Pametne ure: v prihodnosti z njo pravočasno tudi do zdravnika?

Gospodarstvo 01. Jan 202217:43 0 komentarjev
Apple watch
Daniel Becerril/REUTERS

Pametne ure ali mogoče celo bolje pametne nosljive naprave imajo vsako leto več uporabnikov. Svetle so tudi napovedi za prihodnja leta. Če so ob prihodu na trg merile predvsem naše dejavnosti in bile stik s telefonom, bo v prihodnosti vedno več funkcij posvečenih zdravju. "Cilj je, da bodo meritve tako natančne in zanesljive, da boš z njimi lahko prišel do zdravnika in ti bo lahko na podlagi tega določil stanje in morebitno terapijo," je dolgoročni ideal po mnenju Marjana Kodelja, tehničnega strokovnjaka.

Pridevnik “pameten” ljudje v sodobnem svetu radi lepimo k različnim predmetom. Tega se ni mogel izogniti niti eden najstarejših človeških izumov – ura.

Pametne ure in druge naprave, kot so zapestnice ali obeski, danes nosijo številni. Med športom, v službi in na slavnostnih prireditvah. Podobno kot klasične ure so tudi pametne postale del nakita. Lani je bilo prodanih več kot 260 milijonov nosljivih naprav, napovedi čez pet let pa predvidevajo trikratno rast.

Pametne ure so pospešek v razvoju in priljubljenosti dobile pred devetimi leti in po zelo uspešnem projektu Pebble na svetovno znani platformi za množično financiranje Kickstarter. Takrat je projekt za pametno uro v enem mesecu zbral več kot deset milijonov dolarjev, podjetje pa danes ne obstaja več, saj ga je pred leti kupil tekmec Fitbit.

Merjenje časa postranskega pomena

Danes so glavni igralci na trgu podobni kot pri mobilni telefoniji. Na prvem mestu je Apple, sledijo Samsung, Huawei in Xiaomi, na športnem področju pa so v ospredju Garmin, Suunto in Polar.

Glavni namen ur je merjenje časa, kar je pri pametnih urah le še stranskega pomena. Na njej večkrat preverjamo druge podatke kot pa sam čas. Podobno kot pri pametnih telefonih, s katerimi lahko opravimo marsikatero nalogo, ob tem pa znajo tudi opraviti klic.

“Ura je bila včasih naprava, ki nam je kazala čas. Zdaj je ta funkcija postranskega pomena,” razmišlja Marjan Kodelja, tehnični strokovnjak.

Garmin ura
PROFIMEDIA

Na začetku podaljšek telefona

Pametne nosljive naprave lahko v grobem delimo na dva segmenta – športne naprave, ki beležijo vaše aktivnosti (takih je 20 do 30 odstotkov uporabnikov), in pa pametne ure, ki so bile na začetku predvsem podaljšek telefona, danes pa znajo še marsikaj drugega.

“Razvoj je nato šel v več smeri, ampak če pogledaš, gre zdaj vse v eno smer – naprava, ki nam pomaga pri vsem, kar si želimo. To je komunikacija, zdravje in beleženje športnih aktivnosti,” o pametnih urah oziroma napravah pravi Kodelja.

Glavna smer razvoja – zdravje

Prav zdravje oziroma beleženje različnih telesnih znakov je po mnenju Kodelje tudi prihodnost pametnih naprav, saj smo ljudje velikokrat obsedeni z merjenjem in beleženjem.

Novejše naprave imajo vgrajen optični senzor za merjenje srčnega utripa, tiste v višjem razredu merijo tudi EKG, kisik v krvi, analizirajo spanje in raven stresa.

“Pri urah bo glavni razvoj v tem, kaj vse bo sposobna meriti, prav tako prehod v segment medicinskih naprav. Da te bo naprava opozarjala pred različnimi kritičnimi stanji, kot je srčna kap. Cilj je, da bodo meritve tako natančne in zanesljive, da boš z njimi lahko prišel do zdravnika in ti bo lahko na podlagi tega določil diagnozo in morebitno terapijo. To mislim, da je prihodnost,” meni Kodelja. Ura bi tako postala zdravniški pripomoček, ki bi med drugim znal zmeriti tudi raven sladkorja v krvi.

Katero pametno uro izbrati?

Pametne ure imajo skupno točko v ekranu, ki je občutljiv na dotik, razlikujejo pa se po obliki. Nekatere posnemajo obliko klasičnih ur, druge spominjajo na pomanjšane telefone. Prav tako je razlika v operacijskih sistemih, kjer je za razliko od pametnih telefonih, kjer kraljujta Applov iOS in Googlov Android, veliko večja razdrobljenost.

Podobno kot pri pametnih telefonih je izbira pri nakupu pametne nosljive naprave ogromna. Kodelja svetuje, da pri izbiri upoštevamo, kakšen imam pametni telefon. “Vsi se vrtimo okrog tega, da kupimo uro tistega proizvajalca, od katerega že imamo telefon,” svetuje. Pri istih proizvajalcih sta namreč ekosistem in povezljivost med napravami praviloma najboljša.

Glavna slabost: trajanje baterije in kdaj jo polniti

Tudi pametne ure imajo podobno težavo kot telefoni – pogosto polnjenje. Pri pametnih urah je to še toliko večja težava, saj je ne moremo polniti ponoči, kot je praksa pri telefonih, saj analizira tudi spanje.

“Najbolj pomembno se mi zdi, da ura zdrži en teden. Ne da se mi skrbeti še za eno napravo več,” je želja Kodelje, vendar za zdaj rešitve še ni blizu. Medtem pa težava izpred let, ko so mnogi uporabniki poročali o težavah s povezavo med telefonom in uro, ki običajno poteka prek Bluetootha, ni več pogosta.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!