Obnova Drame in načrt, da bo moral v sklopu nje pasti velik divji kostanj, sta v prestolnici dvignila veliko prahu. Ljubljanski župan Zoran Janković je na redni novinarski konferenci dejal, da absolutno podpira rušenje drevesa in spomnil, da projekt vodi ministrstvo za kulturo in ne občina.
Sečnja dreves v prestolnici je v zadnjih mesecih oziroma letu dni poskrbela za burne odzive civilne družbe in številne kritike na račun občine.
Podobno je tudi v primeru napovedane sečnje velikega divjega kostanja pred Dramo, ki bo padel v okviru prenove. Projekt vodi ministrstvo za kulturo, prenova pa je ocenjena na 58,5 milijona evrov.
Ljubljanski župan Zoran Janković je na redni novinarski konferenci pričakovano moral odgovarjati o novi sečnji v prestolnici in v uvodu spomnil, da nad projektom ne bdi občina, temveč ministrstvo oziroma država. Če ga bo kdo vprašal za mnenje, bo odgovoril, da je potrebno kostanj posekati.
“Absolutno ga je potrebno podreti. Nasprotniki prenov bodo to izkoristili, da se na Drami nič ne naredi. Zelo lahko je podpisati peticijo proti rušenju kostanja in isti posamezniki bi nato čez dve leti pisali, zakaj se Drama ne prenavlja,” je o usodi nekaj več kot 70 let starega kostanja dejal ljubljanski župan.
Dodal je še, da tisti, ki omenjajo gradnjo okoli drevesa, nimajo ne odnosa do kulture niti do razvoja.
“Drevesa bodo posajena okoli Drame, kar je potrdil tudi naš podžupan Rok Žnidaršič,” je dodal.
Presaditev naj bi stala med 80.000 in 100.000 evrov
Težko pričakovana prenova Drame se bo predvidoma začela čez eno leto, še ta mesec pa se začenjajo arheološka izkopavanja, ki bodo potekala v dveh fazah.
Ena prvih dejanj pri prenovi bo rušenje kostanja. Dnevnik je konec junija poročal, da bi ga lahko podrli že julija. Na ministrstvu so tudi razmišljali o presaditvi, ki bi stala od 80.000 do 100.000 evrov, ob tem pa ni zagotovila, da bi bila uspešna.
Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar je o ohranitvi divjega kostanja dejal, da so v delovni skupini za prenovo gledališča, ki deluje pod njegovim vodstvom, zahtevali strokovno preveritev vseh možnosti ohranitve kostanja.
Arboristi so opravili pregled drevesa s tal in meritve z rezistografom. Iz opravljene študije je razvidno, da je bilo v preteklosti več posegov v tla, ki so poškodovali koreninski sistem kostanja.
Prenova Drame
Kot omenjeno, bo projekt prenove Drame stal 58,5 milijona evrov. Trenutno poteka pridobivanje gradbenega dovoljenja, poleti pa se bodo začela arheološka izkopavanja na območju gradnje Drame. V začetku prihodnjega leta bo dokončan projekt za izvedbo, spomladi pa bo izbran izvajalec za izvedbo projekta. V sredini leta 2024 je predviden začetek gradbenih del, konec projekta je načrtovan do konca leta 2026.
Projekt celovite prenove Drame je bil v okviru rebalansa proračuna za leto 2023 uvrščen med vladne projekte, tako da so zanj v proračunu za leti 2023 in 2024 zagotovljena ustrezna sredstva.
Prva faza celovite prenove SNG Drama Ljubljana se je po dolgih prizadevanjih začela leta 2019, ko je bila podpisana pogodba za projektiranje in pripravo dokumentacije z birojem Bevk Perović arhitekti, ki je leta 2017 zmagal na javnem natečaju.
Po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko gre za enega najpomembnejših investicijskih projektov te vlade, prenova pa bo rešila tridesetletno problematiko in prostorsko stisko tega pomembnega gledališča.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje