Oglobljeno podjetje: Ukrajinske delavce smo zaposlili, izkoriščanja ni bilo

Gospodarstvo 25. Jul 202319:24 2 komentarja
aluminij industrija
Profimedia

Potem ko je inšpektorat za delo slovenjebistriškemu podjetju Alumero izdal za 40 tisoč evrov globe zaradi neustreznega najema delavcev iz Ukrajine in nekaterih drugih nepravilnosti, so iz podjetja sporočili, da so vseh 28 ukrajinskih delavcev zaposlili. Prav tako so že plačali celotno kazen inšpektorata za delo, pravijo.

Kot smo poročali v ponedeljek, je inšpektorat za delo podjetju Alumero iz Slovenske Bistrice izdal za 40 tisoč evrov glob. Podjetje je najemalo ukrajinske delavce prek dveh samostojnih podjetnikov, ki nista imela ustreznih dovoljenj, hkrati pa ni preverilo zakonitosti dokumentov delavcev o napotitvi, ugotavljajo na inšpektoratu.

Inšpektorat za delo je skupaj s policijo in Finančno upravo Republike Slovenije konec maja izvedel nadzor v podjetju Alumero, ki se po podatkih na spletu ukvarja z izdelavo aluminijskih stiskanih profilov in konstrukcij. V sporočilu za javnost so navedli, da so v nadzoru odkrili več nepravilnosti

“Tuji delavci naj bi delali dnevno po 12 ur in več. Poleg tega so bili tudi obravnavani drugače kot delavci, ki so zaposleni v podjetju, saj niso uporabljali skupnih prostorov za malico, občasno sploh niso smeli iti na kosilo. Inšpektorji konkretnih podatkov o opravljenih urah niso mogli dobiti, saj posredniški podjetji nista vodili evidenc delovnega časa, iz katerih bi bili razvidni prihodi in odhodi z dela,” ugotovitve nadzora povzema inšpektorat.

V podjetju Alumero so danes v sporočilu za javnost zapisali, da so vseh 28 ukrajinskih delavcev že zaposlili znotraj lastne družbe, plačali pa so celotno kazen, ki jim jo je naložil inšpektorat za delo.

“Pri iskanju ukrajinskih delavcev in napotitvi delavcev v njihovo podjetje so naredili napako, saj so sklenili pogodbo s podjetjema, za kateri se je izkazalo, da nimata zakonitih dovoljenj za posredovanje delavcev. Pred sklenitvijo dogovora je podjetje opravilo pravno preverbo poslovnega dogovora, vendar se je kasneje izkazalo, da ni skladen s slovensko zakonodajo,” so zapisali v sporočilu za javnost.

Ob tem pa so odločno zavrnili navedbe o izkoriščanju in diskriminaciji tujih delavcev. Direktor podjetja Patrick Pfeiffer je dejal, da so vsi delavci “srce našega podjetja in del naše družine”. Zagotovil je, da v podjetju zagotavljajo politiko ničelne stopnje tolerance diskriminacije na vseh ravneh podjetja. “Zaradi teh obtožb sem osebno prizadet,” je še dejal in dodal, da so vsi delavci obravnavani enako, ne glede na starost, etnično pripadnost, spol, narodnost in raso.

“Ne držijo navedbe, da zaposleni niso imeli odmora za malico ali da niso smeli uporabljati skupne jedilnice. Vsi ukrajinski delavci prejemajo nadomestilo za prehrano, ki ga zahteva zakon, in uporabljajo iste prostore v podjetju kot vsi drugi delavci. Na noben drug način niso bili izkoriščani ali diskriminirani,” so še zapisali v sporočilu za javnost.

Direktor podjetja Patrick Pfeiffer je poudaril, da jim je v podjetju žal, da niso storili več, da bi nastalo situacijo preprečili.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje