Češko je sicer tudi soustanovitelj podjetja Vanema (ta je sicer v lasti dveh nizozemskih družb), ki načrtuje gradnjo pametne tovarne ležišč za letalsko industrijo v Kisovcu.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.