Na portalu kmetijskega ministrstva lahko potrošniki vsakih 14 dni preverijo cene osnovnih živil pri največjih trgovcih v Sloveniji. Spletni primerjalnik cen pa je doživel nadgradnjo, ki odslej omogoča spremljanje cen prehranskih izdelkov v spletnih trgovinah. Ti podatki so skupaj z rezultati popisa cen osnovnih živil v fizičnih trgovinah na voljo na novi spletni strani, ki že deluje.
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se proti prehranski draginji borijo s popisovanjem cen osnovnih živil v trgovinah. Te lahko kupci preverijo na njihovi spletni strani in jih med seboj primerjajo. Odslej imajo na voljo tudi novo orodje, ki jim omogoča primerjavo cen skoraj vseh prehranskih izdelkov, ki so na voljo v štirih spletnih trgovinah v Sloveniji. Podatki o cenah v spletnih in fizičnih trgovinah so dostopni na novi spletni strani primerjaj-cene.si.
Ker se je popisovanje po mnenju kmetijske ministrice Irene Šinko izkazalo za učinkovito, so na ministrstvu izvedli nadgradnjo spletne strani. Glavna novost je popis cen prehranskih artiklov v štirih spletnih trgovinah trgovcev Mercator, Tuš, Spar in Jager. Kot obljubljajo na ministrstvu, nadgrajeno spletno orodje potrošnikom omogoča primerjavo med več kot 17.000 različnimi prehranskimi proizvodi, ki so razvrščeni v 19 kategorij. Med njimi ni alkohola, pakirane hrane, delikatesne hrane ter jedi po naročilu.
Preberite še: Se izplača kupovati čez mejo? Bili smo v Celovcu, Gorici in Ljubljani
“Primerjava izdelkov bo mogoča glede na ceno, blagovno znamko, znake kakovosti ter druge oznake,” je dejala ministrica Šinko. Popisi spletnih cen v izbranih štirih spletnih trgovinah se bodo izvajali vsak dan z uporabo računalniškega zajema informacij. Morebitne spremembe pri naboru izdelkov ali nove artikle v ponudbi spletnega trgovca pa bodo posodabljali tedensko.
Z rezultati bodo na ministrstvu lahko analizirali gibanja maloprodajnih cen živil spletnih trgovin, ponudbe prehranskih proizvodov ter primerjavo sprememb maloprodajnih cen med posameznimi izbranimi trgovci, ki omogočajo spletno nakupovanje.
Kako poteka iskanje? Če potrošnika na primer zanima, v kateri spletni trgovini je 400-gramska nutella najcenejša, lahko na spletni strani v iskalnik vpiše ime blagovne znamke, nato pa se mu skupaj s cenami prikažejo vsi izdelki te znamke, ki jih spletne trgovine ponujajo. Najcenejšo 400-gramsko nutello denimo ponuja spletna trgovina trgovca Jager.
Novo orodje pri tem ponuja tudi različne filtre, s katerimi si uporabnik lažje razvrsti izdelke. Izbira lahko med več znaki kakovosti ter posebnimi izdelki. Če želi kupec kupiti liter gazirane vode radenska v povratni embalaži, lahko med filtri izbere takšno oznako. Prikazali se mu bodo le izdelki s povratno embalažo. Liter radenske v povratni embalaži v vseh trgovinah stane 70 centov.
Ministrstvo bo odslej izvajalo dva popisa. Kot je pojasnila generalna direktorica direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal, bo spletni popis zajemal podatke o živilih v spletnih trgovinah, fizični pa se bo po predvidenem načrtu nadaljeval do konca marca. Podatki obeh popisov bodo dostopni na novem spletnem mestu. “S tem želimo dvigniti zavedanje vseh v potrošni verigi, da nakupujemo odgovorno in se zavedamo posledic dviga cen,” je pojasnila Le Marechal.
Uporabniki se bodo lahko prijavili tudi na e-novice o analizah cen, pod izdelki pa bodo lahko registrirani uporabniki pisali tudi komentarje. “Uporabniki bodo lahko oblikovali tudi svoj nabor izdelkov in si ga shranili na profil,” je povedala direktorica direktorata za hrano. Napovedala je še, da bodo na novem portalu kmalu omogočili tudi analize cen individualnih naborov izdelkov, ki si jih bodo ustvarili uporabniki.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje