Inšpektorat oglobil podjetje: “Gre za jasen primer izkoriščanja tujih delavcev”

Gospodarstvo 24. Jul 202311:52 8 komentarjev
aluminij industrija
Profimedia

Inšpektorat za delo je slovenjebistriškemu podjetju Alumero izdal za 40 tisoč evrov glob. Podjetje je najemalo ukrajinske delavce prek dveh samostojnih podjetnikov, ki nista imela ustreznih dovoljenj, hkrati pa ni preverilo zakonitosti dokumentov delavcev o napotitvi, ugotavljajo na inšpektoratu.

Inšpektorat za delo je skupaj s policijo in Finančno upravo Republike Slovenije konec maja izvedel nadzor v podjetju Alumero, ki se po podatkih na spletu ukvarja z izdelavo aluminijskih stiskanih profilov in konstrukcij. Podjetje je v avstrijski lasti.

Kot v današnjem sporočilu za javnost navaja inšpektorat, so v nadzoru odkrili več nepravilnosti, ki se nanašajo na različna podjetja.

Posrednika brez dovoljenj

Iz sporočila za javnost je mogoče razbrati, da je Alumero najemal tuje delavce prek dveh posrednikov, Lászla Mészára in Kateryne Koretske, ki sta imela pri nas status samostojnih podjetnikov. Oba sta registrirana na istem naslovu v Mariboru, in sicer za dejavnost mehanske obdelave kovin.

Espejema je inšpektorat izrekel za 11 tisoč evrov glob zaradi opravljanja dejavnosti posredovanja delovne sile brez ustrezne licence in vpisa v register. Alumero pa je dobil 10 tisoč evrov globe, ker je marca letos sprejel 28 delavcev od podjetij brez ustreznih dovoljenj in vpisov v register. Odgovorne osebe vseh treh podjetij so dobile po dva tisočaka globe. Vse globe so že pravnomočne in poravnane, sporočajo z inšpektorata.

Inšpektorji so ugotovili tudi številne druge nepravilnosti, kot je pomanjkljiva dokumentacija, neurejeno zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu ter pomanjkanje ustrezne usposobljenosti delavcev, in še nekaj drugih kršitev. Takoj po nadzoru so espejema prepovedali nadaljnje posredovanje delovne sile, dokler ne odpravita nepravilnosti in uredita vpisa v register posredovalcev delovne sile.

“Tuji delavci naj bi delali dnevno po 12 ur in več. Poleg tega so bili tudi obravnavani drugače kot delavci, ki so zaposleni v podjetju, saj niso uporabljali skupnih prostorov za malico, občasno sploh niso smeli iti na kosilo. Inšpektorji konkretnih podatkov o opravljenih urah niso mogli dobiti, saj posredniški podjetji nista vodili evidenc delovnega časa, iz katerih bi bili razvidni prihodi in odhodi z dela,” ugotovitve nadzora povzema inšpektorat.

Neuradno naj bi Alumero po nadzoru delavce zaposlil.

Katja Čoh Kragolnik, inšpektorat za delo
Katja Čoh Kragolnik (Foto: Inšpektorat RS za delo)

Če poznate podobne primere izkoriščanja ali pa imate informacije o kršitvah delovnih pravic, to čim prej prijavite na inšpektorat, poziva Katja Čoh Kragolnik, nova vršilka dolžnosti glavne inšpektorice za delo.

Kršitve postajajo poslovni model

Inšpektorat je zavezan k zagotavljanju spoštovanja pravic delavcev in bo zato še naprej odločno ukrepal proti takšnim kršitvam, ki kot, na žalost ugotavljamo, postajajo poslovni model.

“Podjetje Alumero je jasen primer izkoriščanja tujih delavcev, kar je nesprejemljivo,” je o primeru povedala Katja Čoh Kragolnik, vršilka dolžnosti glavne inšpektorice za delo.

“Pozivam vse delavce, da če prepoznajo podobne primere izkoriščanja ali pa imajo informacije o kršitvah delovnih pravic, to čim prej prijavijo na inšpektorat, saj je njihovo sodelovanje ključno pri uspešnem vodenju inšpekcijskih postopkov.”

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje